Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?

29. 6. 2017 · Magdalena Mossakowska · 6 minut czytania
 • dolegliwości ciążowe

Zapalenie pęcherza jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości w ciąży. Szacuje się, że około 16%  kobiet w ciąży doświadcza go co najmniej raz, a wśród jednej trzeciej z nich problem powraca. Część przechodzi zapalenie bezobjawowo (tzw. bakteriomocz) i dowiaduje się o nim podczas rutynowego badania moczu lub posiewu. Te, które mają mniej szczęścia muszą walczyć z bardzo nasilonymi objawami.

Zapalenie pęcherza moczowego nie kojarzy się z poważną chorobą, jednak niedoleczone może stanowić zagrożenie dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie maluszka. Powracające dolegliwości potrafią utrudnić normalne funkcjonowanie.

Rosnąca macica i jej mieszkaniec uciskają na pęcherz, przez co mocz nie może się przemieszczać, tworząc idealne warunki dla mnożących się bakterii i powstania infekcji bakteryjnej. Najczęściej występujące bakterie to: Escherichia coli, Staphylococcus i Enterococcus.

Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy

Koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem, w przypadku zaobserwowania któregoś z wymienionych objawów:

 1. Ustawiczne parcie na pęcherz, nawet kiedy właśnie skończyłaś korzystać z toalety
 2. Pieczenie przy oddawaniu moczu – przy czym czasem jest to zaledwie kilka kropli
 3. Ostry, kłujący ból w okolicach pochwy
 4. Mocz o mętnym kolorze i nieprzyjemnym zapachu
 5. Stan podgorączkowy
 6. Permanentne wkurzenie i rozproszenie, spowodowane ciągłym bieganiem do toalety (sic!)

Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

Kobieta w ciąży u lekarza

Ginekolog zleci Ci na pewno wykonanie podstawowych badań, w celu ustalenia leczenia. Zazwyczaj zaczyna się od podania żurawiny w tabletkach. Gdy to nie pomaga, czasem niezbędne okazuje się podanie antybiotyku. Istnieje wiele antybiotyków bezpiecznych nawet w pierwszym trymestrze ciąży.

Jeśli Twój ginekolog zdecyduje się na takie leczenie, nie ma się czego obawiać

Jeśli bierzesz antybiotyk w ciąży, pamiętaj o probiotykach. W trakcie przyjmowania antybiotyku warto jeść jogurty z żywymi kulturami bakterii, żeby zapobiec wyjałowieniu flory bakteryjnej w jelitach. Dobrze sprawdzą się też probiotyki w tabletkach.

Zakażenia układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza moczowego, należą do najczęstszych zakażeń w czasie ciąży. Predysponują do tego zmiany adaptacyjne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej, a które ułatwiają kolonizację i penetrację dróg moczowych.

Ponieważ każde zakażenie układu moczowego stanowi ryzyko zarówno dla matki, jak i płodu, każdorazowo wymaga leczenia antybiotykami dopuszczalnymi w okresie ciąży. Zawsze przed rozpoczęciem terapii antybiotykowej wymagane jest wykonanie posiewu bakteriologicznego moczu i ewentualna korekta dotychczasowej antybiotykoterapii

- radzi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Jak uniknąć zapalenia pęcherza w ciąży? Domowe sposoby

Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego poniżej przedstawiam sprawdzoną listę domowych sposobów radzenia sobie z zapaleniem pęcherza w ciąży.

1. Dostarcz witaminę C

W tej roli świetnie sprawdzą się:

 • soki z żurawiny lub czarnej porzeczki,
 • herbatki żurawinowe,
 • świeżo wyciskane soki z cytrusów
 • woda z cytryną.

Zakwaszą mocz i nie dopuszczą do namnożenia bakterii. Uwaga! Zrezygnuj z suszonej żurawiny. W większości to sam cukier. A przecież podczas ciąży nie brakuje nam czynników powodujących dodatkowe kilogramy.

2. Przede wszystkim – pij wodę! Dużo wody!

Organizm kobiety podczas całej ciąży potrzebuje znacznie więcej wody. Ciało dziecka – podobnie jak Twoje – składa się w dużym stopniu z wody, dlatego tak ważne jest, aby zawsze mieć ją pod ręką. Tym sposobem wypłuczesz niechciane bakterie. Woda pomaga pozbyć się toksyn i produktów ubocznych przemiany materii z organizmu (teraz już nie tylko Twojego, ale też dziecka).

Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie. Brzmi wymagająco, zwłaszcza, jeśli na co dzień rzadko sięgasz po wodę. Tymczasem nie musi to być wyłącznie woda. Sięgaj po wyżej wspomniane napoje bogate w witaminę C, ale też kolorowe koktajle i zupy. Nawet się nie zorientujesz, kiedy przekroczysz ten magiczny próg 8 szklanek dziennie.

 

3. Często korzystaj z toalety

Korzystaj z toalety tak często, jak tylko poczujesz potrzebę. Nie przetrzymuj moczu, nawet jeśli oznacza to, że pół dnia będziesz spędzać w toalecie.

Uwaga! Co ważne, a niestety mało romantyczne: pamiętaj o opróżnianiu pęcherza przed stosunkiem płciowym, jak i po nim (a także podmyciu się bezpośrednio po).

4. Zachowaj szczególną higienę

Okolice narządów płciowych są obszarem naszej szczególnej uwagi podczas codziennej toalety. Ciąża zmusza do jeszcze większej staranności przy myciu. Dodatkowo, warto pamiętać, żeby podcierać się od przodu ku tyłowi (aby bakterie odbytnicze nie przedostały się do pochwy i cewki moczowej).

Sprawdź więcej na temat zapalenia pochwy.

5. Zamień wannę na prysznic

Jeśli tak, jak ja, jesteś fanką długich kąpieli, ta informacja Cię nie ucieszy. Ciepłe kąpiele sprzyjają rozwojowi i przemieszczaniu się bakterii. Ponadto, długie siedzenie w wannie przyczynia się do wypłukiwania naturalnej flory bakteryjnej pochwy, co sprzyja podrażnieniom, a te z kolei, zwiększają ryzyko zapalenia pęcherza moczowego.

6. Zioła, ziółka, ziółeczka

Wprawdzie żadne zioła zapalenia pęcherza nie uleczą, ale z pewnością przyniosą chwilową ulgę. Krótkie nasiadówki, czy przemywanie krocza wywarem z rumianku, pozwolą Ci choć na chwilę zapomnieć o piekącej dolegliwości, kiedy to, kolejną noc, zamiast w łóżku, spędzasz w toalecie.

8. Weź głęboki oddech

Pozwól swojemu kroczu „pooddychać”. Śpij bez majtek lub spodni od piżamy. W ciągu dnia zrezygnuj z obcisłych rajstop lub spodni.  

Co zrobić, gdy infekcja wraca?

Niestety, częstą przyczyną zapalenia pęcherza jest współżycie seksualne. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem przy nawracających infekcjach jest całkowite zaprzestanie stosunków seksualnych na czas ciąży. Miłosne akrobacje - lepiej niż cokolwiek innego - sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii (łatwo dochodzi do ich przeniesienia ze sromu i odbytu na cewkę moczową). Ponadto, podczas stosunku członek napiera na ujście cewki moczowej, podrażniając ją. Wynika to z budowy anatomicznej cewki, która różni się u kobiet i mężczyzn. Cewka moczowa kobiet jest krótsza i szersza niż u mężczyzn, przez co kobiety są bardziej narażone na wystąpienie infekcji.

Wskazówka!
Jeśli lekarz przepisał Ci antybiotyk, pamiętaj o probiotykach. W trakcie przyjmowania antybiotyku warto jeść jogurty z żywymi kulturami bakterii, żeby zapobiec wyjałowieniu flory bakteryjnej w jelitach. Dobrze sprawdzą się też probiotyki w tabletkach.

 

Najnowsze artykuły

Przeczytaj także

 • Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?

  Czy wiesz, że zapalenie pęcherza w ciąży dotyka około 16% kobiet? Jak sobie z nim radzić? Kiedy udać się do ginekologa? Poznaj domowe sposoby leczenia!
  • dolegliwości ciążowe
  Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
  • dolegliwości ciążowe
 • Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

  Jak stres w ciąży wpływa na dziecko? Co powinno Cię zaniepokoić i kiedy zacząć szukać wsparcia medycznego? Poznaj sprawdzone sposoby na uspokojenie emocji! 
  • zdrowa mama
  Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka
  • zdrowa mama
 • Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

  Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa dotyka około 5% kobiet spodziewających się dziecka? Jak sobie z nią radzić? Na co uważać, układając codzienne menu? Dowiedz się więcej!
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca
  Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca
 • Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów

  Jak odżywiać się w ciąży? Czego unikać, a co jeść z umiarem? Obalamy popularne mity żywieniowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!  
  • odżywianie w ciąży
  Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów
  • odżywianie w ciąży

Więcej artykułów na ten temat