Panadol Femina - lek na bolesne miesiączkowanie, 10 tabletek

Dostępny
11,50
Darmowa dostawa od 200,00 zł

O produkcie

100004305

Lek Panadol Femina tabletki zawiera paracetamol (znany także jako acetaminofen) i butylobromek hioscyny. Paracetamol stosowany jest do łagodzenia bólu i obniżania gorączki.

Ciąża

Nie należy stosować leku Panadol Femina tabletki u kobiet ciężarnych, chyba że w opinii lekarza korzyści ze stosowania leku przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
Nie należy stosować leku u kobiet karmiących.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka leku to:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 do 2 tabletek, jeżeli jest to wskazane, maksymalnie 3
razy na dobę, co 8 godzin. Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dorosłych podczas leczenia krótkotrwałego wynosi
4,0 g, a podczas leczenia długotrwałego 2,6 g.
Paracetamolu nie należy stosować dłużej niż 10 dni u dorosłych i 3 dni u dzieci bez zalecenia lekarza.

Dystrybutor

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Healthcare Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa

Skutki uboczne

Jeśli lek stosuje się w zalecanych dawkach, mogą pojawić się:
- bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): tachykardia (szybkie bicie serca),
niedociśnienie tętnicze (niskie ciśnienie krwi); methemoglobinemia (obecność utlenionej hemoglobiny
we krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi), trombocytopenia
(zmniejszenie liczby płytek krwi); nudności, wymioty; biegunka; zaburzenia czynności nerek;
odczyny alergiczne: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień; obrzęk naczynioruchowy (ciężka
reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła mogący utrudniać oddychanie i przełykanie);
zaburzenia czynności wątroby.
Ponadto mogą wystąpić: dezorientacja, zaburzenia pamięci, zawroty głowy; zaburzenia akomodacji
oczu (ostrości widzenia); suchość w jamie ustnej.
U pacjentów z owrzodzeniem jelit lek może obniżać motorykę i powodować zaparcia.
Jeśli u pacjenta wystąpią następujące objawy: świąd, wysypka, rumień, wymioty, podrażnienie
żołądka, należy odstawić Panadol Femina i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli nasila się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane
niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Panadol Femina pacjent powinien poinformować lekarza:
- jeśli ma refluks żołądkowo-przełykowy (cofanie się zawartości żołądka do przełyku), inne przewlekłe zaburzenia ruchomości mięśni gładkich górnego odcinka przewodu pokarmowego lub zwężenie odźwiernika,
- jeśli ma owrzodzenie jelit (lek może osłabiać ruchy jelit i powodować zaparcia),
- jeśli ma dolegliwości serca (ze zwężeniem zastawki mitralnej i chorobą tętnicieńcowych),
- jeśli ma niewydolność wątroby i nerek.

Producent

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Healthcare S.A.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Panadol Femina
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na atropinę lub na którykolwiek ze składników leku,
- jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby (głównie u pacjentów z alkoholowym uszkodzeniem
wątroby) lub nerek,
- jeśli pacjent ma chorobę alkoholową,
- jeśli pacjent ma niedokrwistość oraz wrodzony brak enzymu zwanego dehydrogenazą glukozo-6-
fosforanową (fawizm),
- jeśli pacjent ma miastenię (osłabienie mięśni),
- jeśli pacjent ma jaskrę,
- jeśli pacjent ma przerost gruczołu krokowego powodujący zatrzymywanie moczu,
- jeśli pacjent ma przewężenia w przewodzie pokarmowym,

Skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 10 mg hioscyny butylobromku.
Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną, skrobię ziemniaczaną, powidon K30, sorbitol, talk,
magnezu stearynian, krzemionkę koloidalną bezwodną, karboksymetyloskrobię sodową, hypromelozę,
makrogol 6000.

Przyjmowanie innych leków

- Niewskazane jest jednoczesne stosowanie kilku leków zawierających paracetamol, ponieważ może dojść do jego przedawkowania.
- Paracetamol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i indandionu oraz działanie kofeiny.
- Metoklopramid przyspiesza, a skopolamina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego.
- Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.
- Paracetamol stosowany z lekami z grupy zwanej inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę.
- Ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe, leki nasenne i alkohol, stosowane z paracetamolem, mogą spowodować uszkodzenie wątroby.
- U pacjentów z niewydolnością nerek paracetamol stosowany jednocześnie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi może nasilać chorobę nerek.
- Leki przeciwdepresyjne (tak zwane trójpierścieniowe), leki z grupy zwanej inhibitorami MAO, chinidyna, amantydyna, dyzopiramid i butyrofenon mogą wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę.
- Butylobromek hioscyny, osłabiając ruchomość jelit i wydzielanie w przewodzie pokarmowym, może zmniejszać wchłanianie i działanie lecznicze innych równocześnie stosowanych doustnie leków.
- Leki z grupy zwanej antagonistami dopaminy, np. metoklopramid, mogą zmniejszać działanie leku Panadol Femina na przewód pokarmowy.

Stosowanie leku u dzieci

Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Panadol Femina stosuje się w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości związanych z:
- bolesnym miesiączkowaniem,
- kolką nerkową, wątrobową,
- zespołem drażliwego jelita.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.