Allergodil 1 mg/ml, aerozol, 10 ml

Dostępny
35,94

Klienci kupili również

Bezpieczny żel myjący do twarzy i ciała z masłem shea i niacynamidem.
Lekki krem do skóry wrażliwej z D-panthenolem dla dzieci i dorosłych.

O produkcie: Allergodil 1 mg/ml, aerozol, 10 ml

100000177

Opis

Nazwa Allergodil 
Nazwa międzynarodowa Azelastini hydrochloridum
Dawka 1 mg/ml
Postać Aerozol
Wielkość opakowania 10 ml
Działanie/właściwości Zmniejsza objawy alergii

Allergodil 1 mg/ml, aerozol, 10 ml zawiera substancję czynną azelastynę, należącą do grupy leków przeciwhistaminowych, który działa przez zapobieganie działaniu histaminy wytwarzanej przez organizm w wyniku reakcji alergicznej.


Działanie

Jak działa Allergodil?

Substancja czynna leku, azelastyna, należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Leki przeciwhistaminowe działają przez zapobieganie działaniu histaminy wytwarzanej przez organizm w wyniku reakcji alergicznej. 

Początek działania leku występuje po 15 minutach. Objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa powinny ustępować po tym czasie i stan ten powinien utrzymywać się do około 12 godzin.


Wskazania

Kiedy stosować Allergodil?

Lek jest wskazany do stosowania w:

 • leczeniu objawowym sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny);
 • leczeniu objawowym nie sezonowego (całorocznego) alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa pojawiają się w wyniku zetknięcia osoby z określonym alergenem, np. pyłkami traw przy alergii na trawy. We wczesnej fazie reakcji alergicznej pojawia się wodnista wydzielina z nosa, napadowe kichanie, swędzenie i dochodzi do zatkania nosa.
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa może mieć charakter przewlekły, gdy objawy utrzymują się przez więcej niż 4 dni w tygodniu i ponad 4 tygodnie.


Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania aerozolu Allergodil?

 • Jeśli pacjent ma uczulenie na azelastyny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Allergodil, aerozol do nosa nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Osoby w podeszłym wieku
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku u osób w wieku podeszłym.

Pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku w tej grupie pacjentów.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Podczas stosowania leku w pojedynczych przypadkach wystąpić mogą: zmęczenie, znużenie, wyczerpanie, zawroty głowy lub osłabienie, również spowodowane chorobą.
W takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona. Spożycie alkoholu dodatkowo nasila ten niekorzystny wpływ.

Leku nie należy stosować w przypadku przeziębienia, grypy czy innych infekcji.
Lek zawiera disodu edetynian, który może wywołać reakcje alergiczne u pacjentów nadwrażliwych.


Stosowanie leku u dzieci

Aerozol do nosa nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Przyjmowanie innych leków

Z czym nie łączyć aerozolu Allergodil?

 • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
 • Nie zgłaszano przypadków interakcji z innymi lekami.

Ciąża

Czy stosowanie aerozolu Allergodil w ciąży i podczas karmienia piersią jest bezpieczne?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ze względu na brak wystarczających danych i doświadczeń u ludzi dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią, lek nie powinien być stosowany w tym okresie.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak często stosować Allergodil?

O ile nie zalecono inaczej, rozpylić pojedynczą dawkę leku do każdego nozdrza, 2 razy na dobę (rano i wieczorem, co odpowiada dobowej dawce 0,56 mg azelastyny chlorowodorku na dobę).

Jak długo stosować Allergodil?

Lek ten może być stosowany aż do ustąpienia objawów. Najdłuższy okres obserwacji u osób dorosłych, u których stosowano azelastyny chlorowodorek w postaci aerozolu do nosa w badaniu klinicznym wynosi 12 miesięcy, a u dzieci 6 miesięcy. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju, czasu trwania i przebiegu objawów, i jest określany przez lekarza. Lek może być stosowany tylko u osób z rozpoznanym przez lekarza okresowym lub przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i według zasad określonych przez lekarza.

W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Aerozol do nosa należy podawać trzymając głowę w pozycji pionowej. 

 1. Zdjąć nasadkę ochronną.
 2. Przed pierwszym zastosowaniem nacisnąć dozownik kilkakrotnie, aż do momentu pojawienia się aerozolu.
 3. Rozpylić pojedynczą dawkę w każdym nozdrzu, trzymając głowę w pozycji pionowej.
 4. Nałożyć nasadkę ochronną.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku 
Nie zanotowano przypadków przedawkowania azelastyny chlorowodorku u ludzi. Po przedawkowaniu lub w razie przypadkowego przyjęcia doustnego można spodziewać się zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego (senność, dezorientacja, śpiączka, tachykardia (szybka praca serca), niedociśnienie tętnicze) analogicznie, jak stwierdzono w badaniach na zwierzętach. W takich przypadkach należy zastosować leczenie objawowe. Nie jest znana specyficzna odtrutka dla azelastyny.

Pominięcie zastosowania leku 
W przypadku pominięcia dawki leku nie ma potrzeby podejmowania szczególnych działań. Należy kontynuować leczenie, przyjmując kolejną dawkę leku o zwykłej porze.
W razie konieczności lek może być również podany pomiędzy dwoma planowanymi aplikacjami.

Przerwanie stosowania leku 
Jeśli to możliwe, należy używać leku regularnie do momentu ustąpienia objawów.
W razie przerwania stosowania leku, istnieje prawdopodobieństwo nawrotu typowych objawów choroby. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Jakie skutki uboczne może mieć stosowanie aerozolu Allergodil?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

 • Często (rzadziej niż u 1 na 10, ale częściej niż u 1 na 100 leczonych pacjentów): przy niewłaściwym podawaniu leku (z głową odchyloną do tyłu, patrz punkt 3.) uczucie gorzkiego smaku w jamie ustnej, które sporadycznie może wywoływać nudności.
 • Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100, ale częściej niż u 1 na 1 000 leczonych pacjentów): podrażnienie zmienionych zapalnie błon śluzowych nosa (np. pieczenie, swędzenie), kichanie i krwawienia z nosa.
 • Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1 000, ale częściej niż u 1 na 10 000 leczonych pacjentów): nudności.
 • Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 leczonych pacjentów): nadwrażliwość, zmęczenie
  (znużenie, wyczerpanie), zawroty głowy lub osłabienie, które mogą być również spowodowane chorobą, wysypka, świąd, pokrzywka.

Jeśli wystąpi którykolwiek z opisanych powyżej objawów niepożądanych, należy powiadomić lekarza.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku. Lekarz oceni wówczas stopień ciężkości objawów i zadecyduje, czy konieczne będzie podjęcie dalszego postępowania.

Przeciwdziałanie
Zwykle działania niepożądane wymienione powyżej są przemijające. Z tego względu nie ma potrzeby podejmowania szczególnych działań.
W przypadku uczucia gorzkiego smaku w ustach po użyciu leku, należy wypić napój bezalkoholowy (taki jak sok, mleko) w celu zneutralizowania go.


Skład

Substancją czynną leku jest azelastyny chlorowodorek. 1 rozpylenie (0,14 ml) zawiera 0,14 mg azelastyny chlorowodorku.
Substancje pomocnicze leku to: disodu edetynian, hypromeloza, sodu wodorofosforan dwunastowodny, kwas cytrynowy bezwodny, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.


Producent

Madaus GmbH
51101 Kolonia
Niemcy


Dystrybutor

MEDA Pharma GmbH & Co. KG

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.