Ambroxol Dr.Max, 30 mg/5 ml, syrop, 100 ml

Dostępny
14,99

Klienci kupili również

O produkcie: Ambroxol Dr.Max, 30 mg/5 ml, syrop, 100 ml

100009962

Opis

Syrop stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, takich jak: ostre nawracające zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani i tchawicy oraz choroby przewlekłe jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Działanie

Ambroksol, substancja czynna leku Ambroxol Dr. Max, zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, powoduje tworzenie surfaktantu płucnego (substancji znajdującej się na wewnętrznej ścianie pęcherzyków płucnych) i stymuluje aktywność rzęsek zapewniając transport śluzu. Te efekty powodują znaczne skraplanie się, lepszy transport i wydzielanie śluzu (klirens śluzówkowy), co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Wskazania

Produkt ten jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Takie jak: ostre nawracające zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani i tchawicy oraz choroby przewlekłe jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Ambroxol Dr. Max jeśli pacjent ma uczulenie na chlorowodorek ambroksolu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ambroxol Dr. Max należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli kaszel występuje od dłuższego czasu,
- gdy występuje astma oskrzelowa lub jeżeli pacjent cierpi na ostre ataki astmy,
- jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności wątroby lub nerek,
- jeśli występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem ambroksolu. Jeśli wystąpi wysypka (w tym zmiany na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Ambroxol Dr. Max i natychmiast skontaktować się z lekarzem.


Stosowanie leku u dzieci

Ambroxol Dr. Max może być podawany dzieciom poniżej 12 roku życia jedynie po uprzednim zaleceniu przez lekarza.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Stosowanie leku Ambroxol Dr. Max z antybiotykami (amoksycylina, cefuroksym, erytromycyna) powoduje zwiększenie stężenia antybiotyków w miąższu płucnym, co może być pożądanym efektem.
Jednoczesne stosowanie leku Ambroxol Dr. Max z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeina) nie jest zalecane, ponieważ leki te osłabiają odkrztuszanie upłynnionego śluzu.
Nie wykazano istotnych klinicznie niekorzystnych interakcji z innymi lekami.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Ambroxol Dr. Max, syrop, w czasie ciąży, zwłaszcza w trakcie pierwszych 3 miesięcy ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku Ambroxol Dr. Max podczas karmienia piersią, ponieważ ambroksol przenika do mleka kobiecego.

Dawkowanie

Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat 10 ml 2 razy dziennie
Dzieci w wieku 6-12 lat 5 ml 2-3 razy dziennie
Dzieci w wieku 2-5 lat 2,5 ml 3 razy dziennie
Dzieci w wieku poniżej 2 lat 2,5 ml 2 razy dziennie

Dawki te są odpowiednie w leczeniu trwającym krócej niż 14 dni: ostrych chorób układu oddechowego ido rozpoczęcia leczenia przewlekłych stanów. Na początku leczenia można stosować połowę dawki.Jednak dołączona do opakowania strzykawka dozująca nie pozwala na odmierzenie objętości 1,25 ml,dlatego do zmniejszonego dawkowania powinien być użyty inny produkt.

W celu odmierzenia prawidłowej ilości produktu leczniczego należy użyć dołączonej do opakowania strzykawki.

Ambroxol Dr. Max może być podawany dzieciom poniżej 12 roku życia jedynie po uprzednim zaleceniu przez lekarza.

Ambroxol Dr. Max syrop należy podawać jedynie drogą doustną.
Ambroxol Dr. Max syrop może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Zaleca się popicie leku szklanką wody po jego przyjęciu oraz przyjmowanie dużej ilości płynów w ciągu dnia.

Dozwolone jest także stosowanie innej dostępnej dawki produktu (15mg/5ml) Ambroxol Dr. Max, syrop przez osoby dorosłe lub dzieci.

Czas trwania leczenia lekiem Ambroxol Dr. Max określa się indywidualnie w zależności od wskazania i rodzaju choroby. Jednakże, jeśli objawy ostrej choroby układu oddechowego nie ulegną złagodzeniu lub pogorszą w ciągu 5 dni (w ciągu 3 dni u dzieci), należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy przyjmować leku bez konsultacji z lekarzem przez okres dłuższy niż 10 dni.
Długotrwałe stosowanie leku Ambroxol Dr. Max w przewlekłych chorobach układu oddechowego jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częste działania niepożądane: występujące u mniej niż 1 na 10 pacjentów
- zaburzenia smaku
- uczucie drętwienia w obrębie gardła
- nudności
- drętwienie ust i języka.
Niezbyt częste działania niepożądane: występujące u mniej niż 1 na 100 pacjentów
- biegunka
- wymioty
- niestrawność
- suchość błony śluzowej jamy ustnej
- ból brzucha.
Rzadkie działania niepożądane: występujące u mniej niż 1 na 1000 pacjentów
- reakcje nadwrażliwości
- wysypka
- pokrzywka.
Nieznana częstość występowania zdarzeń niepożądanych: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
- reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd
- ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica)
- świąd skóry
- suchość w gardle.

Skład

Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek: 6 mg w 1 ml syropu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sodu benzoesan (E 211), sorbitol (E 420), sukraloza, hydroksyetyloceluloza, kwas cytrynowy jednowodny (E 330), aromat truskawkowy 501 440 T (składa się z glikolu propylenowego i substancji zapachowych) i woda oczyszczona.


Producent

Wytwórca:

Balkanpharma – Troyan AD
1 Krayrechna Str.
5600 Troyan
Bułgaria

Podmiot odpowiedzialny:

Dr. Max Pharma s.r.o.
Na Florenci 2116/156
Nové Město
110 00 Praga 1
Republika Czeska


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.