Jak wzmocnić układ nerwowy? Odpowiednia dieta może ukoić Twoje nerwy!

21. 6. 2018 · 4 minuty czytania

Czy wiesz, że dieta ma ogromny wpływ na układ nerwowy? Sprawdź, jak prawidłowo się odżywiać. Zobacz, które produkty spożywcze są szczególnie polecane. Przeczytaj, jakich potraw unikać!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jak wzmocnić układ nerwowy? Odpowiednia dieta może ukoić Twoje nerwy!

Ciągły stres, pośpiech i życie w biegu … to realia, w których wielu z nas na co dzień żyje. Nakładamy na siebie mnóstwo obowiązków: praca, dom, dbanie o rodzinę, „wyrabianie się na czas” z goniącymi wciąż terminami. To istny maraton dla układu nerwowego! Skutkiem tego jest bezsenność, rozdrażnienie, nerwowość i brak cierpliwości. Kojarzysz te objawy? Nie musisz jednak od razu biec do lekarza, po magiczną tabletkę na sen, kolejną na dobry nastrój i jeszcze jedną na spokój wewnętrzny. Zadbaj najpierw o swoją dietę! Jak wzmocnić układ nerwowy? Czy dieta gra jakąś rolę? Tak!

Słaby układ nerwowy? Dostarczaj mózgowi wody!

Zastanawiasz się, jak dbać o układ nerwowy? Przestań go nadwyrężać i skończ z napojami energetycznymi oraz z nadmiarem kawy! Zasypiasz nad biurkiem, a przed Tobą jeszcze kilka godzin pracy, więc wypijasz 2 puszki napoju energetycznego lub podwójne espresso. To błąd!

Kofeina zawarta w tych napojach tylko na krótko pobudza organizm, ma natomiast skutki uboczne jak wzrost ciśnienia tętniczego, skurcz naczyń krwionośnych czy wypłukiwanie z organizmu cennych pierwiastków, jak magnez i potas.

Sprawdź też tabletki z magnezem.

Zamiast tego pij 2 − 2,5 litra wody mineralnej dziennie. Dodatkowo sięgaj po świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne i herbaty ziołowe. Prawidłowe nawodnienie to klucz do zdrowia, sprzyja również regeneracji układu nerwowego.

Woda na wzmocnienie układu nerwowego

 

Witaminy z grupy B. Czyli dieta na układ nerwowy!

Słaby układ nerwowy wymaga suplementacji witamin z grupy B. Oczywiście najlepiej tych w naturalnej formie.

Czy wiesz, że skutkiem niedoboru witamin z grupy B jest osłabienie, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a nawet depresja? Zadbaj o to, żeby w Twoim jadłospisie nie zabrakło zbóż z grubego przemiału, otrębów, kiełków pszenicy, jak również roślin strączkowych i orzechów. Witaminy z tej grupy są rozpuszczalne w wodzie. Twój organizm ma małą możliwość ich magazynowania, więc na bieżąco trzeba je dostarczać z pożywieniem.

Synteza neuroprzekaźników a dieta

Dieta ma ogromny wpływ na układ nerwowy! Czy wiesz, że z tego, co dostarczasz swojemu organizmowi w diecie są następnie produkowane neuroprzekaźniki, czyli swoiste informatory mózgu? Najlepszym przykładem jest tryptofan, czyli aminokwas, który ulega przekształceniu do serotoniny, czyli hormonu szczęścia oraz melatoniny, która reguluje cykl dobowy człowieka.

Jedzenie bogate w tryptofan to białko jaj, ser żółty, dorsz, soja czy sezam. Jak widać, zarówno mięsożercy, jak i weganie mogą spokojnie dostarczać tryptofan w diecie.

Sprawdź, czym jest zespół chronicznego zmęczenia.

Dieta wspomagająca układ nerwowy

Magnez, czyli szybka regeneracja układu nerwowego

Magnez to pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze udział w licznych reakcjach enzymatycznych i wspomaga też prawidłową pracę mięśnia sercowego.

Do najczęstszych skutków niedoboru magnezu należą: zaburzenia nerwicowe, apatia, drżenia kończyn, a nawet depresja.

Skąd czerpać magnez? Jedz regularnie kaszę gryczaną, kakao, migdały, pistacje i orzechy laskowe. Teraz bez wyrzutów pewnie więc zjesz deser orzechowy z kakao, prawda?

Magnez na szybką regenerację układu nerwowego

Kwasy omega-3, wszechstronne wzmocnienie układu nerwowego

Nie bez przyczyny dziś tyle mówi się o suplementacji kwasów omega-3! Dlaczego? Substancje te wykazują wielokierunkowe, ochronne działanie.

Chronią Cię przed rozwojem nowotworów, mają dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz oczywiście wspomagają układ nerwowy! O tym, jak dieta bogata w kwas omega-3 wpływa na układ sercowy pisała Agnieszka: Jak leczyć zaburzenia lipidowe − czyli co pomoże na wysoki cholesterol?

Kwasy omega-3 wspomagają metabolizm tkanki mózgowej, przez co zapobiegają tak zwanym chorobom neurodegeneracyjnym oraz depresji.

Sprawdź też preparaty z kwasem Omega-3.

Jak wzmocnić nerwy dietą? Pokarmy bogate w kwasy omega-3 to tłuste ryby, olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie czy nasiona chia. Zwróć uwagę, żeby codziennie spożywać choć niewielką ilość tych pokarmów.

Omega-3 na wzmocnienie układu nerwowego

 

Twój układ nerwowy pracuje 24 godziny na dobę, dlatego potrzebuje naturalnego wspomagania. Zadbaj o niego! Jak widać dieta wspomagająca układ nerwowy składa się z wielu pysznych i łatwo dostępnych produktów, dlatego bez problemu możesz urozmaicić swój jadłospis w pokarmy dobre dla Twoich nerwów.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora