Dlaczego drga powieka? Organizmowi może brakować tych 3 składników

Dlaczego drga powieka? To pytanie zadajesz sobie, ilekroć dopadnie Cię ta dolegliwość, a przytrafia się ona każdemu raz na jakiś czas. Najczęściej w grę wchodzą zmęczenie i stres, ale drganie powieki może być również objawem poważniejszych schorzeń. Dowiedz się, co może oznaczać drganie powieki i jak sobie z nim poradzić.
Drganie powieki oka – przyczyny
Mimowolne drganie powieki wynika ze szybkich skurczów, tzw. zrywania mięśnia okrężnego oka. Zazwyczaj odczuwasz dyskomfort i drganie powieki górnej. Przyczyny mogą być bardzo różne. Od łagodnych i prostych w leczeniu stanów, takich jak niedobór snu, zmęczenie, stres czy zbyt mała zawartość mikroelementów w diecie, po skomplikowane i związane z chorobami, które wymagają podawania specjalistycznych leków.
Chociaż najczęściej drganie odczuwasz w górnej powiece, to rzadziej pojawia się także drganie powieki dolnej. Przyczyny tych mimowolnych, krótkotrwałych skurczów mięśni okrężnych oka są związane ze stanami niedoborów mikroelementów, przede wszystkim chodzi tu o niedobór magnezu lub potasu oraz niedobór witaminy B1.
Sprawdź preparaty z magnezem oraz tabletki z witaminą B1.
Dlaczego drga powieka? Ten stan mogą spowodować również:
- zmęczenie
- przewlekły stres
- intensywny wysiłek fizyczny
- używki (kawa, alkohol)
- podrażnienie rogówki wywołane nadmiernym wysychaniem filmu łzowego, np. przy długotrwałym wpatrywaniu się w monitor komputera czy ekran telewizora
- podrażnienie spojówek, np. związane z alergią
- choroby okulistyczne, np. zapalenie powiek, erozja rogówki, zespół suchego oka, jaskra, zapalenie naczyniówki
- działania niepożądane niektórych leków
Sprawdź krople do oczu.
Drganie powieki – przyczyny neurologiczne
W znacznej większości przypadków drgająca powieka nie oznacza poważnej choroby i mija samoistnie lub z Twoją niewielką pomocą w ciągu krótkiego okresu czasu. Niekiedy jednak, zwłaszcza gdy drganiu towarzyszą inne objawy, powinno być ono skonsultowane z lekarzem.
Drganie powieki może być wynikiem choroby układu nerwowego, a prawidłowa diagnoza i leczenie może ustrzec Cię przed poważnymi problemami. Mowa tu o uszkodzenia nerwu twarzowego lub struktur ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za kontrolę mięśni mimicznych.
Sprawdź żele i maści do oczu.
Drganie powieki powinno Cię zaalarmować, gdy:
- czujesz i obserwujesz skurcze mięśni oka ze współwystępującym drganiem bądź skurczem innych mięśni twarzy, szyi lub pozostałych okolic ciała
- opada Ci powieka
- nie możesz całkowicie zamknąć oka
- przymusowo zaciskasz powieki
- masz podrażnione oko: piecze Cię, jest zaczerwienione i łzawi
- drganie jest długotrwałe i uciążliwe w codziennych czynnościach
Jak radzić sobie z drganiem powieki?
Dlaczego drga powieka? Zwykle przyczyną drgania powieki jest niedobór magnezu, o który łatwo przy nieprawidłowej diecie i ciągłym stresie. Magnez tracisz pijąc kawę, czarną herbatę i alkohol. Ten pierwiastek wypłukują też fosforany, które znajdują się w napojach gazowanych i wędlinach. Jego niedobór najłatwiej uzupełniać naturalnie – pamiętaj o wzbogaceniu swojej diety w pestki dyni, kaszę gryczaną, banany, kakao i gorzką czekoladę.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku niedoborów potasu i witaminy B1. Tu również najlepiej zadbać o właściwą, zbilansowaną dietę, a w razie potrzeby można wspomóc się suplementami diety.
Sprawdź witaminy i minerały na oczy.
Aby nie drgała Ci powieka, wyeliminuj czynniki ryzyka:
- zadbaj o właściwą długość i jakość snu
- unikaj spożywania kawy, napojów energetycznych i nadmiaru alkoholu
- wprowadź zmiany w swojej diecie, tak aby była ona zróżnicowana i zbilansowana
Jeśli zaś przyczyną drgania powieki jest konkretna choroba, leczenie najczęściej prowadzi specjalista.
Najnowsze artykuły
Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie
Złe samopoczucie, nudności oraz wymioty podczas podróży to typowe objawy choroby lokomocyjnej. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób może złagodzić nasilenie jej symptomów.Rwa udowa – przyczyny, objawy i leczenie
Rwa udowa może w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawy schorzenia to przede wszystkim ostry, promieniujący ból. Obciążony kręgosłup wymaga odpowiedniej terapii u specjalisty.Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje zmęczeniem trwającym powyżej 6 miesięcy, utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, co może przyczynić się do jego rozwoju i jak go leczyć.Rwa kulszowa – co to jest?
Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!Atetoza: co to jest za objaw i z czego wynika?
Ateoza to mimowolne ruchy ciała. Wynikają z uszkodzeń w strukturze mózgu. Najczęściej pojawiają się w przebiegu innych schorzeń. Na co mogą wskazywać i jak je leczyć? Sprawdź!Dyskinezy − czym są drżenia, tiki czy dystonia inne mimowolne ruchy kończyn?
Mimowolne, niekontrolowane ruchy ciała określa się mianem dyskinezji. Niezależne ruchy kończyn, szyi czy głowy często dotyczą uszkodzeń układu nerwowego. Poznaj metody leczenia!Balizm: choroba tańczących rąk i nóg
Balizm to zaburzenie z grupy ruchów mimowolnych, które często nasilają się w przypływie emocji lub podczas snu. Kto znajduje się w grupie ryzyka i jak przebiega leczenie? Poznaj szczegóły!Mrowienie palców u rąk - co za nim stoi? Poznaj przyczyny
Odczuwasz mrowienie w palcach? Przeczytaj, co może być tego przyczyną. Sprawdź, jak zmniejszyć uciążliwe objawy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
Przeczytaj też
Pulsujący ból głowy – co może oznaczać? Czy to migrena?
O czym świadczy pulsujący ból głowy? Czy objaw może wskazywać na migrenę? Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zaostrzenia się dolegliwości bólowych? Przeczytaj nasze porady!Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce
Ból kręgosłupa bywa bardzo dokuczliwy i znacznie obniża komfort życia. Z czego wynikają uporczywe dolegliwości? Jak je zmniejszyć? Co zrobić, by zapobiec wadom postawy? Sprawdź!Nie śpię, bo macham nogami, czyli krótko o RLS
Zespół niespokojnych nóg (RLS) powoduje ogromny dyskomfort i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dowiedz się, z czego wynika to schorzenie i jak je leczyć!Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?
Na co mogą wskazywać zawroty głowy? Kiedy trzeba się niezwłocznie skonsultować z lekarzem? Jak zminimalizować uciążliwe dolegliwości? Sprawdź porady lekarza!9 powodów, dlaczego trzeba się wysypiać i dobre porady, jak się dobrze wyspać
Czy wiesz, że niewystarczająca długość snu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego? Może powodować też cukrzycę, nadciśnienie, depresję. Więcej w naszym artykule!Choroba Mordoru na Domaniewskiej – zespół cieśni nadgarstka
Na czym polega i czym się objawia zespół cieśni nadgarstka? Kto znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka? Jak leczyć schorzenie? Sprawdź nasze porady!Dlaczego drga powieka? Organizmowi może brakować tych 3 składników
Jeśli drga Ci powieka, prawdopodobnie brakuje Ci magnezu lub witaminy B1. Czasem jednak dolegliwości mogą mieć inną przyczynę. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem!Padaczka wieku dziecięcego − co warto wiedzieć?
Padaczka u dzieci wymaga szybkiej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Na szczęście w wielu przypadkach ma łagodny przebieg. Sprawdź, kto jest szczególnie narażony na tę chorobę!
Więcej artykułów na ten temat
Suchy kaszel – co to za objaw? Poznaj domowe leczenie
· 8 minut czytaniaDopadł Cię suchy i męczący kaszel? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, jak mu zaradzić. Praktyczne porady znajdziesz w naszym artykule blogowym. Zapraszamy do lektury!Ból gardła przy przełykaniu − czy to infekcja?
· 8 minut czytaniaOdczuwasz ból albo drapanie w gardle przy przełykaniu? To może być oznaka infekcji bakteryjnej albo objaw innej choroby. Sprawdź, jak się wyleczyć!Uczulenie na płyn do dezynfekcji − jak sobie z nim poradzić?
· 7 minut czytaniaWzmożona higiena rąk, która minimalizuje ryzyko zarażenia COVID-19, może powodować reakcje alergiczne. Podpowiadamy, jak zapobiegać uczuleniu na żele i płyny do dezynfekcji.