Co robić z dzieckiem w domu podczas kwarantanny?

10. 4. 2020 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania

Nastał naprawdę trudny czas dla rodziców. Kwarantanna z dziećmi w domu to nie lada wyzwanie. Szczególnie dla tych, którzy w tym czasie muszę jeszcze pracować zawodowo. Jest to też trudny czas dla dzieci, które zamiast bawić się z rówieśnikami na zewnątrz, muszą siedzieć w domu. Oto gotowe pomysły na gry i zabawy dla dzieci w domu.

Co można robić z dziećmi w domu? Wspólne gotowanie i porządki

Jeżeli nie wiesz, co robić z dzieckiem w domu, to zaproś go do sowich codziennych zajęć. Sadzenie rzeżuchy, przygotowanie obiadu, pieczenie ciasteczek czy odkurzanie − dla dzieci naprawdę bardzo interesujące zajęcia, które jednocześnie uczą ich dorosłego życia. Zamiast kupować zabawki-owoce to daj im prawdziwe owoce. Zamiast mini-odkurzacza – prawdziwy odkurzacz.

Co robić z dzieckiem w domu? Książki i audiobooki!

Dla mnie zawsze była to (i nadal jest) jedna z najlepszych rozrywek. Zwłaszcza wtedy, gdy jest się zmuszonym siedzieć w domu, oderwanie się od otaczającej rzeczywistości dzięki lekturze książek jest świetnym rozwiązaniem.

O dobroczynnych skutkach czytania nawet nie wspomnę! Jeżeli dzieci umieją czytać, może to być dla Ciebie nawet kilka godzin spokoju. Młodszym dzieciom warto włączyć audiobooki. Obecnie niektóre serwisy i księgarnie mają ofertę darmowych audiobooków dla dzieci do ściągnięcia!

co robić z dzieckiem w domu

Zabawy dla dzieci w domu: puzzle, układanki, gry planszowe i zabawy edukacyjne

Są to jedne z najbardziej popularnych metod organizowania zabawy dla dzieci w domu. Wynika to z tego, że dzieci potrafią się zająć nimi przez dłuższy czas. Puzzle czy gry planszowe najlepiej dobrać odpowiednio do wieku i zainteresowań pociech.

Dla młodszych dzieci to najlepsze będą puzzle, w których trzeba dopasować kształty, domino czy gra memory. Dla starszych polecam takie planszówki jak: Uciekające żółwie, Nogi stonogi, Osadnicy z Catanu Junior czy Wsiąść do pociągu.

Z ciekawych gier edukacyjnych polecam nawlekanie (np. z grą „Nawlekaj nie czekaj”) czy różnego rodzaju zabawy połączone ze zgadywaniem, np. „5 sekund junior” czy „Było sobie życie”.

 

Dla mnie wybawieniem okazały się wszelkiego rodzaju książeczki z naklejkami i prostymi zadaniami dostosowanymi do wieku mojej córki. W tym zakresie polecam książeczki z serii „Akademia 2-lata, Akademia-3 latka”, itd.

W Internecie można znaleźć mnóstwo darmowych materiałów do pobrania i wydrukowania, np. kolorowanek, krzyżówek czy zabaw edukacyjnych.

zabawy dla dzieci w domu

Zajęcia artystyczne dla dzieci w domu, czyli wspólne robienie zabawek DIY

Masa solna, piasek kinetyczny, ciastolina czy ciecz nienewtonowska – to tylko niektóre zabawy z dziećmi w domu, które możesz wyczarować z tego, co masz pod ręką. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji na takie zabawy DIY. Ja mogę polecić grupę na Facebooku „Zabawki, pomoce edukacyjne DIY”, w której rodzice dzielą się swoimi pomysłami na kreatywne zabawy. Na Instagramie świetnymi zabawami dla dzieci w różnym wieku dzielą się Kasiamotyka i Matkalogopedka.

zabawy z dziećmi w domu

Kursy, wycieczki po muzeach, zajęcia ruchowe muzyczne – wszystko w świecie online!

Wiem, że używanie mediów elektronicznych jest ostatnio bardzo demonizowane. Uważam jednak, że jeżeli dzieci korzystają z nich mądrze i pod rodzicielską kontrolą, naprawdę warto skorzystać ich użyć.

Oto ciekawe propozycje:

  • Zajęcia muzyczne „Domu Pełnego Dźwięków” dla najmłodszych dzieci (od 2 roku życia)
  • Zajęcia ruchowe dla dzieci − Joga Cosmic Kids na Youtube
  • Aplikacja LiveColoring – działa ona na następującej zasadzie: drukujesz kolorowanki, dziecko je koloruje, a następnie aplikacja je ożywia. Efekt jest naprawdę niesamowity!
  • Zwiedzanie wirtualnych muzeów

Istnieje wręcz nieskończona liczba pomysłów na to, co można robić z dziećmi w domu. Prawda jest taka, że nie ma uniwersalnych zabaw, które będą odpowiadać wszystkim dzieciom. To, co będzie pasowało Twojemu dziecku będzie zależeć między innymi od jego wieku, temperamentu i zainteresowań.

gry i zabawy dla dzieci w domu

Wiadomo jednak, że nie każdy w domu ma taki komfort, żeby poświecić dzieciom w tym czasie 100% swojej uwagi i towarzyszyć im we wszystkich zabawach. Niestety, z doświadczania wiem, że rzadko dziecko (zwłaszcza małe) potrafi zająć się sobą dłużej niż 15 minut. Dlatego, pod żadnych pozorem nie obwiniaj się o to, że jesteś teraz tak mało w stanie zrobić. Kiedy słyszę o ludziach rozwijających biznesy, robiących kursy elitarnych uczelni, to zazdrość mnie trochę zżera. Dla mnie priorytetem jest przetrwać do momentu aż dzieci pójdą spać. I to już jest dla mnie sukces. Nie mam też wyrzutów sumienia, jeżeli zamiast wymyślać kreatywne zabawy, puszczę córce bajkę − często dłużej niż pozwalają na to eksperci. Często, pomimo mnóstwa pomysłów, trudny czas wymaga nadzwyczajnych działań.

co można robić z dziećmi w domu