Ból w klatce piersiowej to nie musi być zawał! Poznaj objawy zespołu Tietzego

24. 10. 2017 · Agnieszka Dusza · 3 minuty czytania
  • objawy
Ból w klatce piersiowej to nie musi być zawał! Poznaj objawy zespołu Tietzego

Boli Cię w klatce piersiowej i boisz się, że to zawał serca? Niekoniecznie! Podobne objawy daje Zespół Tietzego, czyli zapalenie chrząstek międzyżebrowych. Czym dokładnie jest Zespół Tietzego, jak go zdiagnozować i jak wyleczyć?

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego chirurga, Aleksandra Tietzego, który opisał ją po raz pierwszy. Zespół Tietzego to zapalenie chrząstek międzyżebrowych (zazwyczaj dotyczy drugiego i trzeciego żebra). Ponieważ chrząstki te są odpowiedzialne za elastyczność żeber i łączą je z mostkiem, ich stan zapalny objawia się bólem w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej i inne objawy choroby

Ból w klatce piersiowej może pojawić się podczas kichania, kaszlu, a nawet wtedy, gdy próbujesz wziąć głębszy oddech. W zależności od stopnia nasilenia choroby ból może atakować Cię z różną siłą, dlatego łatwo możesz go pomylić z objawami zawału mięśnia sercowego czy objawami choroby wieńcowej.

Kłujący ból w klatce piersiowej najczęściej promieniuje do ramion i obojczyków, a nawet do pleców i brzucha, przez co możesz mieć uczucie ciągłego ucisku w klatce piersiowej. Dodatkowo miejsca objęte stanem zapalnym będą wrażliwe na dotyk i ucisk, a niejednokrotnie w tych miejscach może pojawić się obrzęk.

Skąd się bierze Zespół Tietzego?

Nie istnieje jedna konkretna przyczyna tej choroby.

Najczęstszymi powodami wystąpienia Zespołu Tietzego są:

  • urazy klatki piersiowej
  • przeciążenia mięśni klatki piersiowej – np. podczas ćwiczeń czy ciężkiej fizycznej pracy

Zdarza się, że zapalenie chrząstek międzyżebrowych jest wynikiem powikłań chorób układu oddechowego.

Ryzyko zachorowania rośnie, jeśli cierpisz na:

Zapalenie chrząstek międzyżebrowych występuje głównie u kobietpo 40. roku życia.

Jak wykryć Zespół Tietzego?

Żeby diagnoza była trafna, nie obędzie się bez wykonania zdjęcia RTG klatki piersiowej oraz innych badań diagnostycznych (np. USG). Wszystko, by wykluczyć choroby układu sercowo-naczyniowego, np. zawał serca, z którym może być mylone zapalenie chrząstek międzyżebrowych.

Lekarz już podczas badania i wywiadu z Tobą będzie w stanie określić, czym jest spowodowany ból, który Cię do niego przysłał. Warto jednak wykonać dodatkowe badania, by wykluczyć wszystkie inne możliwości i mieć 100-procentową pewność.

lekarz bada rtg

Jak leczyć zapalenie chrząstek międzyżebrowych?

W momencie, kiedy lekarz postawi diagnozę, wdroży odpowiednie leczenie. Najpewniej zapisze Ci leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które stosuje się doustnie i miejscowo w formie żeli lub kremów.

Bardzo rzadko, jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie większy stan zapalny, może przepisać Ci leki steroidowe w formie zastrzyków, a nawet fizjoterapię.

Aby zapobiegać nawrotom choroby, musisz zmienić swój tryb życia:

  • nie przemęczaj się
  • ogranicz aktywność fizyczną
  • dużo odpoczywaj

Ciekawostka

Zespół Tietzego bywa mylony z zespołem Tietza, który poza podobną nazwą nie ma z nim nic wspólnego. Zespół Tietza jest zespołem wad wrodzonych, na który składa się wrodzona utrata słuchu oraz albinizm.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza