Trądzik u dorosłych — jakie są przyczyny i jak go leczyć?

18. 10. 2022 · 7 minut czytania

Trądzik u dorosłych może powodować spadek pewności siebie oraz problemy w kontaktach społecznych. Wyjaśniamy, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Trądzik u dorosłych — jakie są przyczyny i jak go leczyć?

Trądzik należy do grupy chorób dermatologicznych. Towarzyszy mu powstawanie zaskórników oraz pryszczy. Mają one często charakter zapalny, co wiąże się z zaczerwienieniem miejsc wykwitów. Dolegliwość dotyka również osoby w dojrzałym wieku, zatem wypryski na twarzy po 40. roku życia nie są czymś nadzwyczajnym. Trądzik u dorosłych, podobnie jak u młodzieży, negatywnie wpływa na samoocenę oraz pewność siebie. Pacjenci cierpiący na tę chorobę często mają obawy o zmniejszenie szans na znalezienie partnera lub pracy. Co powoduje trądzik u dorosłych? Jak wyleczyć ten problem? Wyjaśniamy!

Przyczyny trądziku u dorosłych

Trądzik wieku dorosłego może mieć różne podłoże, dlatego kluczową kwestią jest właściwa diagnoza lekarska. Do powstawania trądziku u dorosłych przyczyniają się, m.in.:

 • Zmiany hormonalne,
 • Predyspozycje genetyczne,
 • Stres,
 • Nieodpowiednia dieta,
 • Spożywanie alkoholu,
 • Palenie wyrobów tytoniowych,
 • Zbyt mała ilość snu,
 • Niewłaściwa pielęgnacja twarzy.

W sytuacji stresowej za sprawą kortyzolu dochodzi do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych oraz produkcji sebum. Wówczas pory zaczynają się zatykać, co stanowi znakomitą pożywkę dla bakterii — namnażają się nawet w głębszych warstwach skóry. To z kolei pozwala na powstawanie miejscowego stanu zapalnego. 

Inną przyczyną trądziku na twarzy u dorosłych jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej. Powstawanie wyprysków może być skutkiem zaniedbywania etapu oczyszczania cery lub niedokładnego demakijażu twarzy, co wiąże się z pozostawaniem resztek pudru czy tuszu do rzęs. Co więcej, warto zaznaczyć, że stosowanie kosmetyków o ciężkiej formule do codziennej pielęgnacji i makijażu może prowadzić do zablokowania ujścia gruczołów łojowych. 

Przyczyny trądziku u dorosłych

Leczenie trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych wymaga odpowiedniego leczenia, dostosowanego do rodzaju schorzenia. Gdy zauważysz u siebie charakterystyczne zmiany skórne w postaci wyprysków lub delikatnych krostek, warto sięgnąć po dedykowaną maść na trądzik, np. z dodatkiem cynku. Warto jednak pamiętać, że nie działa ona na głęboką postać tej choroby. Zatem jeśli cierpisz na trądzik w dojrzałym wieku, jak najszybciej udaj się na konsultację do dermatologa. Lekarz dobierze właściwą metodę leczenia, przepisując środki na receptę, np. antybiotyki lub retinoidy, które należą do pochodnych witaminy A

Retinoidy odpowiadają za zmniejszenie zmian zapalnych oraz redukcję produkcji łoju. Dodatkowo wspierają oczyszczanie skóry i złuszczają martwy naskórek. Stosując retinoidy, należy pamiętać o równoległym stosowaniu antykoncepcji, ponieważ wykazują działanie teratogenne, czyli mogące powodować uszkodzenie płodu. 

Przy widocznej poprawie stanu skóry kurację doustną uzupełnia się, a finalnie zastępuje leczeniem miejscowym. Zaleca się wówczas aplikację specjalnych preparatów do smarowania z antybiotykiem lub nadtlenkiem benzoilu, dzięki czemu ogranicza się proces namnażania szkodliwych drobnoustrojów, odpowiadających za zmiany zapalne. W przypadku trądziku różowatego kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja, ukierunkowana na nawilżenie skóry oraz zmniejszenie rozszerzonych naczynek. W tym celu można używać dedykowanych kosmetyków na trądzik różowaty, o delikatnej formule. 

W leczeniu trądziku po 40. roku życia mogą pomóc niektóre zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetologicznych. Najpopularniejszymi metodami są:

 • IPL – zintensyfikowane źródło światła,
 • Peelingi chemiczne — to polecany rodzaj peelingu twarzy przy skórze trądzikowej. Najczęściej stosuje się kwasy, które skutecznie złuszczają naskórek np.: glikolowy, azelainowy, migdałowy i salicylowy,
 • Peeling kawitacyjny — wykorzystywanie fal ultradźwiękowych w celu oczyszczenia skóry i usunięcia martwych komórek naskórka,
 • Laseroterapia – wspiera proces złuszczania naskórka, a także działa antybakteryjnie oraz minimalizuje ilość produkowanego łojotoku,
 • Krioterapia – stosuje się ją w leczeniu blizn potrądzikowych.

Właściwy sposób postępowania powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb przez kosmetologa lub lekarza – dermatologa. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie serii wybranych zabiegów. 

  Trądzik u dorosłych — jakie badania należy wykonać?

  Przed wdrożeniem odpowiedniej metody leczenia trądziku u dorosłych wywołanego zmianami hormonalnymi zaleca się zbadanie poziomów hormonów płciowych, tarczycy, nadnerczy i przysadki mózgowej. Najlepiej, aby zostały zarekomendowane przez lekarza prowadzącego, który na podstawie otrzymanych wyników może poprowadzić dalszy etap leczenia choroby. Do hormonów, których poziom należy sprawdzić w przypadku trądziku hormonalnego, zalicza się, m.in.:

  • SHBG (białko wiążące hormony płciowe),
  • Wolny testosteron,
  • FT4 — tyroksynę,
  • TSH — tyreotropinę,
  • Prolaktynę,
  • LH — lutropinę,
  • FSH — folikulotropinę,
  • Insulinę,
  • Androstendion.
  Leczenie trądziku u dorosłych

  Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

  Skuteczne leczenie trądziku u dorosłych nie polega jedynie na stosowaniu odpowiednich środków leczniczych. Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych w domu? Osoby zmagające się z tą chorobą powinny używać specjalnych kosmetyków. Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej u dorosłych jest dokładne oczyszczanie cery, dzięki czemu można pozbyć się nadmiaru sebum, resztek kosmetyków, ale także zanieczyszczeń. Ważne, aby zachować umiar i nie przesadzać z częstotliwością oczyszczania twarzy. Dlaczego? Nadmierne mycie może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, co negatywnie wpływa na problematyczną skórę z trądzikiem u dorosłych. Zaleca się zatem wykonywanie tej czynności 2 razy dziennie. 

  • W regulacji wydzielania sebum może pomóc stosowanie delikatnych toników, takich jak tonik oczyszczająco-regulujący Dermedic Normacne Preventi. Działa nawilżająco, oczyszczająco oraz regenerująco, zmniejsza przetłuszczanie się skóry, jednocześnie jej nie wysuszając, koi podrażnienia oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne. 
  • By dodatkowo zapobiec powstawaniu nowych wyprysków, można również sięgnąć po koncentrat przeciw niedoskonałościom Avene Cleanance Comedomed. Ten innowacyjny produkt nowej generacji skutecznie poprawia jakość skóry poprzez zredukowanie zmian trądzikowych. Ponadto koncentrat zwęża pory oraz redukuje świecenie się twarzy. 
  • W codziennej pielęgnacji warto również stosować odpowiednie kremy o delikatnej formule, np. krem korygujący niedoskonałości na dzień Tołpa Estetic Trądzik, który zmniejsza pory, reguluje produkcję sebum, jednocześnie nawilżając skórę lub sięgając po krem na trądzik na dzień Bioliq Dermo, zawierający wyciąg z cimicifugi. Przyczyniają się one do eliminacji uporczywych oraz nawracających zmian skórnych, a także wyciszają trądzik. Dodatkowo łagodzą podrażnienia, zmniejszają widoczność przebarwień i śladów potrądzikowych.
  • Wiele kuracji antytrądzikowych wymaga stosowania właściwej ochrony przeciwsłonecznej, dlatego propozycją kremu na trądzik u dorosłych może być fluid przeciwsłoneczny do skóry trądzikowej SPF 50 Uriage Hyseac. To fluid przeciwsłoneczny, który zapewnia skórze ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto dzięki obecności ekstraktu z lukrecji wykazuje właściwości regulujące wydzielanie sebum. 
  • Pamiętaj, że w przypadku skóry trądzikowej niewskazane jest używanie peelingów mechanicznych, które mogłyby rozprzestrzeniać bakterie odpowiadające za powstawanie wyprysków na innych partiach twarzy. 

  Kosmetyki do cery trądzikowej u dorosłych wzbogacone są w substancje aktywne zmniejszające ilość wydzielanego sebum, a także minimalizujące namnażanie się drobnoustrojów wywołujących stany zapalne na twarzy. Środki pielęgnacyjne do skóry z trądzikiem u dorosłych wykazują ponadto działanie łagodzące podrażnienia. Co istotne, dzięki właściwej pielęgnacji możesz zapewnić cerze prawidłowy poziom nawilżenia i fizjologiczne pH, a tym samym ograniczyć rozwój patogenów. Domowe metody leczenia trądziku mogą uzupełniać kurację zaleconą przez lekarza. 

  Jedną z wymienionych wcześniej przyczyn trądziku wieku dorosłego jest stosowanie złych nawyków żywieniowych lub nadwrażliwość na niektóre pokarmy. Dieta przy trądziku powinna być uboga w potrawy:

  • Ostro przyprawione,
  • Wysoko przetworzone,
  • Fast foody.

  Trądzik u dorosłych może być skutkiem nieregularnego jedzenia czy też podjadania między posiłkami. To prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, a efekty są widoczne również na skórze w postaci wyprysków o podłożu zapalnym. W codziennym menu powinno się uwzględnić produkty o wysokiej zawartości:

  Dieta pomagająca uporać się z trądzikiem u dorosłych musi być oparta na zdrowych, naturalnych produktach, przetworzonych w jak najmniejszym stopniu. Warto również pamiętać, że trądzik u dorosłych mężczyzn lub kobiet można złagodzić poprzez stosowanie niektórych ziół na trądzik. Wsparciem dla leczenia trądziku u dorosłych mogą być:

  Sprawdź, jaki jest najlepszy krem na trądzik
  Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

  Podsumowanie

  Trądzik u dorosłych wymaga jak najszybszej konsultacji dermatologicznej. Dzięki wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych oraz wdrożeniu odpowiednich leków można stosunkowo szybko uporać się ze schorzeniem. By leczenie choroby przyniosło sukces, warto również wspomóc terapię domowymi sposobami na trądzik u dorosłych. Należą do nich przede wszystkim prawidłowa dieta i właściwa pielęgnacja cery trądzikowej. Ważne, aby na co dzień używać kosmetyków o delikatnej formule. Pamiętaj, że dzięki kompleksowemu leczeniu trądzik po 40. roku życia nie będzie stanowić problemu!

  Źródła: 

  1. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz, A. Czyż, A. Lesiak, Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/download/FD.2019.0008/49165, [dostęp: 23.10.2022]
  2. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, ANNALES ACADEMIAE MEDICAE STETINENSIS ROCZNIKI POMORSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W SZCZECINIE, 2014, 60, 2, 13–18, https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/viewFile/24/22, [dostęp 23.10.2022]
  3. Osowski, Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/12/ke2019.6-5.pdf, [dostęp: 23.10.2022] 
  4. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, „Kosmetologia Estetyczna”, 2017, t. 2, nr 6, s. 155-158, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf, [dostęp: 23.10.2022]

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Sandra Słuszewska
   Sandra Słuszewska
   Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Sandra Słuszewska
   Sandra Słuszewska
   Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
   Przeczytaj więcej od tego autora