Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

22. 8. 2017 · Magdalena Mossakowska · 6 minut czytania
Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

Cukrzyca ciążowa dotyka około 5% kobiet spodziewających się dziecka i wymaga leczenia oraz przestrzegania specjalnej diety przez przyszłą mamę. Szybsze rozpoznanie i skuteczne leczenie pozwoli urodzić zdrowego malucha.

Na wstępie, aby Cię zbytnio nie niepokoić, wyjaśniam, że cukrzyca w ciąży to nie koniec świata i z puli możliwych dolegliwości/przypadłości/chorób ciążowych nie jest zbyt dokuczliwa, a jej przebieg w dużej mierze zależy głównie od Ciebie.

Wprawdzie z Twojego jadłospisu wypadnie wiele uwielbianych przez Ciebie smakołyków, a konieczność wymusi na Tobie niemałą kreatywność w tworzeniu nowych, niskosłodzonych posiłków.

Potraktuj to jednak jako inwestycję na całe życie. Okres ciąży w zupełności wystarczy na wyrobienie nawyków, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowego stylu odżywiania przez całe życie.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Cukrzyca ciążowa zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, stąd konieczność monitorowania poziomu cukru w czasie ciąży.

O cukrzycy ciążowej mogą świadczyć:

 • zbyt szybki przyrost wagi Twojej i dziecka
 • zawroty głowy, omdlenia
 • częsta potrzeba oddawania moczu
 • wzmożone pragnienie
 • ciągłe zmęczenie

Cukrzyca ciążowa – przyczyny

Wszystkiemu winne są hormony ciążowe, które mogą powodować zaburzenia w tolerancji glukozy. Za jej stężenie we krwi odpowiada insulina. W trakcie ciąży uruchamia się tzw. mechanizm antyinsulinowy: poziom cukru we krwi wzrasta, dzięki czemu odpowiednia ilość glukozy odżywia płód.

Kiedy jednak ten mechanizm „przedobrzy” i w zbyt dużym stopniu blokuje działanie insuliny, we krwi pojawia się więcej glukozy, niż potrzebuje mama i rozwijające się w niej dziecko.

Cukru jest tak dużo, że pojawia się w moczu, a jego obecność jest łatwa do wykrycia przy standardowym badaniu. Zazwyczaj organizm reaguje zwiększeniem produkcji insuliny i sam redukuje nadmiar cukru. Stan, w którym nie może sobie z tym poradzić, określany jest cukrzycą ciążową iwymaga leczenia.

Co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową?

Zastanawiasz się jak uniknąć cukrzycy ciążowej? Jeśli planujesz ciążę albo już w niej jesteś i zastanawiasz się, czy możesz zachorować na cukrzycę ciążową, sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową rośnie, jeśli:

 • przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę
 • masz powyżej 25 lat
 • masz predyspozycje genetyczne
 • poprzednie dziecko ważyło przy porodzie powyżej  4-5 kg
 • kiedyś poroniłaś lub urodziłaś martwe dziecko
 • masz zbyt dużo płynu owodniowego
 • masz zbyt wysoki poziom glukozy we krwi lub wykryty cukier w moczu
 • występują inne schorzenia, jak np. nadciśnienie tętnicze

Cukrzyca ciążowa – zagrożenia

Cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla płodu w każdym stadium ciąży. W pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko wad wrodzonych (w tym: wady mózgu i serca, niedorozwój nerek, kości krzyżowej, rozszczep kręgosłupa) i poronienia.

W kolejnych etapach ciąży cukrzyca skutkuje dużym przyrostem wagi dziecka, co z kolei przekłada się na potencjalne komplikacje przy porodzie. Duże dziecko może uniemożliwić poród naturalny i częściej dochodzi do cięć cesarskich.

Pamiętaj jednak, że przy cukrzycy ciążowej można urodzić zdrowe dziecko i uniknąć powikłań przy porodzie, powyżej wymieniłam jedynie skrajne zagrożenia. Odpowiednia opieka lekarska i dieta znacznie niwelują ryzyko.

Kiedy bada się krzywą cukrową w ciąży?

Poziom cukru standardowo sprawdza się zaraz podczas pierwszych badań krwi. Jeśli istnieje u Ciebie wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę, prawdopodobnie zostaniesz skierowana na doustny test tolerancji glukozy (tzw. krzywą cukrową) zaraz po zajściu w ciążę. Jeśli w I trymestrze wynik będzie prawidłowy, powinnaś powtórzyć go między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Taki test standardowo wykonywany jest u każdej kobiety między 24. a 28. tygodniem ciąży. Zawsze w trakcie tego badania krew pobierana jest 3 razy – na czczo, po godzinie i po 2 godzinach od spożycia 75 g glukozy. Badaniu powinna zostać poddana krew żylna, a nie z palca!

Podaną dawkę glukozy należy wypić szybko, popijając niewielką ilością wody. Już po 30 minutach poziom cukru gwałtownie rośnie, co często powoduje odruch wymiotny. Niestety, jeśli nie uda Ci się go powstrzymać, badanie trzeba będzie powtórzyć innego dnia. Znanym sposobem na zneutralizowanie mdlącego smaku glukozy jest dodanie do roztworu niewielkiej ilości soku z cytryny, który nie wpływa na wynik badania.

Wynik glikemii jest nieprawidłowy i wymaga dalszego leczenia przez diabetologa, jeśli wynosi:

 •  92mg/dl (na czczo)
 • 180mg/dl (po godzinie)
 •  153mg/dl (po 2 godzinach)

Kiedy bada się poziom cukru w ciąży

Cukrzyca ciążowa – leczenie

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową, powinnaś przejść na dietę. To właśnie ona jest podstawą leczenia. Codziennie powinnaś przyjmować minimum 1800 kcal, a jeśli spodziewasz się bliźniaków, to około 2000 – 2200 kcal. Pamiętaj również, aby zwiększyć ilość białka. Jest ono niezbędne, aby dziecko prawidłowo się rozwijało. Lekarz lub dietetyk powinni Cię przeszkolić z tego, jak układać Twoją dietę. W ciąży nigdy nie powinnaś chodzić głodna!

Kolejny element leczenia cukrzycy ciążowej to kontrola glikemii za pomocą glukometru oraz oznaczanie za pomocą testów paskowych stężenia glukozy i ciał ketonowych (acetonu) w porannym moczu.

Jeśli dieta nie wystarcza i trudno ustabilizować poziom glukozy we krwi, czasami do leczenia cukrzycy ciążowej należy włączyć insulinę.

Zazwyczaj po porodzie glikemia się normalizuje, jednak w szczególnych przypadkach po 6 – 12 tygodniach po urodzeniu dziecka będziesz musiała przeprowadzić badania kontrolne. 

W terapii cukrzycy ciężarnych istotne znaczenie ma regularna aktywność fizyczna (np. pływanie, spacery), która pomaga uzyskać zalecany poziom glikemii. Intensywność ćwiczeń zależy od Twojej aktywności fizycznej przed ciążą. Przed podjęciem wysiłku fizycznego, skonsultuj się z ginekologiem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć ewentualne przeciwskazania

- dodaje lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Cukrzyca ciążowa – zalecenia żywieniowe

Jeśli stwierdzono u Ciebie cukrzycę ciążową, dla własnego dobra i dla dobra Twojego dziecka, będziesz musiała zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Oto kilka porad dotyczących diety:

 • jedz regularnie (5-6 dziennie), najlepiej posiłki o niskim indeksie glikemicznym
 • włącz do diety dużo warzyw (najlepiej surowych) i  mało słodkich owoców (2 – 3 razy dziennie)
 • jedz pieczony drób (najlepiej bez dodatku oleju)
 • unikaj słonych potraw i soli
 • wybieraj chude przetwory mleczne
 • zrezygnuj z białego pieczywa, jedz tylko pełnoziarniste

Pamiętaj, że stosowana dieta powinna zapewniać odpowiednią liczbę kalorii dla Ciebie i rozwijającego się maluszka, nie doprowadzając do zatrzymania wagi bądź schudnięcia. Nie kombinuj z dietą na własną rękę – najlepiej poproś o pomoc dietetyka.

Magdalena Mossakowska