Pronasal Control, 50 µg/ dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek

Dostępny
15,12

O produkcie

100019131

Pronasal Control zawiera substancję czynną mometazonu furoinian, lek z grupy kortykosteroidów. Mometazonu furoinian podany do nosa łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa(obrzęki podrażnienie błony śluzowej nosa), kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa

Wskazania

Lek Pronasal Control jest stosowany uosób dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) w leczeniu objawów kataru siennego (zwanego także sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa) po wcześniejszym zdiagnozowaniu przez lekarza. Katar sienny, który występuje w określonych porach w ciągu roku, jest reakcją alergiczną spowodowaną wdychaniem pyłków drzew, traw, a także innych roślin oraz zarodników pleśni i grzybów.

Pronasal Controlzmniejsza obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa i w ten sposób łagodzi objawy kichania, swędzenia, uczucia zatkanego nosa oraz zmniejsza ilość wydzieliny z nosaspowodowane katarem siennym.

Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli nie nastąpiłapoprawa lub pacjent czuje się gorzej po 14 dniach stosowania leku.

Przeciwwskazania

 • Zanim zastosuje się aerozol do nosa, należy poczekać do czasu ustąpienia zakażenia; jeśli pacjentniedawno przebył zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub urazy nosa.
 • Nie należy stosować aerozolu do nosa, ażdo czasu zagojenia się ran.
 • Przed rozpoczęciem stosowania leku Pronasal Controlnależy omówić to z lekarzem lub farmaceutą : jeśli u pacjenta występuje obecnie lub występowała kiedykolwiek w przeszłości gruźlica; jeśli u pacjenta występuje jakikolwiek innezakażenie; jeśli pacjent przyjmuje inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków; jeśli u pacjenta występuje mukowiscydoza.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli nie nastąpiłapoprawa lub pacjent czuje się gorzejpo 14 dniach stosowania leku.
 • Kiedy nie stosować leku PronasalControl: jeśli pacjent ma uczulenie na mometazonufuroinian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6); jeśli u pacjenta występuje niewyleczone zakażenie błony śluzowej nosa. Stosowanie leku Pronasal Control w czasie niewyleczonego zakażenia w obrębie jamy nosowej, np. opryszczki, może spowodowaćzaostrzenie objawów zakażenia.
 • Podczas stosowania leku Pronasal Controlnależy omówić to z lekarzem: jeśli układ odpornościowy pacjenta nie funkcjonuje prawidłowo (występują trudnościw zwalczaniu zakażenia) i pacjent miał kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną.
 • Należy unikać kontaktu z osobami, u których występują te zakażenia; jeśli u pacjenta występuje zakażenie nosa lub gardła; jeśli lek jest stosowany kilka miesięcy lub dłużej; jeśli pacjent ma długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła.
 • Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa przyjmuje się w dużych dawkach przez długi czas,mogą wystąpić działania niepożądane z powodu wchłaniania się leku w organizmie.
 • Jeśli wystąpi swędzenie lub podrażnienie oczu, lekarz może zalecić inne leczenie z lekiem Pronasal Control.
 • Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.
 • Dzieci i młodzież: lek Pronasal Controlnie powienien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
 • Inne leki i Pronasal Control: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekachwydawanych bez recepty. W przypadku leczenia alergii innymi kortykosteroidami w postaci doustnej lub zastrzyków, lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi, aby zakończył ich stosowanie w momencie rozpoczęcia stosowania leku Pronasal Control.
 • U niektórych pacjentów po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak ból stawów lub mięśni, osłabienie oraz depresja. Mogą również ujawnić się inne objawy alergiczne, takie jak swędzenie, łzawienie oczu lub czerwone i swędzące plamy na skórze.
 • Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku, gdyu pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów.

Stosowanie leku u dzieci

Pronasal Control stosuje się w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (nazywanego również katarem siennym) u dorosłych w wieku od 18 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lubfarmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekachwydawanych bez recepty.

W przypadku leczenia alergii innymi kortykosteroidami w postaci doustnej lub zastrzyków, lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi, aby zakończył ich stosowanie w momencie rozpoczęcia stosowania leku Pronasal Control.

U niektórych pacjentów po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak ból stawów lub mięśni, osłabienie oraz depresja. Mogą również ujawnić się inne objawy alergiczne, takie jak swędzenie, łzawienie oczu lub czerwone i swędzące plamy na skórze.

Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku, gdyu pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów.

Niektóre leki mogą nasilić działanieleku Pronasal Control. Lekarz może wówczas uważnie monitorować stan pacjenta przyjmującego takie leki (w tym niektóre leki na HIV: rytonawir, kobicystat).

Ciąża

Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania lekuPronasal Controlu kobiet w ciąży. Nie wiadomo, czy mometazonu furoinian przenika do mleka ludzkiego.Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

U niektórych pacjentów złagodzenie objawów występuje w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki leku Pronasal Control, jednak pełne korzyści z leczenia mogą nie być obserwowane w ciągu dwóch pierwszych dni leczenia. Dlatego należy kontynuować regularne stosowanie w celu uzyskania pełnych korzyści z leczenia.

Po uzyskaniu poprawy lekarz prowadzący może zalecić zmniejszenie dawki do jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Jeżeli pacjent nie odczuwa poprawy, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku braku poprawy objawów lub poprawa jest niewystarczająca po upływie 14 dni stosowania, należy zasięgnąć porady lekarza.

Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3 miesiącebez konsultacji z lekarzem.

Jeśli pacjent ma nasilone objawy kataru siennego, lekarz prowadzący może zalecić rozpoczęcie stosowania leku Pronasal Controlprzed rozpoczęciem się sezonu pylenia. Pomoże to zapobiec wystąpieniu objawów kataru siennego. Pod koniec okresu pylenia może wystąpić poprawa i leczenie może nie być już konieczne

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

 • Po zastosowaniu leku mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości (alergiczne). Reakcje te mogą być ciężkie, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy, takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.
 • Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa przyjmuje się w dużych dawkach przez długi czas, działania niepożądane mogą występować z powodu wchłaniania się leku w organizmie. Większość osób nie zgłasza żadnych działań niepożądanych po zastosowaniu aerozolu do nosa, jednak u niektórych osób po zastosowaniu leku Pronasal Control lub innego kortykosteroidu w postaci aerozolu do nosa wystąpiły następujące działania niepożądane:
 • Częste działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób): ból głowy, kichanie i podrażnienie/pieczenie błony śluzowej nosa, krwawienie z nosa [występowało bardzo często (może wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) u pacjentów z polipami nosa, którzy stosowali dwie dawki leku Pronasal Control do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę], ból nosa lub gardła, owrzodzenie błony śluzowej nosa, zakażenie górnych dróg oddechowych
 • Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej oddzielającej nozdrza, zaburzenia smaku i węchu, trudności w oddychaniu i (lub) świszczący oddech, nieostre widzenie.

Skład

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian.

Każdadawkaleku(0,1 ml) dostarcza 50mikrogramów mometazonu furoinianu(w postacimometazonu furoinianu jednowodnego).

Całkowita masa jednej dawki to 100 mg.

Pozostałe składniki to: mieszanina (Avicel RC –591) o składzie: mikrokrystaliczna celuloza zkarmelozą sodową; glicerol; sodu cytrynian (dwuwodny); kwas cytrynowy jednowodny; polisorbat 80;chlorek benzalkoniowy; woda dowstrzykiwań.

Producent

Teva B.V.

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.