Czy wiesz, jak odróżnić wody płodowe od posikiwania? Sprawdź!

4. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Zbliżający się poród wywołuje ogromne emocje. Wiele kobiet zastanawia się, jak odróżnić mocz od wód płodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł!

Irmina Turek
Irmina Turek
Czy wiesz, jak odróżnić wody płodowe od posikiwania? Sprawdź!

Nietrzymanie moczu w ciąży często bywa postrzegane jako wstydliwe i krępujące. Dlatego ciężarne często nie mówią o tym swojemu ginekologowi. Co więcej, przyszłe mamy, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży, zastanawiają się, jak rozróżnić wody płodowe od moczu. Zobacz, na czym polega ta różnica i jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży.

Dlaczego nietrzymanie moczu dotyka kobiety w ciąży?

Nietrzymanie moczu może mieć różne podłoże i w związku z tym dzieli się na różne typy. U ciężarnych najczęściej pojawia się nietrzymanie moczu o charakterze wysiłkowym. Jest ono związane z niedostatecznym zaciskaniem cewki moczowej przez mięśnie miednicy i mimowolnym posikiwaniem.

Zwiększone prawdopodobieństwo nietrzymania moczu w ciąży wynika zarówno z działania hormonów, jak zmian fizjologii mięśni macicy. Hormony sprawiają, że mięśnie rozluźniają się i rozciągają.

Dodatkowo, w ostatnim trymestrze dochodzi do zwiększonego ucisku macicy na pęcherz moczowy. Na szczęście w większości przypadków nietrzymanie moczu znika samoistnie do paru miesiącach po porodzie. Dzieje się tak, bo Twoja gospodarka hormonalna wraca do normy.

Sprawdź też wkładki urologiczne.

nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży

 

Czynnikiem, który również może wpływać na nietrzymanie moczu są też częste zaparcia. Nadmierne parcie i napięcie, które pojawia się przy bezskutecznych próbach wypróżnienia się, może nasilać objawy nietrzymania moczu. Dlatego jeśli pojawią się zaparcia, staraj się zmienić swoją dietę tak, żeby było w niej więcej produktów bogatych w błonnik. Możesz też zastosować łagodne preparaty ułatwiające wypróżnienie, oczywiście te dla kobiet w ciąży.

 

Jak odróżnić nietrzymanie moczu od wód płodowych?

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu pod koniec ciąży obserwuj dokładnie swoje objawy. Nietrzymanie moczu może być mylone z sączeniem się wód płodowych. Jak więc odróżnić posikiwanie od wód płodowych?

Płyn z pękniętego pęcherza płodowego może wylewać się powoli i nie zwrócić nawet Twojej uwagi. Mocz i wody płodowe odróżnisz jednak po zapachu. Wody płodowe będą miały specyficzny, rybny zapach. Jeżeli zauważysz, że na Twojej bieliźnie pojawiły się wody płodowe, lepiej niezwłocznie udaj się z tym do lekarza.

Sprawdź też bieliznę chłonną.

kobieta w ciąży wody płodowe

Co zrobić z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Jeżeli nie trzymasz moczu w ciąży, warto zgłosić to na wizycie u lekarza ginekologa. W zależności od konkretnego przypadku, lekarz może skierować Cię do urologa lub zlecić badania, które wykażą, czy nie doszło do infekcji układu moczowego.

Ze względu na ryzyko występowania infekcji układu moczowego warto pamiętać, żeby dużo pić. Bardzo częstym błędem popełnianym przez ciężarne jest ograniczenie ilości przyjmowanych płynów. Regularne i częste wizyty w toalecie i opróżnianie pęcherza pozwoli uniknąć rozwoju infekcji i zachowania zdrowych dróg moczowych.

zapobieganie nietrzymaniu moczu u kobiet

Czy da się uniknąć nietrzymania moczu w ciąży?

Jeśli chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo nietrzymania moczu w ciąży, możesz zacząć wykonywać ćwiczenia na mięśnie Kegla już przed zajściem w ciążę. Mięśnie najlepiej jednak ćwiczyć na sucho. Przez kilka minut dziennie, na zmianę zaciskaj i rozluźniaj mięśnie Kegla. Taki trening wzmocni mięśnie dna miednicy i może uchronić Cię przed kłopotliwymi dolegliwościami, a także dać większy komfort podczas codziennej aktywności.

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed popuszczaniem moczu?

Dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu są uciążliwe i krępujące. Wiele przyszłych mam rezygnuje ze spotkań towarzyskich czy z aktywnego spędzania czasu. A nie musi tego robić, bo jest pewien sposób na nietrzymanie moczu.

Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.

profilaktyka przeciw popuszczaniu moczu

 

Istnieje wiele produktów higienicznych, które pomogą Ci zabezpieczyć się przed nietrzymaniem moczu. Jednym z takich produktów są anatomiczne wkładki urologiczne Seni Lady. Są to wkładki przeznaczone dla osób z lekkim nietrzymaniem moczu. Pomogą dyskretnie uporać się z objawami i podniosą komfort w codziennym życiu. Dostępne są aż w 8 rozmiarach, od najmniejszej, dyskretnej przypominającej wkładkę higieniczną przeznaczone na kropelkowe nietrzymanie moczu przez te przeznaczone na lekkie i średnie nietrzymanie moczu. Wkładki urologiczne Seni Lady posiadają system Odour Stop, który niweluje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Warto pamiętać, że przy nietrzymaniu moczu stosowanie podpasek stworzonych z myślą o menstruacji jest nieskuteczne. Wkładki urologiczne skutecznie pochłaniają mocz, a specjalne osłonki boczne zapobiegają wyciekom. Wszystko po to, abyś miała pewność siebie i mogła robić to co lubisz.

Jeżeli borykasz się z nietrzymaniem moczu w ciąży, zgłoś to swojemu ginekologowi. Choć posikiwanie może być mylone z wodami płodowymi, te drugie pojawiają się stosunkowo rzadziej. Ale jeżeli masz podejrzenie, że płyn wydostający się z Twoich dróg rodnych to wody płodowe (rybi zapach), lepiej szybko udaj się do lekarza.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora