Dlaczego drga powieka? Organizmowi może brakować tych 3 składników

30. 11. 2017 · 3 minuty czytania

Jeśli drga Ci powieka, prawdopodobnie brakuje Ci magnezu lub witaminy B1. Czasem jednak dolegliwości mogą mieć inną przyczynę. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem!

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Dlaczego drga powieka? Organizmowi może brakować tych 3 składników

Dlaczego drga powieka? To pytanie zadajesz sobie, ilekroć dopadnie Cię ta dolegliwość, a przytrafia się ona każdemu raz na jakiś czas. Najczęściej w grę wchodzą zmęczenie i stres, ale drganie powieki może być również objawem poważniejszych schorzeń. Dowiedz się, co może oznaczać drganie powieki i jak sobie z nim poradzić.

Drganie powieki oka – przyczyny

Mimowolne drganie powieki wynika ze szybkich skurczów, tzw. zrywania mięśnia okrężnego oka. Zazwyczaj odczuwasz dyskomfort i drganie powieki górnej. Przyczyny mogą być bardzo różne. Od łagodnych i prostych w leczeniu stanów, takich jak niedobór snu, zmęczenie, stres czy zbyt mała zawartość mikroelementów w diecie, po skomplikowane i związane z chorobami, które wymagają podawania specjalistycznych leków.

Chociaż najczęściej drganie odczuwasz w górnej powiece, to rzadziej pojawia się także drganie powieki dolnej. Przyczyny tych mimowolnych, krótkotrwałych skurczów mięśni okrężnych oka są związane ze stanami niedoborów mikroelementów, przede wszystkim chodzi tu o niedobór magnezu lub potasu oraz niedobór witaminy B1.

Sprawdź preparaty z magnezem oraz tabletki z witaminą B1.

Dlaczego drga powieka? Ten stan mogą spowodować również:

  •  zmęczenie
  •  przewlekły stres
  •  intensywny wysiłek fizyczny
  •  używki (kawa, alkohol)
  •  podrażnienie rogówki wywołane nadmiernym wysychaniem filmu łzowego, np. przy długotrwałym wpatrywaniu się w monitor komputera czy ekran telewizora
  •  podrażnienie spojówek, np. związane z alergią
  •  choroby okulistyczne, np. zapalenie powiek, erozja rogówki, zespół suchego oka, jaskra, zapalenie naczyniówki
  •  działania niepożądane niektórych leków

Sprawdź krople do oczu.

 

Drganie powieki – przyczyny neurologiczne

W znacznej większości przypadków drgająca powieka nie oznacza poważnej choroby i mija samoistnie lub z Twoją niewielką pomocą w ciągu krótkiego okresu czasu. Niekiedy jednak, zwłaszcza gdy drganiu towarzyszą inne objawy, powinno być ono skonsultowane z lekarzem.

Drganie powieki może być wynikiem choroby układu nerwowego, a prawidłowa diagnoza i leczenie może ustrzec Cię przed poważnymi problemami. Mowa tu o uszkodzenia nerwu twarzowego lub struktur ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za kontrolę mięśni mimicznych.

Sprawdź żele i maści do oczu.

Drganie powieki powinno Cię zaalarmować, gdy:

    •  czujesz i obserwujesz skurcze mięśni oka ze współwystępującym drganiem bądź skurczem innych mięśni twarzy, szyi lub pozostałych okolic ciała
    •  opada Ci powieka
    •  nie możesz całkowicie zamknąć oka
    •  przymusowo zaciskasz powieki
    •  masz podrażnione oko: piecze Cię, jest zaczerwienione i łzawi
    •  drganie jest długotrwałe i uciążliwe w codziennych czynnościach
oczy

Jak radzić sobie z drganiem powieki?

Dlaczego drga powieka? Zwykle przyczyną drgania powieki jest niedobór magnezu, o który łatwo przy nieprawidłowej diecie i ciągłym stresie. Magnez tracisz pijąc kawę, czarną herbatę i alkohol. Ten pierwiastek wypłukują też fosforany, które znajdują się w napojach gazowanych i wędlinach. Jego niedobór najłatwiej uzupełniać naturalnie – pamiętaj o wzbogaceniu swojej diety w pestki dyni, kaszę gryczaną, banany, kakao i gorzką czekoladę.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku niedoborów potasu i witaminy B1. Tu również najlepiej zadbać o właściwą, zbilansowaną dietę, a w razie potrzeby można wspomóc się suplementami diety.

Sprawdź witaminy i minerały na oczy.

Aby nie drgała Ci powieka, wyeliminuj czynniki ryzyka:

  • zadbaj o właściwą długość i jakość snu
  • unikaj spożywania kawy, napojów energetycznych i nadmiaru alkoholu
  • wprowadź zmiany w swojej diecie, tak aby była ona zróżnicowana i zbilansowana

Jeśli zaś przyczyną drgania powieki jest konkretna choroba, leczenie najczęściej prowadzi specjalista.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest...
Przeczytaj więcej od tego autora