Żłobek – jak przygotować siebie i dziecko na wielką zmianę?

25. 12. 2017 · Magdalena Mossakowska · 6 minut czytania
 • opieka nad dzieckiem

Klamka zapadła. Postanawiasz wrócić do pracy, a dziecko posłać do żłobka. Niezależnie, czy rozłąka nastąpi już po sześciu miesiącach, po roku czy dwóch, z pewnością będzie to emocjonalne przeżycie nie tylko dla Twojego dziecka, ale również dla Ciebie. Warto dobrze przygotować się na ten moment!

Jak przygotować dziecko na żłobek?

Przygotowania zacznij na kilka tygodni przed powrotem do pracy. Zdecydowanie nie powinnaś łączyć pierwszej wizyty w żłobku z dniem, kiedy idziesz do pracy. Większość dzieci niechętnie rozstaje się z rodzicem pierwszego dnia. Nawet jeśli dasz sobie godzinę czy nawet dwie zapasu, malec wcale nie musi się do tego dostosować. Dobrze, żeby dziecko miało czas się uspokoić i na przykład zainteresować się zabawą dziećmi.

Sprawdź, czym jest bunt dwulatka.

Jeśli sama będziesz się martwić i niepokoić i co chwila zerkać na zegarek, wprowadzisz nerwową atmosferę, a Twoje dziecko wyczuje to lepiej niż pies myśliwski i podzieli Twoje emocje.

 

Daj maluchowi możliwość, aby samo zdecydowało, czy chce zostać w przedszkolu za pierwszym razem.

 

Najlepiej stopniowo wydłużaj czas, na który zostawiasz dziecko w żłobku. Zacznij od godziny albo dwóch i na bieżąco obserwuj, jak maluch sobie radzi z rozłąką. Później zapytaj opiekunek, jak maluszek zachowywał się na sali: czy płakał, był osowiały i nie odstępował swojej pani czy może z kolei bawił się z dziećmi i szukał kontaktu.

Sprawdź, jak spędzać czas z dzieckiem.

W zależności od postępów będziesz mogła oszacować, ile czasu Twój smyk będzie potrzebował na adaptację i od tego uzależnić swój powrót do pracy. Warto przy tym uwzględnić, że dziecko do tej pory chronione przed zarazkami w domu może na początku łapać wirusy, nim się uodporni, i więcej czasu spędzi na kuracjach w domu niż w żłobku.

Planując posłanie malucha do żłobka, warto rozważyć dodatkową ochronę, jaką zapewnią szczepienia. Żłobek to miejsce, w którym ryzyko „złapania” choroby zakaźnej jest dużo większe niż przeciętnie, dlatego oprócz szczepień obowiązkowych zastanów się nad dodatkowymi, przede wszystkim na rotawirusy, ospę wietrzną oraz meningokoki

– mówi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

1. Poznaj malca ze żłobkiem i opiekunkami

Zanim zdecydujesz się zostawić swojego smyka w żłobku, warto wcześniej kilka razy odwiedzić to miejsce podczas spaceru i zapoznać dziecko z przyszłą panią wychowawczynią, wymienić kilka zdań, żeby malec nie miał później poczucia, że zostaje z kimś całkiem obcym. Sprawdź, czy w najbliższym czasie wybrane przez Ciebie przedszkole nie organizuje dni otwartych, wtedy będzie więcej czasu na rozmowę i zapoznanie się z tym miejscem.

2. Wprowadź w domu żłobkowe zwyczaje

Na kilka tygodni przed planowanym debiutem w żłobku, zapoznaj się z jego planem dnia. Zwróć uwagę szczególnie na czas drzemki i zacznij oswajać dziecko z tą porą. Gdy całkowicie rozmija się z domowym czasem spania, warto powoli przesuwać tę godzinę, by zbliżyć ją do ustaleń żłobkowych. W tym pomocna może okazać się zmiana godziny spaceru. Natomiast jeśli Twój szkrab nie śpi w ciągu dnia, warto dowiedzieć się, czy wybrana przez Ciebie placówka uwzględnia tzw. „cichą aktywność”, podczas gdy pozostałe maluchy śpią.

Sprawdź, jak przygotować dziecko do przedszkola.

Sprawdź także jadłospis. Porównaj, na ile podawane posiłki pokrywają się z tym, co serwujesz smykowi w domu. Może trzeba będzie włączyć nowe pozycje do Waszego domowego menu, żeby nie obwiać się, że dziecko nic nie zje w żłobku.

jak przygotować dziecko na żłobek

3. Daj dziecku czas dla siebie

W domu nie bądź ustawicznym animatorem swojego dziecka. Daj mu szansę, aby zajęło się na chwilę sobą i spróbowało samodzielnie się pobawić. W ten sposób ułatwisz mu pozostanie w żłobku, bo obecność mamy nie będzie warunkiem koniecznym do zabawy. Gwarantuję, że to niezawodny sposób! Właśnie tak przyczynisz się także do ogólnego rozwoju Twojego dziecka. Samodzielne wymyślanie sobie zabaw czy nowych zastosowań zabawek rozbudza kreatywność.

 Sprawdź, jak wychować dziecko bez podnoszenia na nie głosu.

 

4. Stwórz okazje do zabaw z rówieśnikami

Dziecko w żłobku spędza większość czasu na zabawie w grupie. Zanim poślesz je na zajęcia, stwórz mu okazję do zabaw z rówieśnikami. W domu malec ma wszystkie zabawki Tylko dla siebie, podobnie jak i całą uwagę mamy. W grupie będzie musiał oswoić się z faktem, że dzieci mogą wyrywać sobie zabawki, zaczepiać i prezentować różne temperamenty.

Jeśli w rodzinie lub wśród przyjaciół brakuje rówieśników, z pomocą spieszą coraz liczniejsze kawiarnie dla mam, które oferują zajęcia dla maluchów. Wybierz się tam kilka razy, żeby przyzwyczaić Twojego szkraba do większego miejsca, towarzystwa i hałasów.

dziecko w żłobku

Dziecko w żłobku – jak przetrwać trudne rozstanie?

Najpewniej pierwsze dni w żłobku będą zarówno dla Ciebie, jak i Twojego malca ciężkim testem emocjonalnym. Powszechny scenariusz to maluch zalewający się krokodylimi łzami, uczepione maminej szyi. Po drugiej stronie stoi matka, która utwierdza się w przekonaniu, że krzywdzi swoje dziecko, a jednocześnie odrywa je od siebie, z trudem walcząc ze łzami. Aby wyjść z tej sytuacji obronną ręką, warto pamiętać, że decyzja o pójściu do żłobka leży w interesie Twojej pociechy.

Nie robisz tego, żeby w domowym zaciszu nadrobić braki serialowe i malować paznokcie. Maluch ma w żłobku profesjonalną opiekę i całą grupę nowych koleżanek i kolegów. Skorzystacie na tym oboje: dziecko nauczy się wielu nowych umiejętności i bardziej Cię doceni, gdy okaże się, że Twoja obecność, którą brało za pewnik, będzie ograniczona.

Dlatego kiedy odprowadzasz dziecko do żłobka, nie przedłużaj rozstania. Przytul je, poinformuj, kiedy będziesz z powrotem, i wyjdź. Stanowczość jest konieczna, gdyż chwila Twojego wahania sprawi, że malec zaniepokoi się jeszcze bardziej i wyczuje Twoje obawy. Jeśli mimo upływu kilkunastu dni malec w dalszym ciągu nie chce się od Ciebie oderwać, warto zaangażować do odprowadzania tatę – zazwyczaj dzieci lepiej reagują wtedy na rozłąkę.

Dowiedz się, jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.

Najnowsze artykuły

 • Schodząca skóra na stopach u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia

  Łuszcząca i pękająca skóra na stopach u dziecka może być dla niego źródłem wielu przykrych dolegliwości. Poznaj jej możliwe przyczyny i sposoby leczenia!
  • higiena i pielęgnacja dziecka
  Schodząca skóra na stopach u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia
  • higiena i pielęgnacja dziecka
 • Jęczmień u dziecka − przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

  Jęczmień na oku najczęściej pojawia się u dzieci po potarciu powieki brudnymi rękami. Uwidacznia się wówczas obrzęk i zaczerwienienie. Leczenie polega na oczyszczaniu okolicy oczu, ciepłych okładach i masażu.
  • zdrowie dziecka
  Jęczmień u dziecka − przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
  • zdrowie dziecka
 • Wirus RSV – diagnostyka, objawy i leczenie

  Przyspieszenie oddechu, mokry kaszel, świsty oraz gorączka u niemowlaka, to objawy mogące sugerować zapalenie oskrzelików. Dowiedz się więcej na temat wirusa RSV odpowiedzialnego za to schorzenie.
  • zdrowie malucha
  Wirus RSV – diagnostyka, objawy i leczenie
  • zdrowie malucha
 • Częste nudności i wymioty u dziecka − co mogą oznaczać?

  Nudności i wymioty to częsta przypadłość wieku dziecięcego. Stanowią one objaw wielu schorzeń, z tego powodu w celu poznania przyczyny, niezbędne jest również analiza innych objawów towarzyszących.
  • zatrucia pokarmowe
  • zdrowie dziecka
  Częste nudności i wymioty u dziecka − co mogą oznaczać?
  • zatrucia pokarmowe
  • zdrowie dziecka
 • Wypadanie włosów u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

  Nadmierna utrata włosów to problem nie tylko osób dorosłych. Nierzadko mierzą się z nim również najmłodsi. Warto być świadomym, że to nie tylko problem natury estetycznej, ale objaw schorzeń ogólnych.
  • wypadanie włosów
  • zdrowie dziecka
  Wypadanie włosów u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie
  • wypadanie włosów
  • zdrowie dziecka
 • Oparzenia słoneczne u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Zaczerwienienie skóry, ból i pieczenie to typowe objawy oparzenia słonecznego. Ze względu na dużo bardziej wrażliwą skórę, dzieci są na nie szczególnie narażone. Dowiedź się, w jaki sposób je leczyć.
  • zdrowie dziecka
  Oparzenia słoneczne u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
  • zdrowie dziecka
 • Zatkane uszy u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Uczucie zatkania ucha u dziecka najczęściej jest spowodowane przez czop woskowinowy. Jednak dużo groźniejszym i typowym dla tej grupy wiekowej schorzeniem jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego.
  • zdrowie dziecka
  Zatkane uszy u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
  • zdrowie dziecka
 • Zatrucie pokarmowe u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

  Nudności, wymioty, biegunka oraz gorączka to główne objawy zatrucia pokarmowego u dzieci. Dochodzi do niego w następstwie spożycia skażonego pożywienia. Dowiedz się, jak leczyć zatrucie pokarmowe.
  • zatrucia pokarmowe
  • zdrowie dziecka
  Zatrucie pokarmowe u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie
  • zatrucia pokarmowe
  • zdrowie dziecka

Przeczytaj też

 • Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?

  Czy wiesz, że zapalenie pęcherza w ciąży dotyka około 16% kobiet? Jak sobie z nim radzić? Kiedy udać się do ginekologa? Poznaj domowe sposoby leczenia!
  • dolegliwości ciążowe
  Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
  • dolegliwości ciążowe
 • Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

  Jak stres w ciąży wpływa na dziecko? Co powinno Cię zaniepokoić i kiedy zacząć szukać wsparcia medycznego? Poznaj sprawdzone sposoby na uspokojenie emocji! 
  • zdrowa mama
  Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka
  • zdrowa mama
 • Blizny po ospie u dzieci – czy to w ogóle zniknie?

  Co zrobić, żeby uniknąć blizn po ospie? Jak zmotywować dziecko do tego, żeby nie rozdrapywało krost? Poznaj sposoby na walkę z nieestetycznymi zmianami skórnymi!
  • blizny i rany
  Blizny po ospie u dzieci – czy to w ogóle zniknie?
  • blizny i rany
 • My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]

  Jak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!
  • opieka nad noworodkiem
  • opieka nad niemowlakiem
  My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]
  • opieka nad noworodkiem
  • opieka nad niemowlakiem
 • Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?

  Od wielu lat bezskutecznie starasz się o dziecko? Jeśli tak, dowiedz się, co może wpływać na problemy z zajściem w ciążę. Sprawdź, jak ważne jest zminimalizowanie stresu! 
  • płodność
  Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?
  • płodność
 • Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?

  Jesteś po zabiegu cesarskiego cięcia? Jeśli tak, dowiedz się, co zrobić, aby przyspieszyć regenerację organizmu. Sprawdź, czy wolno Ci przystawiać maleństwo do piersi!
  • dolegliwości po ciąży
  Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?
  • dolegliwości po ciąży
 • Jak szybko zajść w ciążę?

  Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.
  • płodność
  Jak szybko zajść w ciążę?
  • płodność
 • Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

  Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa dotyka około 5% kobiet spodziewających się dziecka? Jak sobie z nią radzić? Na co uważać, układając codzienne menu? Dowiedz się więcej!
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca
  Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca

Więcej artykułów na ten temat