Dziecko uzależnione od telefonu − jak wpływają na to rodzice?

30. 7. 2019 · 5 minut czytania

Szacuje się, że co czwarty nastolatek jest uzależniony od telefonu komórkowego. Jak poznać, że dziecko potrzebuje wsparcia psychologicznego? Co powinno niepokoić? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Dziecko uzależnione od telefonu − jak wpływają na to rodzice?

Co 4. polski nastolatek jest uzależniony od telefonu. Wielu specjalistów uznaje, że jest to choroba cywilizacyjna. Niestety, wpływ rodziców na stosunek ich dzieci do nowych technologii jest ogromny. tym zobacz, jak poznać, czy Twoje dziecko jest uzależnione od telefonu, a także jak temu zaradzić.

Szacuje się, że obecnie prawie co 4. polski nastolatek jest uzależniony od smartfona. Tyle samo uczniów codziennie robi sobie selfie. Dla 36% dzieci w wieku 12− 19 lat spędzenie dnia bez telefonu jest „czymś niewyobrażalnym”.

Prawie wszyscy badani uczniowie, w sposób regularny korzystają z urządzeń mobilnych (86,6%), a zdecydowana większość wykorzystywanych urządzeń posiada bezpośredni dostęp do Internetu (92%).

Obniża się również wiek rozpoczęcia regularnego korzystania z własnego telefonu komórkowego. Obecnie jest to około 10 lat, a w większych aglomeracjach miejskich, już 7-latkowie regularnie korzystają z własnego telefonu. Oczywiście, dla wielu dzieci, pierwszy kontakt z niebieskimi ekranami ma miejsce dużo wcześniej. Oglądanie bajek w telewizji czy granie na telefonie rodziców, staje się normą nawet dla niemowlaków.

Sprawdź też, czym jest uzależnienie od Internetu.

uzależnienie od telefonów

 

Rozpoznaj uzależnienie dziecka od telefonu!

Uzależnienie od telefonu objawia się tak samo jako uzależnienie od używek.

Oto objawy, które powinny Cię zaniepokoić:

  • Dziecko praktycznie nie rozstaje się z telefonem. Korzysta z niego o każdej porze dnia i nocy. Wymyśla różne (niejednokrotnie błahe i dziwne) powody, żeby uzasadnić konieczność korzystania z smartfona.
  • Bardziej interesuje go korzystanie z Internetu niż wszystko to co dzieje się tu i teraz – w realnej rzeczywistości. Traci zainteresowanie „pozasieciowymi” aktywnościami.
  • Próby odebrania telefonu lub ograniczenia korzystania z Internetu wywołują u niego irytację, a nawet agresję.
dziecko uzależnione od telefonu

Skutki uzależnienia od Internetu

Tak naprawdę wciąż do końca nie wiemy, jaki wpływ na człowieka mają ekrany. Żeby można to stwierdzić, potrzebne jest nawet 50 lat badań. Jednak, już teraz można zaobserwować wiele negatywnych konsekwencji uzależnienia od Internetu. Wśród medycznych skutków takiego nałogu, możemy wymienić między innymi: bóle głowy, nadmierne zmęczenie, pogorszenie wzroku i słuchu, a także osłabienie układu odpornościowego. Nie zapominaj również o różnych psychicznych i społecznych skutkach uzależnia. Wyobcowanie, konflikty z otoczeniem, problemy w szkole, agresywne zachowania – to tylko niektóre z negatywnych skutków jakie niesie za sobą uzależnienie od Internetu. Dzieci mogą również odczuwać takie same symptomy „odstawienia od telefonu” jak dorosły alkoholik od alkoholu!

Sprawdź też, czym jest uzależnienie od mediów społecznościowych.

    Czy za uzależnienie od Internetu można winić rodziców?

    Zdaniem specjalistów, największą winę za problemy dzieci z uzależnieniem od Internetu, mają dorośli.

    Po pierwsze, sami korzystamy z telefonów non stop. Często nie jesteśmy w stanie się rozstać ze swoim smart fonem, nawet przy dzieciach. Dorośli również doświadczają tzw. FOMO (ang. fear of missing out), czyli lęku przed tym, że coś nas ominie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Natalii: FOMO − jak zapanować nad strachem przed przegapieniem życia? Dlatego, co chwilę musimy sprawdzać media społecznościowe czy maila. Dzieci uczą się zaś głównie przez naśladowanie.

    uzależnienie od telefonów u rodziców

     

    Poza tym, coraz częściej rodzice, już kilkumiesięcznemu niemowlęciu puszczają bajki na smartfonie. Niestety, sama zauważyłam, że w wielu domach telewizor jest włączony cały czas.  Badania sugerują, że jeżeli w domach nie istnieją żadne zasady dotyczące korzystania z telefonów komórkowych, a rodzice nie rozmawiają z dzieci na temat szkodliwości niekontrolowanego korzystania z nowych technologii, dzieci mają znacząco większe szanse na uzależnienie się od „niebieskich ekranów”.

    Jak radzić sobie z uzależnieniem od Internetu?

    Po pierwsze, jeżeli już zauważysz objawy uzależnienia od telefonu, najlepiej jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Ale jak w przypadku każdego uzależnienia, lepiej „przeciwdziałać niż leczyć”. Jak to zrobić?

    Po pierwsze, nie możesz całkowicie odciąć dziecka od sieci. Prawda jest taka, że osoby urodzone w XXI wieku, nią znają życia bez Internetu. Całkowite pozbawienie dostępu do sieci, spowoduje nie tylko brak rozrywki, ale przede wszystkim możliwości kontaktu z innymi. Dlatego, ważne jest, żeby rodzice rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach wynikających z nowych technologii.

    Specjaliści radzą również, żeby ustalić pewne reguły dotyczące korzystania z telefonu, tabletu czy komputera. Przykładowo, można wprowadzić zasadę, że codziennie jecie posiłki i spędzacie razem czas bez telefonów.

     

    Ważne, żeby zasady dotyczyły wszystkich członków rodziny, nie tylko dzieci.

     

    Poza tym, warto wzbudzić u swoich dzieci jakieś zainteresowania poza światem wirtualnym, np. sport czy zajęcia artystyczne. Badania wskazują, że nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych dotyczy zwłaszcza osób, które nie mają żadnych zainteresowań.

    Sprawdź też, czym jest zespół abstynencyjny.

    uzależnienie od internetu dzieci

     

    „Jeśli w rodzinie pojawia się problem uzależnienia od telefonu, cała rodzina musi mu stawić czoła. Gdy do zasad panujących w domu wdroży się konkretne ograniczenia w używaniu telefonu np. zakaz korzystania z telefonu w łóżku, wówczas może się okazać, że nałogowe używanie smartfona dotyczy nie tylko dziecka, ale też rodziców”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Życie poza telefonem – ono naprawdę istnieje!

    „Oczywiście pewnego dnia moje dzieci będą miały komputer. Ale zanim ten dzień nadejdzie, mają książki”

    − to są słowa Billa Gatesa – człowieka, który zbudował fundamenty „świata komputerowego”. 

    Co ciekawe, większość wpływowych osób z Doliny Krzemowej wysyła swoje dzieci do szkół, w których stosuje się tradycyjne metody uczenia – bez laptopów czy Internetu.

    Wiem, że czasem danie dziecku smartfona z włączoną bajką jest wygodne. Dziecko tak łatwo wtedy się uspokaja. Możesz choć na chwilę odetchnąć. Pamiętaj jednak, że to wszystko ma swoje konsekwencje. Mózg tak małego dziecka nie jest przystosowany do tak dużej ilości bodźców. Dzieci, które zaczynają wcześnie korzystać z telefonów mają problem z mową, koncentracją.

    Dlatego tak bardzo warto odwlekać moment, w którym damy dziecku telefon czy włączymy bajkę na tablecie. Pokażmy mu najpierw, ile jest pięknych i cudownych rzeczy w rzeczywistym świecie. Tak, żeby później wiedziało, że poza wirtualną rzeczywistością istnieje też ta prawdziwa! Przede wszystkim jednak, postaraj się też „wylogować”. Odłóż telefon, gdy spędzasz czas z dzieckiem. Twoja uwaga i zaangażowanie w wspólne spędzanie czasu to najlepsze co możesz dać dziecku!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora