Alocutan Forte, 0,05g/ml, aerozol na skórę, 60ml

Dostępny
28,28

O produkcie: Alocutan Forte, 0,05g/ml, aerozol na skórę, 60ml

100011600

Opis

Nazwa Alocutan Forte 
Nazwa międzynarodowa Minoxidilum
Dawka 0,05 g/ml
Postać aerozol na skórę
Wielkość opakowania 60 ml
Działanie/właściwości
 • leczenie łysienia androgenowego
 

Alocutan Forte, 0,05g/ml, aerozol na skórę, 60ml jest lekiem wskazanym w leczeniu łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe).


Działanie

Leczenie lekiem Alocutan Forte pobudza wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego. Efekt terapeutyczny może się różnić u poszczególnych pacjentów i nie można go przewidzieć.
Początek łysienia androgenowego u mężczyzn charakteryzuje się cofnięciem linii włosów na czole i skroniach z powstaniem tzw. zakoli. Następnie zwiększa się utrata włosów na szczycie głowy (w obszarze tonsury).


Wskazania

Lek Alocutan Forte jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe).
Lek stosuje się w leczeniu łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) w obrębie tonsury na przestrzeni o średnicy od 3 do 10 cm owłosionej skóry głowy u mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat.


Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Alocutan Forte:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na minoksydyl lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6 ulotki);
 • u kobiet, z powodu pojedynczych przypadków niepokojącego, odwracalnego wzrostu włosów na twarzy podczas leczenia;
 • jeśli pacjent stosuje inne leki na owłosioną skórę głowy;
 • jeśli pacjent stosuje jakikolwiek opatrunek lub bandaż na owłosioną skórę głowy;
 • jeśli u pacjenta występuje nagła i nierównomierna utrata włosów;
 • jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek nieprawidłowości owłosionej skóry głowy, w tym łuszczyca (choroba zapalna skóry ze świądem), poparzenie słoneczne, ogolona skóra głowy lub w przypadku gdy owłosiona skóra głowy została uszkodzona przez poparzenie lub bliznowacenie, ponieważ korzenie włosów nie są obecne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Alocutan Forte należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Należy wykluczyć przyczyny hormonalne, choroby podstawowe lub niedożywienie. W tych przypadkach pacjent będzie potrzebował specjalnego leczenia.

Lek Alocutan Forte należy aplikować wyłącznie na zdrową, owłosioną skórę głowy. Leku nie należy stosować, jeśli przyczyna utraty włosów nie jest znana, w przypadku zakażeń owłosionej skóry głowy lub jeśli jest ona zaczerwieniona, bolesna lub występuje stan zapalny.

Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego skuteczności stosowania w przypadku utraty włosów w okolicy skroni (cofnięta linia włosów).

W przypadku działania leku na narządy wewnętrzne (działanie ogólnoustrojowe) lub ciężkich reakcji skórnych należy przerwać stosowanie leku.

Lek jest przeznaczony tylko do zewnętrznego stosowania na owłosioną skórę głowy. Nie należy stosować leku na inne części ciała.

Nie należy stosować leku Alocutan Forte:

 • jeśli u pacjenta występują objawy zaburzeń ze strony układu krążenia lub zaburzenia rytmu serca;
 • jeśli pacjent ma wysokie ciśnienie tętnicze;
 • jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego (leki przeciwnadciśnieniowe).

Należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem w przypadku:

 • wystąpienia niskiego ciśnienia krwi,
 • wystąpienia jednego z następujących objawów: ból w klatce piersiowej, przyspieszona praca serca, osłabienie lub zawroty głowy, nagłe zwiększenie masy ciała o nieznanej przyczynie, obrzęk dłoni lub stóp, utrzymujące się zaczerwienienie owłosionej skóry głowy lub jej podrażnienie bądź w przypadku pojawienia się nowych niespodziewanych objawów (patrz punkt „Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Alocutan Forte”).

W razie przeniesienia leku na miejsca inne niż owłosiona skóra głowy, w tych miejscach może wystąpić niepożądany wzrost włosów.

Pacjenci o bardzo jasnych włosach zgłaszali pojedyncze przypadki niewielkich zmian koloru włosów w czasie jednoczesnego stosowania produktów do pielęgnacji włosów lub po kąpieli w mocno chlorowanej wodzie.
Przypadkowe spożycie może prowadzić do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych ze strony układu krążenia. Dlatego ten lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Należy unikać wdychania leku podczas aplikacji.


Stosowanie leku u dzieci

Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania w tej grupie wiekowej.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Dotychczas brak dostępnych informacji na temat interakcji między lekiem Alocutan Forte a innymi lekami. Chociaż nie potwierdzono tego klinicznie, istnieje teoretyczna możliwość, że wchłaniany minoksydyl może nasilać niedociśnienie ortostatyczne (spadek ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji z leżącej na stojącą) u pacjentów, którzy przyjmują jednocześnie leki rozszerzające obwodowe naczynia krwionośne, stosowane w leczeniu nadciśnienia.

Leku Alocutan Forte nie należy stosować razem z innymi lekami dermatologicznymi (leki przeznaczone do stosowania zewnętrznego, zawierające kortykosteroidy, retynoidy lub ditranol) lub z lekami zwiększającymi wchłanianie substancji czynnej przez skórę (absorpcja przez skórę).


Ciąża

Lek Alocutan Forte jest wskazany do stosowania wyłącznie u mężczyzn. Istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania leku Alocutan Forte u kobiet w ciąży. Wchłonięty przez organizm minoksydyl może przenikać do mleka ludzkiego. Z tego względu leku Alocutan Forte nie wolno stosować u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Alocutan Forte jest przeznaczony do zewnętrznego stosowania na suchą, owłosioną skórę głowy. Lek Alocutan Forte należy aplikować tylko na zdrową, nieuszkodzoną owłosioną skórę glowy oraz stosować za każdym razem zgodnie z poniższymi instrukcjami. Leku Alocutan Forte nie należy stosować na części ciała inne niż owłosiona skóra głowy.

Zalecana dawka
Dawkę 1 ml leku Alocutan Forte należy nakładać na objętą zmianami powierzchnię owłosionej skóry głowy dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Nie należy przekraczać dawki dobowej 2 ml, niezależnie od wielkości powierzchni skóry objętej zmianami.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Alocutan Forte nie wolno stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, gdyż nie są dostępne wyniki kontrolowanych badań dotyczących jego skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania w tych grupach wiekowych.

Sposób podawania
Podanie na skórę (owłosioną skórę głowy).

Każde opakowanie leku Alocutan Forte zawiera dwa różne aplikatory do pompki rozpylającej:

 • wstępnie zamontowany aplikator do stosowania na dużych powierzchniach,
 • oddzielny aplikator z wydłużoną końcówką przeznaczony do małych powierzchni.

Oba aplikatory można zamieniać przez odłączenie jednego aplikatora i zastąpienie go drugim.
W celu uzyskania dawki jednorazowej 1 ml roztworu wymagane jest 6 rozpyleń aerozolu.

Instrukcja użycia/aplikacji
Roztwór natryskuje się bezpośrednio na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia. W tym celu należy nacisnąć pompkę sześć razy. Po każdym naciśnięciu pompki należy rozprowadzić płyn koniuszkami palców na objętej zmianami powierzchni, unikając w ten sposób wdychania rozpylonej mgły.tej zmianami.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów - pacjent może potrzebować natychmiastowej pomocy medycznej.

 • Obrzęk twarzy, ust lub gardła, który utrudnia połykanie i oddychanie. Może to być objaw ciężkiej reakcji alergicznej (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
 • Uogólnione zaczerwienie skóry (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
 • Uogólnione swędzenie (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
 • Ucisk w gardle (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Bardzo często (mogą występować częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

 • bół głowy.

Często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):

 • swędzenie,
 • nadmierne owłosienie występujące poza owłosioną skórą głowy (w tym wzrost włosów na twarzy u kobiet),
 • reakcje zapalne skóry (w tym wysypka trądzikopodobna oraz wysypka skórna),
 • skrócenie oddechu, trudności w oddychaniu,
 • obrzęk rąk i nóg,
 • zwiększenie masy ciała,
 • wysokie ciśnienie tętnicze,
 • podrażnienie owłosionej skóry głowy takie jak kłucie, pieczenie, suchość, świąd, łuszczenie się, zapalenie mieszków włosowych.

Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

 • zawroty głowy, nudności.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • kontaktowe zapalenie skóry (zapalenie skóry związane z alergią),
 • nastrój depresyjny,
 • podrażnienie oka,
 • przyśpieszone bicie serca, kołatanie serca, obniżone ciśnienie tętnicze,
 • wymioty,
 • objawy w miejscu podania, obejmujące również uszy i twarz, takie jak swędzenie, podrażnienie skóry, ból, zaczerwienienie, obrzęk, suchość skóry, zapalna wysypka aż do możliwości łuszczenia się skóry, zapalenie skóry (dermatitis), pęcherze, krwawienie i owrzodzenie,
 • przemijająca utrata włosów, zmiany koloru włosów, zmiany struktury włosów,
 • ból w klatce piersiowej.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl.
1 ml roztworu zawiera 50 mg minoksydylu.
Pozostałe składniki to: etanol 96% (V/V), glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Producent

mibe GmbH Arzneimittel
Münchener Straße 15
06796 Brehna
Niemcy

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.