Naturalne sposoby na ból głowy – jak wyleczyć ból głowy bez leków?

11. 4. 2021 · 8 minut czytania

Często miewasz bóle głowy i nie chcesz wciąż ratować się tabletkami? Sprawdź domowe sposoby, które pomogą uśmierzyć dolegliwości. Zobacz, w jaki sposób złagodzić uciążliwe dolegliwości!

Irmina Turek
Irmina Turek
Naturalne sposoby na ból głowy – jak wyleczyć ból głowy bez leków?

Ból głowy potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu. Nie zawsze jednak musisz łykać garść tabletek przeciwbólowych, żeby się go pozbyć się. Istnieją przecież naturalne sposoby  na ból głowy. Zobacz, jakie bezpieczne, domowe sposoby przyniosą Ci ulgę i pomogą w dolegliwościach bólowych.

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Przyczyny bólu głowy mogą być bardzo różne. Więcej na temat różnych rodzajów bólu głowy przeczytasz w artykułach:

Ból głowy może być wynikiem zmian w strukturze naczyń mózgowych i pojawiać się przy wielu różnych chorobach. Często powstaje w efekcie utrzymujących się napięć psychicznych czy stresów. Na ból głowy będzie wpływać też ciśnienie atmosferyczne, a konkretniej jego wahania. Te z kolei wiążą się m.in. ze zmianami pogody czy podróżami, podczas których przemieszczasz się w obszary o innym ciśnieniu. Ból głowy pojawia się nieraz w czasie lotu samolotem. Zobacz także artykuł: Ból na zmianę pogody, czyli czym jest meteopatia?.

Ból głowy - naturalne metody

 

Dolegliwości bólowe mogą pochodzić od kręgosłupa i napięć mięśniowych w obrębie karku czy szyi. Co ciekawe, głowa boli także w wyniku nieleczonej lub źle leczonej (niewłaściwe okulary) wady wzroku. Lepiej sprawdź, kiedy warto umówić się na wizytę u okulisty w artykule: Jak często badać wzrok?.

Na ból głowy może wypływać nawet Twoja dieta. Czasem za dyskomfort odpowiadają niektóre słodziki i substancje konserwujące, czerwone wino, żółte sery czy czekolada. Mocne symptomy pojawią się niekiedy po zbyt długich przerwach między posiłkami i w okresach głodu lub kiedy za późno zjesz pierwszy posiłek w ciągu dnia. Za ból głowy odpowiada również nadmiar wypitej kawy czy wypalonych papierosów.

Rodzaje bólu głowy

Pamiętaj o tym, że to, w jaki sposób odczuwasz ból, może wskazywać na jego konkretne źródło. Dolegliwości w obrębie głowy mogą mieć różne postacie i umiejscowienie. Nieprzyjemne objawy pojawiać mogą się po obu stronach głowy, jak i tylko po jednej. Ból możesz odczuwać z przodu, w okolicy czołowej lub tyłu głowy, czy wręcz na karku. Jeśli chodzi o siłę bólu, to może być bardziej ćmiący lub też całkowicie obezwładniający.

Najczęściej spotyka się ból głowy:

  • napięciowy,
  • zatokowy,
  • migrenowy,
  • klasterowy.

Często ciężko jednoznacznie rozróżnić je od siebie. Napięciowy ból głowy jest przeważnie odczuwany jako ściskający i dotyka okolicę czołową lub tył głowy.

 

Co pomaga na ból głowy?

Co jest dobre na ból głowy? Na pewno leki przeciwbólowe – to pierwsza myśl, która pojawia się w bolącej głowie. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się często, nie są bardzo nasilone lub wrażliwy żołądek daje się we znaki po lekach, warto poszukać alternatywnych metod na łagodzenie bólu. Zanim przyjmiesz środek farmakologiczny na ból głowy, przeczytaj koniecznie artykuł: Paracetamol czy ibuprofen? Co uśmierzy ból lepiej?.

Przy częstych bólach głowy lub epizodach bardzo mocnych dolegliwości warto zgłosić się do lekarza, żeby sprawdzić, jakie mogą być przyczyny i wyeliminować choroby powodujące symptomy. Jeśli „migrenie” towarzyszą zaburzenia widzenia, nudności lub zaburzenia czucia, to bezwzględnie skonsultuj się ze specjalistą. Zawsze możesz jednak sprawdzić naturalne metody na ból głowy.

Domowe sposoby na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy dobiera się w zależności od przyczyny objawów. Zwróć więc uwagę, w jakich sytuacjach zaczyna Cię boleć głowa i z czym może być to związane. Czy jest to kwestia stresu, braku śniadania czy może zmian pogody? Warto wiedzieć, że tak naprawdę każdy będzie miał swój indywidualny, najlepiej na niego działający, sposób na ból głowy.

1. Odpowiednie nawodnienie

Jeśli zastanawiasz się, jakie naturalne sposoby na ból głowy są najlepsze, to wiedz, że podstawą jest dobre nawodnienie. Uzupełnienie płynów może zarówno zahamować ból głowy, który się dopiero rozwija, jak i całkowicie przed nim uchronić. Kiedy czujesz, że głowa zaczyna dawać o sobie znać, wypij chłodną wodę, elektrolity czy wodę z dodatkiem cytryny. Pamiętaj też, żeby wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie, a w sytuacjach kiedy jest gorąco lub uprawiasz sport, po butelkę z wodą sięgaj jeszcze częściej.

Sprawdź też artykuł: Ile wody dziennie warto pić? Jak nawodnić organizm latem?.

Picie wody na ból głowy

2. Świeże powietrze

Zapewnienie dobrego dostępu do świeżego powietrza i odpowiednie dotlenienie organizmu to podstawa. Jeśli to możliwe, idź na wolny spacer albo chociaż przewietrz pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Czasem zwykłe otworzenie okna może sprawić, że ból głowy przejdzie, jak ręką odjął.

Szczególnie w dobie pandemii zaleca się częste wietrzenie mieszkania.

 

Świeże powietrze na ból głowy

3. Zimne okłady

Przykładanie zimnych okładów na czoło, skronie czy kark pomoże złagodzić ból. Do ciała przykładać możesz zwykły ręcznik zmoczony w zimnej wodzie lub też skorzystać ze specjalnych okładów żelowych, które trzyma się w lodówce. Pamiętaj, aby takiego zamrożonego okładu nie kłaść bezpośrednio na skórę. Najlepiej owiń go po prostu ręcznikiem.

domowy sposób na ból głowy - zimny okład

4. Masaż lub ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i karku

Delikatne, rozciągające ruchy karku czy uciskanie punktu między brwiami to tylko niektóre domowe sposoby na ból głowy. Mięśnie karku możesz rozluźniać, siedząc prosto i zbliżając głowę na zmianę do jednego i drugiego ramienia lub też zataczając głową koła. Ćwiczenia te należy wykonywać powoli i dokładnie. O tym, jakie dokładnie ćwiczenia pomogą Ci po długim siedzeniu przy komputerze, pisała w artykule lek. med. Karolina Rudowska: Ćwiczenia na ból szyi od siedzenia przy komputerze. Lekarz radzi!.

Można takie zabiegi wykonać z dodatkiem odpowiednio rozcieńczonych olejków eterycznych, które powinny wspomóc efekt rozluźniający i dodatkowo zadziałać aromaterapeutyczne. Możesz użyć m.in. olejku lawendowego czy miętowego. O właściwościach olejku lawendowego przeczytasz w artykule: Olejek lawendowy w kosmetyce. Jego właściwości Cię zaskoczą!.

5. Masaż twarzy i głowy

Działa to rozluźniająco i pomoże Ci się odprężyć. Ból głowy w skroniach ukoi natomiast masaż palcem wskazującym i środkowym (okrężnymi ruchami) boków głowy. Do masażu można wykorzystać mieszanki oliwki do masażu i olejków eterycznych, takich jak lawendowy czy miętowy. Ich dodatek pomoże łatwiej się rozluźnić.

domowy sposób na ból głowy - masaż

6. Odpoczynek

Zarówno od hałasu, jak i od mocnego światła czy ekranu komputera. Możesz położyć się w zacienionym pokoju, z dala od zgiełku. Czasem ból głowy to po prostu sygnał, że czas na odpoczynek i regenerację.

domowy sposób na ból głowy - odpoczynek

7. Odpowiednia ilości snu

Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może wpływać na występowanie bólów głowy. Pamiętaj, żeby zapewnić sobie odpowiednie warunki do snu. O tym, jak przygotować się do spania, pisaliśmy tu: Zaburzenia snu: jak ich uniknąć i w końcu się wyspać?.

Sen jako naturalna metoda na ból głowy

8. Dieta

Dieta ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie na co dzień. Odpowiada zarówno za to, czy masz odpowiednią ilość energii, składników odżywczych i witamin, jak i mikro- i makroelementów, które m.in. będą Cię wspomagać w sytuacjach stresowych czy w stanach zmęczenia. Dzieje się tak, bo dobrze zbilansowana dieta będzie mieć wpływ na zdolności adaptogenne (czyli wzmacniające) organizmu.

Dieta jako naturalna metoda na ból głowy

9. Kontrola oddechu

Jeśli pojawi się migrena lub zwykły ból głowy w skroniach, domowe sposoby mogą przynieść chociaż częściową ulgę. Jednym z nich jest spokojny, głęboki oddech. Wyrównanie oddechu i wyciszenie pomoże, kiedy ból głowy wynika ze stresu oraz zmęczenia. Odpowiednie dotlenienie i relaks można osiągnąć przez spokojne głębokie wdechy, wykonywane najlepiej przy dostępie do świeżego powietrza w pozycji stojącej. Możesz albo wykonać serię paru takich oddechów na własną rękę, albo posiłkować się tak popularnymi teraz opaskami sportowymi, które często mają funkcję związane z ćwiczeniami oddechowymi i dokładnie odmierzą długość wdechu i wydechu, aby ćwiczenia były jak najbardziej wydajne.

Kontrola oddechu a ból głowy

10. Zioła na ból głowy

Działanie przeciwbólowe wykazuje napar z kory wierzby białej, bo jest bogaty w salicylany. Jeśli pojawi się napięciowy ból głowy, to domowe sposoby też mogą się sprawdzić. Inne zioła, które mogą przyjeść ulgę w napięciowym bólu głowy to rumianek, melisa czy waleriana. Pomogą dlatego, że rozładowują napięcie nerwowe i rozluźniają.

Zioła na ból głowy

Jaki domowy sposób na ból głowy wybrać?

Sposoby na ból głowy są różne, ale nie zawsze naturalne metody wystarczą. Jeśli dolegliwości dokuczają Ci często, są trudne do zniesienia, wymagają zażywania zbyt często leków przeciwbólowych lub towarzyszą im niepokojące objawy (np. zaburzenia widzenia, czucia, problemy z mową), to należy zgłosić się do lekarza. Pomoże on odnaleźć przyczynę bólu, który może być objawem innych chorób lub zaordynuje odpowiednią diagnostykę i terapię w przypadku migren. Taka celowana terapia pozwala ograniczyć ilość zażywanych leków przeciwbólowych.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się bólu głowy? Odpowiedź brzmi: od razu. W przypadku uśmierzania bólu głowy kluczowa dla skuteczności stosowanej metody jest przede wszystkim szybka reakcja. Nie hamowany ból głowy może urosnąć w siłę i utrudnić normalne funkcjonowanie.

 

Źródła:

  1. Latinovic R., Gulliford M., Ridsdale L.: Headache and migraine in primary care: consultation, prescription, and referral rates in a large population. Neurol. Neurosurg. Psychiatry, 2006
  2. Evers S, Fischera M, May A i wsp.: Prevalence of cluster headache in Germany: results of the epidemiological DMKG study. J Neurol. Neurosurg. Psychiatry, 2007
  3. Tepper S.J., Dahlof C.G., Dowson A. et al.: Prevalence and diagnosis of migraine in patients consulting their physician with a complaint of headache: data from the Landmark Study. Headache, 2004

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora