Częste bóle głowy mogą niepokoić. Nie panikuj! W większości przypadków objaw ten nie oznacza żadnej poważnej choroby, a rozwiązanie problemu jest prostsze, niż Ci się wydaje. Zobacz, co może stać za częstymi bólami głowy i jak można je wyeliminować.
Co oznaczają częste bóle głowy?
Ból głowy to bardzo powszechny objaw. Ciężko byłoby znaleźć osobę, która nigdy go nie doświadczyła. Może świadczyć o zmęczeniu, niewyspaniu, stresie czy wrażliwości na zmiany pogody, ale równie dobrze przyczyną mogą być choroby naczyniowe czy inne poważne procesy chorobowe.
Ta dolegliwość częściej występuje u kobiet. Patomechanizm bólu głowy jest bardzo zróżnicowany i zależy od podłoża zaburzenia. Pierwotny i samoistny nie ma przyczyny organicznej, a więc stanowi chorobę samą w sobie. Wtórny ból głowy jest natomiast objawem konkretnego schorzenia, np. towarzyszy zapaleniu zatok przynosowych.
Większość bólów głowy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, aczkolwiek mogą w znaczący sposób obniżać jego jakość. Bardzo częste występowanie tej dolegliwości może uniemożliwiać wykonywanie pracy zawodowej i negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj, że niekiedy ból głowy może być dominującym objawem poważnej i niebezpiecznej choroby. Warto wiedzieć, jakie cechy bólu powinny zwrócić Twoją uwagę i kiedy lepiej go nie lekceważyć.
Sprawdź też, co może oznaczać pulusjący ból głowy.