Dziwne trzeszczenie i bóle stawów – skąd się to bierze?

30. 8. 2017 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
 • reumatoidalne zapalenie stawów

Wstajesz z krzesła i słyszysz odgłosy jak w nienaoliwionych drzwiach? Idziesz na spacer i coś chrupie w Twoich kolanach? Początkowo są to sporadyczne sytuacje, jednak z czasem stają się częstsze i do tego dochodzi ból i sztywność. Zarówno trzeszczenia, jak i ból, są głównie wynikiem choroby zwyrodnieniowej stawów. Skąd się bierze i czym jest?

Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Najprościej mówiąc: ta choroba jest wynikiem zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej.

Sprawdź produkty na regenerację chrząstki stawowej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsze schorzenie układu ruchowego.

Chrząstka stawowa ulega rozmiękczeniu (tzw. chondromalacji), po czasie - zwłóknieniu, a w kolejnym etapie w jej strukturze pojawiają się ubytki. Wszystko to powoduje problemy w prawidłowym działaniu stawów.

Dlaczego? To właśnie chrząstka odpowiada za amortyzację i prawidłowe przesuwanie się stawów w czasie ruchu.

Atakuje w pierwszej kolejności kolana, biodra, kręgosłup, palce rąk i stóp, ale może ulokować się tak naprawdę w każdym stawie.

Schorzenie to z czasem postępuje i nie dość, że niszczy sam staw, to po czasie uszkadza także struktury okołostawowe: ścięgna, więzadła i mięśnie.

Kto choruje na zwyrodnienie stawów?

Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów pojawiają się między 40. a 60. rokiem życia. Ta choroba jest rozpoznawana u osób po czterdziestce u ponad połowy populacji, a co piąta osoba w tym wieku w jej wyniku odczuwa pewna ograniczenia w sprawności ruchowej.

Z kolei u 80% osób, które skończyły 55. rok życia, widoczne są zmiany radiologiczne, mimo że nie zawsze są odczuwalne.

Zwyrodnienie stawów: objawy

Objawy mogą dotyczyć pojedynczych stawów, ale też kilku naraz, choć ta druga sytuacja ma miejsce o wiele rzadziej. Chorobie zwyrodnieniowej stawów towarzyszą najczęściej tych oto 5 objawów.

1. Ból

Ból występuje podczas ruchu, a ustaje w spoczynku. Nasila się pod koniec dnia (w wyniku przemęczenia i nadwyrężenia zajętego stawu). Charakterystyczny, jak i problematyczny, jest tzw. ból startowy, np. przy wstaniu z krzesła - zupełnie tak, jakby Twój zastany staw wymagał ogromnego wysiłku, żeby się rozruszać.

Aby dowiedzieć się, czy bóle stawów nie są spowodowane zapaleniem, zastanów się, kiedy Cię bolą. W przypadku zapalenia ból występuje też w spoczynku, nasila się nie tylko wieczorem, ale także rano. Jest wynikiem zaostrzenia się choroby.

Zobacz preparaty na ból mięśni i stawów.

2. Trzeszczenie stawów

Usłyszysz charakterystyczne trzeszczenie stawów, kiedy nierówne powierzchnie stawowe będą się o siebie ocierać.

3. Sztywność stawów

Sztywność stawów jest wynikiem bezruchu, podczas którego stawy się nie poruszają i potrzebują lekkiej gimnastyki, aby się rozruszać.

4. Ograniczona ruchomość stawów

Zwyrodnienie stawów powoduje zmniejszenie zakresu ruchu - następuje to z czasem. Wówczas możesz mieć problem np. z wyprostowaniem kolana (tzw. blokowanie kolan). Niestety, ograniczona ruchomość może prowadzić w dalszej kolejności do zaniku mięśni.

5. Zniekształcenia stawów

Staw traci swój w miarę symetryczny, naturalny wygląd. Zmienia się jego oś ustawienia, powstają wyrośle kostne i może pojawiać się wysięk.

Choroba zwyrodnieniowa stawów: przyczyny

Choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć charakter: pierwotny– przyczyna jest nieznana, a częstość występowania wzrasta proporcjonalnie do wieku, lub wtórny – przyczyna jest konkretna: uraz, towarzyszące choroby stawów (np. RZS), zakażenia, wrodzone zaburzenia budowy stawów, inne choroby (min. cukrzyca, choroby przytarczyc)

Przyjęto, że choroba zwyrodnieniowa stawów to objaw „naturalnego starzenia się organizmu”, ale czy to prawda? Czy takie tłumaczenie daje nam odpowiedź, skąd ona się wzięła? W rzeczywistości na jej rozwój ma wpływ wiele innych czynników, chociaż nie jest kłamstwem, że wiek stanowi tutaj niemałą role.

Oto czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby:

 • zbyt duża waga ciała – to jedna z ważniejszych rzeczy, jakie przyspieszają rozwój choroby. Nie ma możliwości, żeby nadmiernie obciążone stawy działały sprawnie i bez szwanku
 • słabe mięśnie, które otaczają staw – jeżeli mięśnie nie są sprawne i silne, to i staw nie będzie pracował należycie. Dlatego tak ważne jest dbanie o kondycje fizyczną
 • sport w niezdrowej dawce – wszystko w nadmiarze nie jest zdrowe. Dlatego przeciążanie stawów przez podnoszenie zbyt dużych ciężarów, sporty uprawiane wyczynowo, takie jak np. piłka nożna czy zapasy, po pewnym czasie mogą dawać się we znaki
 • czynniki zawodowe – ciężka praca fizyczna, długotrwałe stanie
 • zaburzenia budowy stawu – może się wydawać, że nie masz wpływu na to, jak Twój staw jest zbudowany, jednak okazuje się, że możesz korygować go rehabilitacją, leczeniem operacyjnym czy też odpowiednimi przyrządami ortopedycznymi

Są też czynniki, na które nie masz wpływu:

 • wiek – ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się z wiekiem
 • płeć – częściej chorują kobiety niż mężczyźni, i dodatkowo u kobiet nasilenie objawów widoczne jest po menopauzie
 • uwarunkowania genetyczne

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?

  Łuszczyca stawowa to przewlekła choroba charakteryzująca się m.in. bólem, obrzękiem i zaczerwieniem stawów. Kto jest najbardziej narażony na schorzenie? Dowiedz się więcej!
  • łuszczyca
  Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?
  • łuszczyca
 • Reumatoidalne zapalenie stawów to nie wyrok

  Dokuczają Ci bóle i obrzęki stawów? Być może cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów? Dowiedz się, czym jeszcze objawia się to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  Reumatoidalne zapalenie stawów to nie wyrok
  • reumatoidalne zapalenie stawów
 • Dziwne trzeszczenie i bóle stawów – skąd się to bierze?

  Jeśli czujesz ból i trzeszczenie w stawach, być może cierpisz na choroby zwyrodnieniowe stawów. Jak je leczyć i kto jest na nie najbardziej narażony? Sprawdź!
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  Dziwne trzeszczenie i bóle stawów – skąd się to bierze?
  • reumatoidalne zapalenie stawów
 • Zwyrodnienie kolana – leczenie to tylko operacja? Jakie masz opcje?

  Co przyczynia się do bólu kolan? Czy za dolegliwości bólowe odpowiada wyłącznie metryka? Kiedy niezbędna jest operacja? Jak wygląda leczenie? Dowiedz się więcej na ten temat!
  • zdrowe kolana
  Zwyrodnienie kolana – leczenie to tylko operacja? Jakie masz opcje?
  • zdrowe kolana

Więcej artykułów na ten temat