Aklief, 0,05 mg/g, krem, 30 g

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
110,38

O produkcie: Aklief, 0,05 mg/g, krem, 30 g

100040346

Opis

Nazwa Aklief
Nazwa międzynarodowa Trifarotenum
Dawka 50 mikrogramów/g
Postać krem
Wielkość opakowania 30 g
Działanie/właściwości

Aklief 0,05 mg/g krem 30 g zawiera substancję czynną trifaroten, która należy do leków z grupy retynoidów.


Działanie

Jak działa Aklief?

Trifaroten wykazał, w modelu Rhino-mouse, silne działanie komedolityczne ze zmniejszeniem liczby zaskórników i znacznym zwiększeniem grubości naskórka. W tym modelu trifaroten wykazał taki sam efekt komedolityczny jak inne znane retynoidy, przy około 10-krotnie mniejszej dawce. Trifaroten wykazuje również działanie przeciwzapalne i depigmentacyjne.


Wskazania

Lek Aklief stosuje się w miejscowym leczeniu trądziku pospolitego (Acne vulgaris) twarzy i (lub) tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat i starszych, w przypadku występowania licznych zaskórników (otwartych i zamkniętych), grudek i krost (zapalnych).


Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Aklief?

Nie stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie na trifaroten lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- u pacjentek planujących zajście w ciążę lub u pacjentek, które są w ciąży.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania Aklief należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
• Podczas stosowania kremu Aklief może wystąpić zaczerwienienie, łuszczenie, suchość oraz kłucie i (lub) pieczenie skóry . W razie wystąpienia takich objawów należy porozmawiać o tym z lekarzem. Zaleca się stosowanie preparatu nawilżającego od początku leczenia aby zapobiec wystąpieniu wyżej wymienionych reakcji. Jeśli takie objawy wystąpią, lekarz może zalecić rozpoczęcie stosowania preparatu nawilżającego (o ile nie zostało to wcześniej zrobione), rzadsze stosowanie kremu lub tymczasowe przerwanie stosowania. Jeżeli pomimo wdrożenia tych działań, objawy utrzymują się, lekarz może zalecić całkowite zaprzestanie stosowania kremu.
• Nie należy stosować kremu Aklief na skaleczenia, zadrapania, otarcia lub wyprysk skóry.
• Należy unikać kontaktu leku Aklief z oczami, powiekami, ustami oraz błonami śluzowymi. W razie przypadkowego dostania się leku do oka, należy natychmiast przepłukać je dużą ilością letniej wody. Należy zachować ostrożność podczas nakładania leku Aklief na wrażliwe obszary skóry, takie jak szyja lub pachy.
• Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania kremu Aklief z innymi lekami do stosowania miejscowo na skórę oraz z kosmetykami.
• Na skórze leczonej kremem Aklief należy unikać wykonywania zabiegów depilacji metodą woskowania.
• Jeśli wystąpi reakcja sugerująca nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, należy przerwać stosowanie leku Aklief.
• Lek Aklief nie powinien być stosowany na skórę poparzoną słońcem. Podczas leczenia należy unikać długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, nie należy korzystać z solarium oraz nie należy stosować fototerapii. W przypadku, gdy nie można uniknąć ekspozycji na światło słoneczne, na leczonych obszarach skóry, zaleca się stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym, których współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (ang. SPF – Sun Protection Factor) wynosi, co najmniej 30 oraz odzieży ochronnej (takiej jak kapelusz i koszula). Jeżeli jednak skóra twarzy, klatki piersiowej, ramion czy pleców zostaną poparzone słońcem, należy przerwać stosowanie leku na poparzonych obszarach skóry, do momentu aż skóra się zagoi.


Przyjmowanie innych leków

Z czym nie łączyć Aklief?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania kosmetyków lub leków przeciwtrądzikowych o działaniu złuszczającym, drażniącym lub wysuszającym, ponieważ może wystąpić sumowanie się działania drażniącego. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry należy skontaktować się z lekarzem.


Ciąża

Ciąża
NIE WOLNO stosować leku Aklief w trakcie ciąży lub gdy pacjentka planuje zajście w ciążę. Więcej informacji można uzyskać od lekarza prowadzącego.
W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Aklief, należy przerwać leczenie i jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku Aklief istnieje ryzyko, że substancja czynna zawarta w kremie przenika do mleka matki dlatego zagrożenie dla noworodka i (lub) niemowlęcia nie może zostać wykluczone. Lekarz razem z pacjentem musi podjąć decyzję czy zastosować lek czy karmić piersią, uwzględniając korzyści z leczenia dla matki oraz korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią.

Aby zapobiec spożyciu i (lub) narażeniu niemowlęcia na kontakt z lekiem, karmiące piersią matki nie powinny nanosić kremu na klatkę piersiową.


Dawkowanie

Jak stosować Aklief?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ważna informacja: Lek Aklief jest przeznaczony do stosowania tylko na skórze twarzy i (lub) tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat i starszych. Nie należy stosować tego leku na innych obszarach ciała. Nie połykać.

Lek Aklief należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Zalecana dawka
• Przed pierwszym użyciem należy kilka razy nacisnąć pompkę dozującą (maksymalnie 10 razy), aż do pojawienia się niewielkiej ilości kremu. Tak przygotowana pompka jest gotowa do użycia. Cienką warstwę kremu Aklief należy nanosić na chorobowo zmienione miejsca na twarzy (czoło, nos, podbródek, prawy i lewy policzek) oraz na chorobowo zmienione miejsca na tułowiu, raz na dobę, wieczorem, na umytą i osuszoną skórę:
- Jedna (1) doza powinna wystarczyć na pokrycie twarzy (np. czoła, policzków, nosa i brody).
- Dwie (2) dozy powinny wystarczyć na pokrycie górnej części tułowia (np. górnej części pleców, ramion i klatki piersiowej). Można zastosować jedną (1) dodatkową dozę, jeśli trądzik występuje także w środkowym i dolnym obszarze pleców.
- Nie należy stosować więcej niż czterech (4) doz w ciągu doby.
• Należy unikać kontaktu z oczami, powiekami, ustami i błonami śluzowymi (np. wewnątrz nosa i jamy ustnej). W razie przypadkowego dostania się leku do wyżej wymienionych obszarów ciała, należy natychmiast przepłukać je dużą ilością letniej wody.
• Po zastosowaniu leku należy natychmiast umyć ręce.

Od czasu rozpoczęcia leczenia, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, zaleca się zastosowanie preparatu nawilżającego. Preparat nawilżający może być zastosowany przed nałożeniem lub po nałożeniu kremu Aklief, zapewniając odpowiedni czas na wyschnięcie skóry pomiędzy nałożeniem leku Aklief i preparatu nawilżającego.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Aklief. Po trzech miesiącach od rozpoczęcia leczenia lekarz oceni poprawę trądziku.

Stosowanie u dzieci
Nie należy stosować kremu Aklief u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Aklief
Stosowanie leku w nadmiarze nie przyspiesza i nie polepsza wyniku leczenia, a może być przyczyną znacznego podrażnienia, złuszczania i zaczerwienienia skóry. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Aklief, należy zwrócić się do lekarza.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem zatruć:
- jeśli lek przypadkowo zastosowało dziecko,
- jeśli pacjent lub inna osoba przypadkowo połknęła lek.
Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.

Pominięcie zastosowania leku Aklief
Jeżeli pacjent zapomni zastosować wieczorem krem Aklief, kolejną dawkę powinien zastosować następnego wieczoru. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Aklief
Wykwity (zaskórniki, grudki i krostki zapalne) zmniejszą się dopiero po kilku zastosowaniach tego leku. Ważne jest, aby kontynuować stosowanie leku Aklief tak długo, jak zaleci to lekarz.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Czy Aklief ma skutki uboczne?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Podczas stosowania kremu Aklief mogą często wystąpić reakcje w miejscu podania, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie, suchość oraz kłucie i (lub) pieczenie skóry. Aby uzyskać informacje dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia takich objawów.

Aklief może powodować następujące działania niepożądane:

Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
• Podrażnienie w miejscu podania, swędzenie skóry (świąd), oparzenie słoneczne.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
• Ból skóry
• Suchość skóry
• Odbarwienie (utrata pigmentacji skóry)
• Erozja (nadżerka skóry)
• Wysypka
• Obrzęk
• Podrażnienie skóry
• Trądzik
• Alergiczne zapalenie skóry (alergia skórna)
• Rumień (zaczerwienienie)

Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
• Pokrzywka
• Pęcherzyki
• Wyprysk „asteatotyczny” (sucha skóra z łuskami i pęknięciami)
• Łojotokowe zapalenie skóry (czerwona, łuszcząca się i swędząca skóra)
• Uczucie pieczenia skóry
• Pękanie skóry
• Przebarwienie skóry (nadmierna pigmentacja skóry)
• Złuszczanie powiek (złuszczanie skóry powieki) lub obrzęk (obrzęk skóry powieki)
• Spierzchnięte usta
• Zaczerwienienie skóry twarzy


Skład

Substancją czynną leku jest trifaroten. Jeden gram kremu zawiera 50 mikrogramów trifarotenu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: alantoina, Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu, izoheksadekan, polisorbat 80, sorbitanu oleinian), cyklometykon, etanol 96%, fenoksyetanol, glikol propylenowy, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, woda oczyszczona.


Producent

Laboratoires Galderma
Z.I. Montdésir
74540 Alby-sur-Chéran
Francja

lub

Galderma Laboratorium GmbH
Toulouser Allee 23a
40211 Düsseldorf
Niemcy


Opis produktu

[{"children":[{"tag":"body","children":[{"tag":"p","children":[{"tag":"strong","children":[{"html":"Aklief, 0,05 mg\/g, krem, 30 g\u00a0","tag":"none"}]},{"html":"zawiera substancj\u0119 czynn\u0105 trifaroten, kt\u00f3ra nale\u017cy do lek\u00f3w z grupy retynoid\u00f3w.","tag":"none"}]}]}]}]

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.