Nie śpię, bo macham nogami, czyli krótko o RLS

27. 8. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Nie śpię, bo macham nogami, czyli krótko o RLS

Zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome – RLS) to jedno z tych zaburzeń, które może spędzać Ci sen z powiek. Jakie są objawy tej przypadłości? Jak wygląda leczenie zespołu niespokojnych nóg?

Czym dokładnie jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg należy do najczęstszych chorób neurologicznych.To zaburzenie ruchowe związane ze snem. Zjawisko to dotyczy głównie nóg, choć może dodatkowo obejmować też inne partie ciała.

Zespół niespokojnych nóg nie niesie zagrożenia dla Twojego życia ani sprawności. Sprawia jednak – powiedzmy szczerze – że nie za bardzo się wysypiasz, co odbija się na Twoim nastroju, codziennym funkcjonowaniu i wydajności w pracy.

RLS: objawy

Podstawowy objaw w zespole niespokojnych nóg to przede wszystkim przykre uczucie niepokoju w nogach oraz nieprzyjemne doznania czuciowe (uczucie ciężaru, drętwienia, a także bólu), które często są trudne do określenia.

Każdy odbiera te odczucia nieco inaczej, ale łączy je to, że ten dyskomfort prowadzi do przymusu poruszania nogami. Objawy dokuczają bardziej wieczorem i pojawiają się, kiedy udasz się już na spoczynek.

RLS: przyczyny

kobiece nogi

Zespół niespokojnych nóg sam w sobie nie jest diagnozą. To określony zespół objawów, których przyczyny mogą być różne. W 50% wszystkich przypadków to idiopatyczny (mający niejasne lub nieznane podłoże) zespół niespokojnych nóg.

Druga połowa chorych ma zespół niespokojnych nóg, który towarzyszy innym stanom chorobowym.

Najczęściej występuje w przypadku niedoboru żelaza, dlatego też jest częstą przypadłością kobiet w ciąży. Ponadto objawy zespołu niespokojnych nóg mogą być związane z niedoborem magnezu, niewydolnością nerek czy wątroby, ale także z cukrzycą lub w wyniku nadużywania alkoholu.

RLS może być także spowodowany przyjmowaniem leków. Niebezpieczne mogą być antydepresanty, neuroleptyki, a także leki przeciwpadaczkowe.

Objawy nasilają się po: zapaleniu papierosa (negatywny wpływ nikotyny), wypiciu kawy, herbaty lub innych napoi, które w swoim składzie mają kofeinę czy teinę.

RLS: leczenie

Przypuszczasz, że masz zespół niespokojnych nóg? Jak leczyć tę chorobę? Jeśli problem niespokojnych nóg towarzyszy innym schorzeniom, terapię powinno się rozpocząć od leczenia schorzenia podstawowego. Z tego powodu istotną rolę pełni odpowiednio przeprowadzona diagnostyka.

Należy wykonać badania krwi, żeby wykluczyć:

  • niedobór żelaza (morfologia krwi, stężenie żelaza i ferrytyny),
  • niedobór magnezu,
  • cukrzycę (oznaczenie stężenia glukozy na czczo),
  • choroby nerek (oznaczenie stężenia kreatyniny i jonogram)
  • i choroby wątroby (oznaczenie aktywności aminotransferazy).
Prawidłowa diagnoza i właściwe leczenie zespołu niespokojnych nóg ma na celu poprawę codziennego komfortu i jakości Twojego życia. Wpływa na długość snu, życie seksualne oraz pewność siebie.

W idiopatycznej postaci zespołu niespokojnych nóg oraz w jego postaciach wtórnych, w których leczenie choroby podstawowej nie doprowadziło do wystarczającej poprawy, pomocne są leki dopaminergiczne.

Dodatkowo w idiopatycznym zespole niespokojnych nóg występują okresy zaostrzenia choroby i jej wycofania. Może tak być, że przez kilka miesięcy nie będzie trzeba przyjmować leków lub wystarczą Ci bardzo niskie dawki. Kiedy z kolei choroba się zaostrzy, być może potrzeba Ci będzie więcej środków. Niestety, pewna grupa pacjentów wymaga wysokich dawek skojarzonych leków.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg oparte na farmaceutykach usunie albo złagodzi objawy choroby. Leki nie wyleczą RLS.

Zespół niespokojnych nóg: leczenie domowe

Aby załagodzić objawy RLS, ogranicz nikotynękawę i alkohol.

Jeśli cierpisz na niedokrwistość i niedobór żelaza, oprócz stosowania diety bogatej w żelazo, możesz przyjmować żelazo w tabletkach. W przypadku niedoboru magnezu również przyjmuj preparaty zawierające magnez.

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska