Minovivax, 2%, roztwór na skórę, 100 ml

Dostępny
22,80

O produkcie

100016864

Minovivax 2% jest lekiem w postaci roztworu na skórę, przeznaczonym do stosowania wyłącznie na skórę głowy w leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) u mężczyzn i u kobiet.

Wskazania

Lek Minovivax 2% jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) u mężczyzn i u kobiet.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Minovivax 2% jeśli pacjent ma uczulenie na minoksydyl lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Lek Minovivax 2% nie jest wskazany do stosowania w leczeniu łysienia plackowatego (tworzą się np. okrągłe miejsca pozbawione włosów) lub w przypadku nagłego lub niewyjaśnionego wypadania włosów.

Leku Minovivax 2% nie należy stosować:
• podczas leczenia cytostatycznego (przeciwnowotworowego)
• w przypadku wypadania włosów spowodowanego stosowaniem niewłaściwej diety
• w przypadku wypadania włosów spowodowanego zakończeniem stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych
• na uszkodzoną skórę głowy (np. w wyniku oparzeń, owrzodzenia lub w przypadku występowania tkanki bliznowatej)
• jeżeli wypadanie włosów zostało spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację włosów (np. zbyt mocne wiązanie włosów). W takim przypadku należy zwalczyć mechaniczne podrażnienie.
• podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią
• w przypadku wypadania włosów po porodzie.

Jeżeli pacjent nie jest pewien, jaka jest przyczyna wypadania włosów, powinien skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci z zaburzeniami dotyczącymi serca, tj. choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, zastoinowa niewydolność serca lub choroba zastawek serca, nie powinni stosować leku Minovivax 2% bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ze względu na potencjalne ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Należy przerwać stosowanie leku Minovivax 2% i skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia niskiego ciśnienia krwi, bólu w klatce piersiowej, przyspieszonego bicia serca, omdleń, zawrotów głowy, zwiększenia masy ciała, obrzęku kończyn oraz trwałego zaczerwienienia skóry głowy lub jej podrażnienia, a także innych nietypowych działań niepożądanych.

Stosowanie minoksydylu może doprowadzić do zmiany koloru lub struktury włosów.
Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry.
Lek Minovivax 2% zawiera alkohol (etanol), który w razie przypadkowego kontaktu z powierzchniami wrażliwymi (oczy, błony śluzowe oraz uszkodzona skóra) może powodować uczucie pieczenia i (lub) podrażnienie. W takich przypadkach, dotkniętą powierzchnię należy dokładnie i obficie spłukać bieżącą wodą. Jeśli pieczenie i (lub) podrażnienie utrzymuje się, należy zwrócić się po poradę do lekarza. Po każdej aplikacji leku należy umyć ręce tak, aby Minovivax 2% nie miał kontaktu z innymi częściami ciała.

Stosowanie leku u dzieci

Nie zaleca się stosowania leku Minovivax 2% u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz pacjentów w wieku powyżej 65 lat, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Przyjmowanie innych leków

Interakcje leku Minovivax 2% z innymi lekami nie są znane.
Nie należy stosować leku Minovivax 2% jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę, takimi jak np. tretynoina i ditranol, ponieważ mogą one zwiększać przenikanie minoksydylu przez skórę do krwi i nasilać ryzyko działań niepożądanych.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania leków obniżających ciśnienie.

Ciąża

Leku Minovivax 2% nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dawkowanie

Dawkę 1 ml leku Minovivax 2% należy nakładać na skórę głowy dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Dla uzyskania zauważalnego wzrostu włosa, konieczne może być stosowanie leku Minovivax 2% przez okres co najmniej 4 miesięcy lub dłużej. Wyniki leczenia są w znacznym stopniu uzależnione od systematycznego stosowania oraz indywidualnych cech pacjenta. Gorsze efekty działania minoksydylu występują u pacjentów z zaawansowanymi oraz trwającymi ponad 10 lat stanami łysienia androgenowego. Maksymalny efekt działania leku uzyskuje się po około 12 miesiącach systematycznego stosowania. Jeśli po upływie 12 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Skutki uboczne

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, ponieważ może być konieczna pilna pomoc medyczna (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
• Obrzęk twarzy, warg lub gardła, który utrudnia połykanie lub oddychanie (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej)
• Ogólny świąd
• Ogólny rumień
• Uczucie ucisku w gardle.

Obserwowano występowanie następujących działań niepożądanych:
Bardzo często (może dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
• ból głowy.
Często (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
• duszność,
• świąd, nadmierne owłosienie (w przypadku kobiet także na twarzy), zapalenie skóry, wysypka trądzikopodobna, wysypka,
• obrzęk obwodowy,
• zwiększenie masy ciała.
Niezbyt często (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):
• zawroty głowy,
• nudności.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
• niskie ciśnienie krwi,
• obrzęk naczynioruchowy (w tym: obrzęk warg i języka, obrzęk jamy ustnej i gardła, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła), nadwrażliwość (w tym: obrzęk twarzy, rumień wielopostaciowy, świąd, uczucie ucisku w gardle), kontaktowe zapalenie skóry,
• nastrój depresyjny,
• podrażnienie oczu,
• tachykardia (przyspieszona czynność serca), kołatanie serca,
• wymioty,
• dolegliwości w miejscu podania, obejmujące również uszy i twarz (w tym: podrażnienie skóry i zaczerwienienie, świąd, ból, obrzęk, suchość skóry, rumień), łuszczenie skóry, zapalenie skóry, pęcherze, krwawienie i owrzodzenia, niekiedy o ciężkim przebiegu, przejściowa utrata włosów, zmiana koloru włosów i zmiana struktury włosów,
• ból w klatce piersiowej.

Niektórzy pacjenci na początku leczenia minoksydylem zauważyli wzmożone wypadanie włosów. Ten chwilowo nasilony proces utraty włosów występuje najczęściej w ciągu 2-6 tygodni po rozpoczęciu stosowania minoksydylu i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.
W przypadku utrzymywania się tego stanu powyżej dwóch tygodni bez żadnej poprawy, należy zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl (1 ml roztworu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu).
Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, etanol bezwodny i woda oczyszczona.

Producent

Aristo Pharma Sp. z o.o.
ul. Baletowa 30
02-867 Warszawa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.