Choroba zawodowa − czyli co oznacza ból pleców między łopatkami?

8. 3. 2018 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
  • choroby kręgosłupa

Coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu i nadwaga to trzy proste drogi prowadzące do kłopotów. Szczególnie dokuczliwy może okazać się ból pleców między łopatkami. Sprawdź, co może oznaczać i jak go uniknąć.

Ból pleców między łopatkami − przyczyny

O dolegliwościach związanych z kręgosłupem pisaliśmy już nie raz. Jednakże problem bolących pleców jest na tyle powszechny, że warto poświęcić mu choć trochę uwagi. Jeśli dotyczy też Ciebie i zastanawiasz się, dlaczego bolą Cię plecy między łopatkami, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Sprawdź też maści i żele na ból pleców.

Przyczyny bólu między łopatkami

Twój kręgosłup to świetnie zaprojektowana struktura – stworzona do długich marszów, a nie permanentnego siedzenia i wyciągania szyi w stronę monitora! Nic więc dziwnego, że Twoje plecy mogą się zbuntować i bólem dawać znać, że coś nie gra. A ból to nie tylko dokuczliwy problem. To także sygnał ostrzegawczy – boli, więc działaj! A najlepiej skup się na profilaktyce, czyli zapobieganiu schorzeniom kręgosłupa.

Co oznacza ból pleców między łopatkami?

Najczęściej narażasz się na ból pleców, kiedy przed dłuższy czas siedzisz lub stoisz z pochylając plecy i głowę do przodu. Takie ułożenie ma niekorzystny wpływ na kręgosłup piersiowy oraz mięśnie i inne tkanki miękkie w jego okolicy. Ból może być niestały, miejscowy lub rozlany na cały piersiowy odcinek kręgosłupa i możesz czuć, jak się nasila przy określonych ruchach lub pozycjach.

W jakich zawodach najczęściej występuje ból pleców między łopaktami

Dodatkowo, Twoje mięśnie mogą mieć zwiększone napięcie i wówczas możesz odczuwać niekomfortową i bolesną sztywność grzbietu. Najlepsza recepta? Naucz się siedzieć „aktywnie”, czyli z zaangażowaniem mięśni posturalnych odpowiadających za prawidłową postawę ciała. Kiedy siedzisz np. przy komputerze, zawsze dosuwaj pośladki do końca siedziska opierając ciężar ciała na guzach kulszowych, a nie na kości krzyżowej. Staraj się też opierać całe plecy na oparciu.

Inną, częstą przyczyną bólu pleców między łopatkami jest to, że przyjmujesz niewłaściwą postawę ciała. Niedbałe zaokrąglanie pleców, wysuwanie barków do przodu i odstawanie łopatek nie tylko wygląda po prostu nieestetycznie, ale powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietu, a to może dawać dolegliwości bólowe. Staraj się nie spędzać dużo czasu w pozycji pochylonej, a jeśli tego wymaga od ciebie praca, pamiętaj o rozciąganiu klatki piersiowej – w tym celu, co jakiś czas rób głęboki wdech i wypychaj klatkę piersiową do przodu i mocno ściągaj łopatki.

Sprawdź też, skąd bierze się szyjnopochodny ból pleców.

Ból pleców między łopatkami - niewłaściwa postawa ciała


I ćwicz! Postaw na wzmocnienie gorsetu mięśni posturalnych, czyli mięśni grzbietu, mięśni barków oraz mięśni brzucha. Ich właściwa praca stabilizuje Twój kręgosłup i sprawia, że masz właściwą postawę ciała. Jeśli masz tendencję do garbienia się, kup tzw. „pajączka”, który za pomocą dźwięku sygnalizuje nieprawidłową postawę.

Ból pleców może pojawić się także po spaniu. Więcej na ten temat przeczytać możesz w artykule: Ból pleców po spaniu – jak spać, żeby nie bolało.

Kiedy ból pleców może dawać znać o chorobie?

Kolejną przyczyną bólu pleców między łopatkami jest cała grupa schorzeń kręgosłupa, czyli choroba zwyrodnieniowa, dyskopatia lub wady postawy (skolioza lub kifoza). Dużo rzadziej ból pleców między łopatkami może oznaczać choroby układowe tkanki łącznej, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Sprawdź też ćwiczenia na ból szyi.

Istnieją także przypadłości, które nie są związane stricte z kręgosłupem. Wówczas ból pleców między łopatkami może pojawić się nagle, jest przenikliwy i staje się mocno problematyczny. Mowa tu o chorobach internistycznych (dolegliwości odcinka piersiowego mogą powodować zmiany zlokalizowane w nadbrzuszu, czyli w żołądku, trzustce, wątrobie oraz w przełyku, mogą to być np. wrzody trawienne lub zmiany nowotworowe), kardiologicznych (m.in. choroby mięśnia sercowego, osierdzia czy nawet zawał serca), czy schorzeniach płuc (jak np. odma samoistna).

Jeśli dopadł Cię piekący ból między łopatkami − to może być półpasiec lub neuralgia międzyżebrowa. Pamiętaj! Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, zwłaszcza jeżeli ból między łopatkami jest ostry, przenikający i trwa dłużej niż tydzień lub znacznie się nasila.

Więcej artykułów na ten temat

  • Rwa kulszowa – co to jest?

    Rwa kulszowa – co to jest?

    · 9 minut czytania
    • choroby kręgosłupa
    Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!
  • Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce

    Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce

    · 4 minuty czytania
    • choroby kręgosłupa
    Ból kręgosłupa bywa bardzo dokuczliwy i znacznie obniża komfort życia. Z czego wynikają uporczywe dolegliwości? Jak je zmniejszyć? Co zrobić, by zapobiec wadom postawy? Sprawdź!
  • Lordoza: objawy. Kiedy plecy przypominają literę C

    Lordoza: objawy. Kiedy plecy przypominają literę C

    · 3 minuty czytania
    • choroby kręgosłupa
    Czym jest lordoza i kifoza? Jak rozpoznać wady postawy? Na czym polega leczenie schorzeń kręgosłupa? Dlaczego wczesne wykrycie zmian w układzie kostnym wspomaga skuteczną terapię? Sprawdź!