Układ nerwowy (65)

Choroby układu nerwowego są jednymi z najtrudniejszych do wyleczenia. Zwykle wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, leczenie dotyczy nie tylko ingerencji w funkcjonowanie zespołów nerwowych w organizmie, ale także w "stację dowodzącą", czyli mózg. Druga kwestia to fakt, że są to dolegliwości dotykające głównie osób starszych, których organizmowi trudniej jest walczyć, a wiele operacji czy zabiegów nie jest możliwych do wykonania ze względu na choroby towarzyszące bądź osłabienie organizmu. Choroby wieku starczego związane z układem nerwowym są różne, a jedną z najpopularniejszych jest Parkinson. Oczywiście trzeba pamiętać, że problemy z układem nerwowym, np. nerwobóle, dotyczą także młodych ludzi i wiek nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem ich występowania. W tej kategorii na blogu znajdziesz informacje dotyczące tego typu schorzeń oraz zalecenia, jak powinna wyglądać codzienna ich profilaktyka i leczenie.

Profilaktyka i leczenie chorób układu nerwowego

Zaburzenia układu nerwowego mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Zwłaszcza w początkowym stadium są one bardzo niespecyficzne. Może być to rozkojarzenie, nieprawidłowe mówienie, problemy z motoryką czy jak w przypadku choroby Alzheimera coraz częstsze zapominanie. Dlatego jeśli tylko zauważamy u siebie jakiekolwiek objawy, które mogłyby sugerować, że układ nerwowy nie działa jak należy, koniecznie należy udać się na konsultację do neurologa, który oceni czy nasze obawy są słuszne. Stwierdzone choroby tego typu powinny być leczone farmakologicznie oraz wspomagane rehabilitacją i stymulacją organizmu, jednak sposoby i preparaty dobrane muszą być indywidualnie do przypadku. Profilaktyka chorób układu nerwowego zakłada głównie odpowiednią dietę, ciągłą stymulację pracy mózgu (np. czytanie, rozwiązywanie krzyżówek) oraz aktywność fizyczną. Jednakże w dużej mierze zależne są one od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz od genetyki, dlatego należy stale monitorować swój stan zdrowia i nie bagatelizować żadnych symptomów mogących świadczyć o tym, że wystąpiły zaburzenia układu nerwowego.
Jedne z najczęściej pojawiających się zaburzeń to nerwobóle występujące po długotrwałym stresie, nadmiernym obciążeniu psychicznym lub nadmiarze obowiązków. Nerwobóle objawy mają różne, ale najczęściej pacjenci uskarżają się na kłujący ból w danym obszarze, który utrudnia funkcjonowanie. Przykładem są nerwobóle pleców i nerwobóle kręgosłupa, które ograniczają możliwości ruchowe, oraz nerwobóle brzucha i nerwobóle głowy, uniemożliwiające skupienie się i odbierające apetyt. Oczywiście takie konsekwencje nie są uniwersalne, ponieważ każdy człowiek reaguje inaczej. Dlatego właśnie wszystkie dolegliwości tego typu powinny być konsultowane z neurologiem.