Iniekcje dostawowe - Zastrzyki z kwasu hialuronowego

  (42)

Iniekcje dostawowe to mało inwazyjne metody zwalczania chorób i zmniejszenia bólu stawów. Decyzję o ich wykonaniu podejmuje lekarz i najczęściej w sytuacjach, gdy tabletki lub maści w przebiegu chorób kości i stawów nie są skuteczne. Wówczas wykonuje się zastrzyki z kwasem hialuronowym.

Sortuj według
Iniekcje dostawowe

Iniekcje dostawowe

Na czym polegają iniekcje stawowe?

Iniekcje dostawowe polegają na wstrzyknięciu preparatu farmakologicznego bezpośrednio do wnętrza stawu za pomocą igły. Celowane wprowadzenie substancji sprawia, że działa ona dokładnie w miejscu objętym dysfunkcją (np. ograniczenie ruchomości, ból, stan zapalny), zmniejszając ją lub całkowicie likwidując. Wiskosuplementację należy zawsze poprzedzić dokładną diagnostyką, kwalifikującą (lub nie) daną osobę do iniekcji i pozwalającą znaleźć źródło bólu. Aby np. zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano były w pełni skuteczne, wykonuje się je jednocześnie z badaniem USG. Dzięki temu lekarz może zobaczyć, czy igła zostanie odpowiednio wprowadzona.  

Specjalista zleca iniekcje dostawowe w określonej częstotliwości, np. zawierające kwas hialuronowy. Zastrzyki z zachowaniem kilkudniowego odstępu wykonuje się w liczbie od 3 do 5. Takie cykle można powtarzać co kilka miesięcy. Regularność iniekcji gwarantuje skuteczność w walce z uciążliwą bolesnością i innymi dysfunkcjami stawów. 

Iniekcje dostawowe – wskazania?

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia iniekcji dostawowych są schorzenia kości takie jak: choroba zwyrodnieniowa i reumatyczna stawów, artroza oraz choroby tkanki chrzęstnej. Najczęściej dotyczą osób starszych, które borykają się na co dzień z bólem i sztywnością stawów i nie są w stanie wykonywać najprostszych czynności dnia codziennego. Iniekcje dostawowe, do których zaliczają się zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano, poprawiają pracę stawów, m.in. nasilając produkcję mazi stawowej, która zapobiega ścieraniu się powierzchni kości. 

Wykazują również skuteczność we wszelkich kontuzjach i urazach zarówno sportowych, jak i doznawanych w codziennych sytuacjach. Wówczas iniekcje zmniejszają obrzęk i przyspieszają naprawę uszkodzonych tkanek. W przypadku przeciążenia stawów wynikającego ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego lub pracy fizycznej wspomagają regenerację i przyspieszają ją. W przypadku zmniejszonej ilości kwasu hialuronowego zastrzyki są również dobrym rozwiązaniem. 

Iniekcje dostawowe – jakie preparaty są stosowane?

Preparatem wprowadzonym do stawów jest najczęściej kwas hialuronowy. Zastrzyki z wykorzystaniem tej substancji są w pełni bezpieczne dla organizmu, ponieważ występuje naturalnie w organizmie. Oprócz tego stanowi główny składnik płynu stawowego. Niestety wraz z wiekiem ilość tego kwasu się zmniejsza, co powoduje zaburzenie odprowadzania szkodliwych związków ze stawu, zaburzenia ślizgu między kośćmi oraz ból. 

Zastrzyki z kwasem hialuronowym to jednak nie jedyne iniekcje dostawowe. Związek ten może być zastąpiony kolagenem lub osoczem bogatopłytkowym, które poprawiają funkcjonowanie stawów. 

Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano i inne stawy

Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano wykonuje się najczęściej. Staw kolanowy jest bowiem szczególnie narażony na przeciążenia i kontuzje. Ponadto fakt,  że tworzą go aż 3 kości, sprawia, że schorzenia w jego obrębie są złożone i często trudne do szybkiego wyleczenia. Jednak oprócz tego obszaru iniekcjom poddaje się też stawy biodrowe – największe w całym ciele, które np. w chorobie zwyrodnieniowej generują silny i uniemożliwiający wstawanie z krzesła lub łóżka ból. 

Zastrzyki z kwasem hialuronowym to suplementacja stosowana także w przypadku chorób i urazów mniejszych stawów takich jak łokciowy, ramienny i skokowy. Wówczas ilość preparatu należy dostosować do wielkości danego obszaru.