Leki na chrypkę

  (57)

Z powodu wzmożonej eksploatacji strun głosowych nauczyciele czy wokaliści często muszą sięgać po tabletki na chrypkę. Jednak ta dolegliwość może dopaść każdego, dlatego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym warto mieć w apteczce leki na chrypkę.

Sortuj według
Chrypka

Chrypka

Chrypka – jakie powoduje dolegliwości?

Chrypkę bardzo łatwo rozpoznać. Głos osoby z chrypką staje się ostry, szorstki, matowy lub skrzeczący, a wydawanie dźwięków o wyższej częstotliwości jest utrudnione. Poza tym może pojawić się ból i pieczenie w gardle, kaszel oraz trudności z przełykaniem. Za wszystkie te objawy odpowiadają zaburzenia elastyczności strun głosowych i ich nieprawidłowe stykanie się.

Leki na chrypkę i tabletki – czyli co stosować na chrypkę?

Gdy zastanawiasz się, co na chrypkę pomoże w Twoim przypadku, musisz poznać jej przyczyny. Leki na chrypkę zawierają np. witaminę C, A i E, laktoferynę, ekstrakty ziołowe i substancje przeciwobrzękowe. Możesz je ssać, rozgryzać albo połykać, a także płukać nimi gardło – odpowiednie informacje znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania.

Pamiętaj, że na chore gardło często stosuje się te same preparaty, co na chrypkę. Z tego względu leki na ból gardła dostępne w aptece (np. spraye) również przyniosą Ci ulgę. Zawierają one składniki przeciwbólowe, powlekające i przeciwzapalne o działaniu miejscowym. Jeśli więc jesteś przeziębiony, nie musisz koniecznie zażywać specjalnej tabletki na chrypkę.

Leczenie wygląda odmiennie, gdy chrypka ma inne podłoże. Oprócz przeziębienia i grypy chrypę powoduje:

  • głośne mówienie, śpiewanie i krzyczenie – w tym przypadku oprócz środków łagodzących takich jak ziołowy lek na chrypkę musisz ograniczyć mówienie,
  • dym tytoniowy i suche powietrze (np. w gorących lub klimatyzowanych pomieszczeniach) – oprócz tabletki na chrypkę pomoże porządne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywasz,
  • alergie – warto wtedy sięgnąć po leki przeciwalergiczne i stosować doraźnie syrop na chrypkę,
  • stan zapalny krtani spowodowany infekcją bakteryjną – jako lek na chrypkę należy zastosować antybiotyk,
  • niektóre leki (np. na astmę) – porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym, którzy doradzi Ci, co na chrypkę pomoże w Twoim wypadku.

Chrypka może też być niespecyficznym objawem innych dolegliwości takich jak:

  • stres i przemęczenie,
  • refluks przełykowo-żołądkowy,
  • ciało obce w krtani,
  • nowotwory.

Jak widzisz, czasami lek na chrypkę nie rozwiązuje problemu. Chrypka bowiem (zwłaszcza narastająca i długo utrzymująca się) może być ważnym sygnałem alarmowym. Jeżeli martwisz się stanem swojego gardła i krtani, zamiast od razu sięgać po leki na chrypkę, skonsultuj się z lekarzem.

Ziołowe tabletki na chrypkę

Pastylki do ssania i tabletki oparte na wyciągach ziołowych można stosować wspomagająco przy leczeniu chrypki (ale niekoniecznie w przypadku ostrego bólu gardła). Warto wtedy zadbać o dobre nawilżenie gardła i w ziołowych lekach szukać ekstraktów z następujących roślin:

  • korzeń prawoślazu – zawarte w nim substancje śluzowate działają powlekająco na śluzówkę gardła, zmniejszają ból i nieprzyjemne uczucie drapania w gardle,
  • podbiał pospolity – również posiada właściwości nawilżające i osłaniające, a dzięki garbnikom – również ściągające,
  • porost islandzki – obecne w nim polisacharydy (pochodne celulozy) oraz śluzy nawilżają błonę gardła, a kwasy porostowe działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. 

Oprócz tabletek możesz również sięgnąć po ziołowy syrop na chrypkę, np. z cebuli, czosnku czy babki lancetowatej oraz napary z ziół, m.in. szałwii, tymianku, rumianku, lipy, nagietka, imbiru, aronii i czarnego bzu.

Marki powiązane z kategorią: Chrypka