Na porost włosów

  (134)

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni marzą o bujnej fryzurze, która jest nie tylko elementem wizerunku, ale również oznaką zdrowia i witalności. Aby osiągnąć zadowalający efekt, warto regularnie stosować preparaty na porost włosów, np. szampony.

Sortuj według
Na porost włosów

Na porost włosów

Jak pobudzić porost włosów?

U osób zdrowych aż do 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu, czyli anagenu, która trwa od 2 do nawet 7 lat. Potem kosmyki przechodzą w fazę zanikania (katagenu), a w końcu wypadania (telagenu). Na ich miejscu pojawiają się oczywiście nowe pukle, ale rosną dość wolno – średnio 1-2 cm miesięcznie. W czasie zapuszczania włosów kluczem jest więc jak najdłuższe utrzymanie pasm w fazie wzrostu. Jakie środki na porost włosów można zastosować?

Kosmetyki na porost włosów

Kosmetyki na porost włosów to najwygodniejszy sposób na zagęszczenie fryzury. Wzmacniające szampony i odżywki z ziołowymi ekstraktami pomogą Ci w zadbaniu o kondycję skóry głowy oraz cebulek. Wielu producentów oferuje kompleksowe kuracje zagęszczające, np. szampon, odżywkę i wcierkę z jednej serii. Aby osiągnąć najlepsze efekty, możesz sięgnąć po uzupełniające się produkty na porost włosów. Warto też na jakiś czas zrezygnować z kosmetyków z silikonami, które obciążają pasma i blokują gruczoły włosowe.

Witaminy na porost włosów

Witaminy na porost włosów to składniki niezbędne nie tylko w kosmetykach, ale również w codziennej diecie czy upiększających suplementach. Witaminy z grupy B biorą udział w wielu procesach budowy włosów, a poza tym zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu i przetłuszczaniu. Z kolei witamina E to silny przeciwutleniacz, który chroni skórę i włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Masaż skóry głowy

Codzienny masaż skóry głowy to bardzo przyjemny środek na porost włosów. Chociaż nie sprawia, że na głowie pojawi się większa liczba kosmyków, te już wyrośnięte staną się grubsze i lepiej odżywione. Poza tym stres to jeden z głównych czynników zwiększających wypadnie włosów, a masaż z pewnością pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć.

Preparaty na porost włosów – rodzaje

Środki na porost włosów to zróżnicowana grupa produktów. Znajdziesz wśród nich:

 • szampony,
 • odżywki,
 • wcierki,
 • serum przeciw wypadaniu włosów,
 • maski do włosów,
 • kuracje w ampułkach,
 • suplementy diety.

Oczywiście każdy preparat na porost włosów wymaga regularnego stosowania, a na efekty trzeba cierpliwie poczekać.

Jakie składniki zawierają preparaty na porost włosów?

Najlepsze preparaty na porost włosów są oparte na naturalnych, dobrze przebadanych substancjach aktywnych, olejach i ekstraktach roślinnych. Jednym z lepiej znanych jest olejek rycynowy. To bardzo skuteczny środek na porost włosów – działa stosowany zarówno solo, jak i w towarzystwie innych składników.

Zazwyczaj kuracje zagęszczające włosy zawierają kilka wzajemnie uzupełniających się substancji czynnych. W składzie złożonych preparatów przeciw wypadaniu włosów warto szukać naturalnych komponentów takich jak:

 • czarna rzepa – źródło minerałów (np. wapnia, potasu, żelaza, fosforu) i witamin. Wzmacnia cebulki, stymuluje wzrost włosów i zwiększa liczbę nowych kosmyków, czyli „baby hair”,
 • kofeina – delikatnie podrażnia i pobudza mikrokrążenie,
 • olejek z mięty pieprzowej – zmniejsza wpływ DHT na mieszki włosowe i stymuluje podziały komórkowe,
 • olejek różany – odżywia skórę głowy, nawilża włosy oraz działa łagodząco na stany zapalne,
 • betaina – bierze udział w syntezie keratyny, nawilża oraz zwiększa elastyczność skóry i włosów.

Kiedy sięgnąć po środki na porost włosów?

Każdy, kto chce mieć na głowie wiele gęstych pukli, może sięgnąć po odpowiednie produkty na porost włosów. Jednak osoby zaniepokojone stanem swoich włosów czy zmagające się z łysieniem, powinny skonsultować się z lekarzem, np. trychologiem. Czasami dostępne bez recepty kosmetyki na porost włosów nie wystarczą i konieczne okazuje się zastosowanie środków farmakologicznych lub specjalistycznych zabiegów (np. mezoterapii igłowej, karboksyterapii, kriomasażu czy terapii promieniowaniem UV).

Na co zwracać uwagę, wybierając produkty na porost włosów?

Skuteczne produkty na porost włosów powinny mieć jak najwyższe stężenie substancji aktywnych pochodzenia naturalnego. Nie zaburzają równowagi skóry głowy, a do tego działają łagodnie, odżywczo i wzmacniająco na kosmyki. Pamiętaj, że niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą przyczynić się do wypadania włosów i ograniczać ich wzrost. Dobry preparat na porost włosów nie powinien zawierać zbyt wiele chemicznych dodatków w postaci SLS-ów, parabenów czy barwników.

Marki powiązane z kategorią: Na porost włosów