Iniekcje dostawowe - Zastrzyki z kwasu hialuronowego (37)

Iniekcje dostawowe to mało inwazyjne metody zwalczania chorób i zmniejszenia bólu stawów. Decyzję o ich wykonaniu podejmuje lekarz i najczęściej w sytuacjach, gdy tabletki lub maści w przebiegu chorób kości i stawów nie są skuteczne. Wówczas wykonuje się zastrzyki z kwasem hialuronowym.

Sortuj według
Iniekcje dostawowe

Iniekcje dostawowe

Iniekcje dostawowe polegają na wstrzyknięciu preparatu farmakologicznego bezpośrednio do wnętrza stawu za pomocą igły. Celowane wprowadzenie substancji sprawia, że działa ona dokładnie w miejscu objętym dysfunkcją (np. ograniczenie ruchomości, ból, stan zapalny), zmniejszając ją lub całkowicie likwidując. Wiskosuplementację należy zawsze poprzedzić dokładną diagnostyką, kwalifikującą (lub nie) daną osobę do iniekcji i pozwalającą znaleźć źródło bólu. Aby np. zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano były w pełni skuteczne, wykonuje się je jednocześnie z badaniem USG. Dzięki temu lekarz może zobaczyć, czy igła zostanie odpowiednio wprowadzona.  

Specjalista zleca iniekcje dostawowe w określonej częstotliwości, np. zawierające kwas hialuronowy. Zastrzyki z zachowaniem kilkudniowego odstępu wykonuje się w liczbie od 3 do 5. Takie cykle można powtarzać co kilka miesięcy. Regularność iniekcji gwarantuje skuteczność w walce z uciążliwą bolesnością i innymi dysfunkcjami stawów. 

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia iniekcji dostawowych są schorzenia kości takie jak: choroba zwyrodnieniowa i reumatyczna stawów, artroza oraz choroby tkanki chrzęstnej. Najczęściej dotyczą osób starszych, które borykają się na co dzień z bólem i sztywnością stawów i nie są w stanie wykonywać najprostszych czynności dnia codziennego. Iniekcje dostawowe, do których zaliczają się zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano, poprawiają pracę stawów, m.in. nasilając produkcję mazi stawowej, która zapobiega ścieraniu się powierzchni kości. 

Wykazują również skuteczność we wszelkich kontuzjach i urazach zarówno sportowych, jak i doznawanych w codziennych sytuacjach. Wówczas iniekcje zmniejszają obrzęk i przyspieszają naprawę uszkodzonych tkanek. W przypadku przeciążenia stawów wynikającego ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego lub pracy fizycznej wspomagają regenerację i przyspieszają ją. W przypadku zmniejszonej ilości kwasu hialuronowego zastrzyki są również dobrym rozwiązaniem. 

Preparatem wprowadzonym do stawów jest najczęściej kwas hialuronowy. Zastrzyki z wykorzystaniem tej substancji są w pełni bezpieczne dla organizmu, ponieważ występuje naturalnie w organizmie. Oprócz tego stanowi główny składnik płynu stawowego. Niestety wraz z wiekiem ilość tego kwasu się zmniejsza, co powoduje zaburzenie odprowadzania szkodliwych związków ze stawu, zaburzenia ślizgu między kośćmi oraz ból. 

Zastrzyki z kwasem hialuronowym to jednak nie jedyne iniekcje dostawowe. Związek ten może być zastąpiony kolagenem lub osoczem bogatopłytkowym, które poprawiają funkcjonowanie stawów. 

Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano wykonuje się najczęściej. Staw kolanowy jest bowiem szczególnie narażony na przeciążenia i kontuzje. Ponadto fakt,  że tworzą go aż 3 kości, sprawia, że schorzenia w jego obrębie są złożone i często trudne do szybkiego wyleczenia. Jednak oprócz tego obszaru iniekcjom poddaje się też stawy biodrowe – największe w całym ciele, które np. w chorobie zwyrodnieniowej generują silny i uniemożliwiający wstawanie z krzesła lub łóżka ból. 

Zastrzyki z kwasem hialuronowym to suplementacja stosowana także w przypadku chorób i urazów mniejszych stawów takich jak łokciowy, ramienny i skokowy. Wówczas ilość preparatu należy dostosować do wielkości danego obszaru.