Częste nudności i wymioty u dziecka − co mogą oznaczać? [Opinia lekarza]

26. 3. 2018 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
  • objawy
Częste nudności i wymioty u dziecka − co mogą oznaczać? [Opinia lekarza]

Nie ulega wątpliwości, że wymioty i nudności u dzieci często niepokoją rodziców, a także stresują samych małych pacjentów. O ile jednorazowy epizod nie powinien wzbudzać obaw, o tyle ich regularne występowanie może skłaniać Cię do poszukiwania przyczyny częstych wymiotów u Twojego dziecka. A przyczyny częstych wymiotów u dziecka mogą być zarówno błahe, jak i wskazywać na poważniejszą chorobę. Zobacz, co oznaczają częste nudności i wymioty u dziecka.

Jakie są rodzaje wymiotów u dziecka?

Gwałtowne opróżnianie żołądka na zewnątrz, bo tak medycznie można określić mechanizm powstawania wymiotów, może towarzyszyć niemal każdej dziecięcej chorobie. Z założenia wymiotowanie ma chronić organizm przed toksynami – stąd wymioty przy zatruciach pokarmowych. Jednak w większości przypadków wymiotom towarzyszą nudności, bladość, potliwość. Z reguły takie dolegliwości składają się na objawy innej choroby.

Zanim skupimy się najczęstszych czynnikach wywołujących torsje, nauczmy się je różnicować. Możemy wyróżnić wymioty z ulewaniem i przeżuwaniem.

Rodzaje wymiotów u dziecka

Podczas ulewania treść pokarmowa biernie cofa się z żołądka, bez gwałtownych, nieprzyjemnych torsji i jest wynikiem niedojrzałości przewodu pokarmowego. Tego typu wymioty występują u zupełnie zdrowych niemowląt i zanikają w ciągu kilku pierwszych tygodni życia.

Przeżuwanie polega na przedostawaniu się zwartości żołądka do jamy ustnej, gdzie jest ponownie żuta i przełykana. Takie zachowanie u Twojego dziecka, zwłaszcza jeśli trwa kilka tygodni, może Cię zaniepokoić i wtedy lepiej udaj się do pediatry, żeby poszukać przyczyny takiego zachowania.

Jeśli dziecko wymiotuje co kilka dni, lepiej skonsultuj to z pediatrą. Przed wizytą u lekarza warto zwrócić uwagę na wygląd zwracanej treści pokarmowej – czy zawiera żółć, śluz, krew, ciemną fusowatą zawartość, kał.

Przyjrzyj się także, co towarzyszy nudnościom, czy pojawia się gorączka oraz co dziecko jadło przed zwymiotowaniem. Te informacje mogą okazać się bardzo przydatne w diagnostyce i przyspieszyć wyleczenie Twojej pociechy.

Gdzie lekarz będzie szukał przyczyn wymiotów u dziecka?

Układ pokarmowy

Częste wymioty u dziecka mogą mieć przyczynę przede wszystkim w przewodzie pokarmowym. Noworodki i niemowlęta mogą zwracać treść pokarmową z powodu wad anatomicznych np. zwężenia przełyku, przepukliny przeponowej lub niewydolności wpustu – mięśnia znajdującego się między przełykiem a żołądkiem.

Przyczyny wymiotów u dziecka

W przypadku starszych dzieci, jeżeli zauważysz, że dziecko zaczyna wymiotować po pewnych konkretnych potrawach lub grupach produktów spożywczych, lekarz będzie szukał podłoża w alergiach i nietolerancjach pokarmowych.

Obecność krwi lub ciemnej masy w wymiocinach przypominającej fusy świadczy o krwawieniu z przewodu pokarmowego. Może to być pierwszy objaw choroby wrzodowej lub pęknięcia wrzodu dwunastnicy czy żołądka.

Zawartość żółci, częściowo strawionych resztek pokarmowych i objawy ogólne, takie jak gorączka, które towarzyszą wzdęciom brzucha, mogą wskazywać na chorobę Hirschprunga. W tym schorzeniu uszkodzone są zwoje nerwowe jelit, co może prowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego. Żeby nie dopuścić do pogorszenia stanu dziecka, lekarz może zalecić operację, którą trzeba będzie wykonać dość szybko, żeby usunąć wadliwy fragment jelita.

Układ nerwowy

Dużą grupą chorób, które mogą powodować wystąpienie wymiotów i nudności u dziecka są schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. W rdzeniu przedłużonym, części mózgowia, mieści się ośrodek wymiotny, powodujący powstawanie torsji. Podrażnienie tego ośrodka, na przykład poprzez ucisk, wyzwala odruch wymiotny. Mogą go powodować stany przebiegające z obrzękiem mózgu, krwawienia, guzy, wodogłowie, a także zapalenie opon mózgowych i mózgu.

Czasem przyczyna wymiotów może być prozaiczna, np. choroba lokomocyjna. Chociaż w większości przypadków objawy ulegają złagodzeniu wraz z dorastaniem dziecka, jeżeli dziecko bardzo źle znosi podróż i często wymiotuje, możesz włączyć środki farmakologiczne, które ułatwią mu podróżowanie i zatrzymają wymioty.

Przyczyny nudności u dzieci

Inne przyczyny częstych wymiotów u dziecka

Wśród przyczyn torsji warto wymienić także choroby metaboliczne oraz schorzenia nerek – zespół utraty soli, nietolerancję fruktozy, hiperwitaminozę D, mocznicę.

Przyczyny częstych wymiotów u dziecka

Jeśli masz do czynienia z częstymi wymiotami u swojego nastoletniego dziecka, weź także pod uwagę, że podłoże takich dolegliwości może być psychogenne – jadłowstręt psychiczny (anoreksję) oraz bulimię. Jeśli występują rano mogą być także pierwszym objawem ciąży.

Nie sposób wymienić wszystkich przyczyn zwracania przyjętych pokarmów, ale często wymiotujące dziecko zawsze powinno być obejrzane i dokładnie zbadane przez lekarza pediatrę.

Więcej artykułów na ten temat