Ciąża (65)

Ciąża to szczęśliwy czas dla przyszłych rodziców wyczekujących z niecierpliwością na swoje maleństwo. To również okres szczególnie wyczerpujący dla kobiety, gdyż jej ciało wymaga znacznie większej troski. Poza dbałością o ciało, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, należy zatroszczyć się o dobre samopoczucie – burza hormonów potrafi nadwyrężyć zdrowie psychiczne. Niestety trudności pojawiają się już na samym początku - pierwszy trymestr ciąży daje się najbardziej we znaki młodej mamie.

Pierwsze objawy ciąży bywają różne w zależności od predyspozycji przyszłej mamy. Niektóre panie zupełnie nie odczuwają zmian, a innym od razu doskwierają różnego rodzaju dolegliwości, np. rozdrażnienie czy mdłości. W tym dziale na blogu znajdziesz porady na temat zdrowego przebiegu ciąży. Dowiesz się np. co jeść w ciąży oraz jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka.

Porady dla przyszłych mam

Należy też pamiętać, że ciąża to proces, w którym wszystko zmienia się z tygodnia na tydzień. Drugi trymestr ciąży wymaga podejmowania zupełnie innych działań (m.in. w zakresie suplementacji witamin, ruchu czy ograniczenia wykonywania pewnych czynności) niż trzeci trymestr ciąży, dlatego istotne jest, aby każdą ingerencję w organizm konsultować ze specjalistą. Warto także zasięgać porad doświadczonych mam, jednak to opinia lekarza powinna mieć ostateczny wpływ na zmianę w nawykach żywieniowych czy prowadzonym trybie życia.

 

Kolejny niezwykle istotny aspekt to wyprawka dla mamy do szpitala. Zwykle przed porodem myślimy głównie o przychodzącym na świat potomku i to dla niego szykujemy pełen zestaw różnego rodzaju kosmetyków, ubranek i zabawek. Jednak należy pamiętać, że wyprawka dla mamy i dziecka do szpitala powinna zawierać także akcesoria niezbędne kobiecie, które sprawią, że będzie się ona czuła maksymalnie komfortowo przed i po urodzeniu dziecka.

 

Ostatni ważny czynnik to dieta w ciąży. Jest to warunek zdrowia ciężarnej mamy i maluszka w jej łonie. Menu powinno się znacząco różnić od tego stosowanego przed poczęciem, ponieważ organizm wymaga wtedy znacznie większych ilości witamin oraz składników odżywczych, które pozwolą zachować dobre samopoczucie mamy i wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka. Specjalista po wykonaniu badań powinien zalecić, co jeść w ciąży. To ważne ze względu na fakt, że produkty, które wolno sięgać i te, które są niezalecane, co wolno, to sprawa indywidualna. Samodzielne eksperymentowanie może znacznie zaszkodzić nie tylko dziecku, ale też mamie. Dieta wpływa również laktację po porodzie, dlatego też warto z tego względu skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w zakresie rodzaju, ilości i kaloryczności spożywanych posiłków w ciąży.