Elektroencefalografia, czyli EEG. Kiedy wykonuje się badanie?

10. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Czym jest elektroencefalografia? Kiedy wykonuje się to badanie i jak się do niego przygotować? Jak interpretować uzyskane wyniki? Sprawdź w naszym artykule!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Elektroencefalografia, czyli EEG. Kiedy wykonuje się badanie?

Elektroencefalografia służy badaniu bioelektrycznej aktywności mózgu. Ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu, a czasem umożliwia także umiejscowienie procesu chorobowego w konkretnej lokalizacji. EEG jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Kiedy wykonuje się elektroencefalografię i jak przebiega to badanie?

Elektroencefalografia czyli EEG − co to za badanie?

Elektroencefalografia to metoda diagnostyczna, która służy do badania samoistnej bioelektrycznej czynności mózgu z użyciem elektroencafalografu.

EEG jest badaniem nieinwazyjnym, nieszkodliwym i niebolesnym. Polega na odpowiednim rozmieszczeniu elektrod na powierzchni skóry głowy. Ułożenie elektrod jest oczywiście nieprzypadkowe − muszą być usytuowane w odpowiednich miejscach i w prawidłowych odległościach od siebie.

Elektrody rejestrują zmiany potencjału elektrycznego pochodzące z kory mózgowej. Potencjały elektryczne są zapisywane, wzmacniane, oczyszczane z artefaktów i wyświetlane na rejestratorze. Zapis sygnału EEG to elektroencefalogram.

Sprawdź też, o czym mogą świadczyć silne zawroty głowy.

Elektroencefalografia

 

EEG badanie − co wykrywa?

Badanie EEG umożliwia nie tylko diagnostykę chorób układu nerwowego, ale także monitorowanie ich przebiegu , a także ocenę skuteczności i efekty zastosowanego leczenia.

Elektroencefalografia jest szczególnie przydatna w diagnostyce napadów padaczkowych, ale stosuje się ją także w zaburzeniach snu, diagnostyce i monitorowaniu śpiączek, w diagnostyce bólów głowy, w przypadku podejrzenia infekcji układu nerwowego, u pacjentów po udarach mózgu, u chorych z nowotworami mózgu, przy toksycznych lub pourazowych uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego i innych.

Lekarz, który analizuje elektroencefalogram, opisuje cały przebieg zapisu i interpretuje go w oparciu o obraz kliniczny. Ocenia częstotliwość i amplitudę fal mózgowych oraz ich lokalizację. Pamiętaj, że analiza elektroencefalogramu jest trudna i wymaga specjalistycznej wiedzy, nie próbuj więc zgłębiać swojego zapisu na podstawie informacji znalezionych w Internecie. 

Sprawdź też, czym jest próba Romberga.

badanie EEG

Przebieg elektroencefalografii

Badanie mózgu EEG nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Pamiętaj, by rano zażyć wszystkie stosowane na stałe leki (ale skonsultuj je wcześniej z lekarzem, który zleca badanie) i zjedz lekkie śniadanie. Zadbaj o czyste włosy i nie stosuj żadnych żeli ani lakierów do włosów, bowiem elektrody rozmieszcza się na skórze głowy. Przygotuj wyniki wykonanych dotychczas badań, listę zażywanych leków i przypomnij sobie przebieg i historię swoich dolegliwości. W dzień poprzedzający badanie nie pij napojów z dużą zawartością kofeiny ani alkoholu, nie stosuj substancji odurzających.

Podczas badania będziesz prawdopodobnie w pozycji leżącej lub siedzącej, spróbuj się zrelaksować i odprężyć. Na Twoją głowę zostanie nałożony czepek z elektrodami. Jeśli osoba wykonująca badanie nie zaleci inaczej, nie mów, nie otwieraj oczu i nie napinaj mięśni. Zapis, podczas którego pozostajesz w spoczynku i bezruchu to zapis spoczynkowy. W trakcie elektroencefalografii możesz zostać poproszony o głębokie oddychanie, otwieranie i zamykanie oczu, oglądanie wrażeń świetlnych (fotostymulacja) lub inne proste aktywności. Są to tzw. testy stresowe, przydatne np. w rozpoznaniu padaczki. W niektórych przypadkach przeprowadza się także badanie EEG we śnie.

Sprawdź też leki i preparaty wspierające układ nerwowy.

Przebieg elektroencefalografii

Elektroencefalografia w diagnostyce padaczki

Jednym z najczęstszych wskazań do wykonania EEG jest podejrzenie napadów padaczkowych. Padaczka to przewlekła i napadowa choroba związana z nieprawidłowymi, gwałtownymi i niekontrolowanymi wyładowaniami bioelektrycznymi w mózgu. Napad padaczkowy może przyjmować zróżnicowane postaci. Nie zawsze wygląda tak, jak większość z nas postrzega epilepsję- jako uogólnione drgawki całego ciała z utratą przytomności. U niektórych mogą być to jedynie subiektywne wrażenia zmysłowe, drgania jednej kończyny, czy parosekundowe utraty świadomości (które występują głównie u dzieci). Jeśli wyładowanie elektryczne dotyczy ograniczonego obszaru w mózgu- mówimy o napadzie częściowym. W napadach uogólnionych wyładowania pojawiają się w obydwu półkulach mózgu.

Elektroencefalografia jest podstawowym i jednym z najważniejszych badań koniecznych w procesie diagnozowania padaczki. Umożliwia zlokalizowanie ogniska padaczkowego, co pozwala postawić prawidłowe rozpoznanie, oszacować rokowanie i rozpocząć najbardziej adekwatne leczenie. Bardzo cenne jest uchwycenie napadu w trakcie zapisu, ale zapis czynności mózgu między napadami także dostarcza wartościowych informacji. W diagnostyce epilepsji nierzadko korzysta się z dodatkowych wariantów badania elektroencefalograficznego, np. EEG po całonocnej deprywacji snu czy zapis ciągły o czasie trwania 24 − 48 godzin wraz z rejestracją na wideo.

Sprawdź też, co warto wiedzieć o padaczce wieku dziecięcego.

Kiedy wykonać EEG?

Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka pojawienie się napadu padaczkowego lub masz inne objawy neurologiczne, skonsultuj się z neurologiem. Po wnikliwej analizie Twojego stanu zdrowia, symptomów oraz wyników badania fizykalnego, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia elektroencefalografii. Pamiętaj, że badanie jest nieinwazyjne i nie stanowi dla Ciebie żadnego zagrożenia, a może pomóc zdiagnozować Twoją chorobę.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
    Przeczytaj więcej od tego autora