Jak działa test owulacyjny? Czyli skąd wiedzieć, że to dzisiaj?

30. 5. 2018 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
  • płodność

Kiedy planujesz ciążę, bardzo ważne jest oznaczenie dnia owulacji. Bardzo pomocne w dokładnym określeniu momentu jajeczkowania są testy owulacyjne. Możesz je dostać w każdej aptece bez recepty. Jak działają testy na owulację i czy są one skuteczne? Przekonaj się sama!

Owulacja − czym jest?

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to jedna z części cyklu miesiączkowego kobiety. Podczas owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej, która przygotowana jest do zapłodnienia. Jajeczkowanie odbywa się w regularnych cyklach, co ok. 28 dni. Zwykle owulacja ma miejsce 13 − 15 dni przed krwawieniem.

Czym jest owulacja

Owulacja zależna jest od wielu czynników. Regulują ją hormony osi podwzgórze − przysadka − jajnik − GnRh oraz gonadotropiny − FSH oraz LH, których wzrost stężenia jest sygnałem do uwolnienia komórki jajowej. 

Sprawdź też, kiedy najlepiej zajść w ciążę.

Test owulacyjny − jak działa?

Dzięki testom owulacyjnym możesz określić, w których dniach cyklu występują dni płodne oraz owulacja. Umożliwiły one w sposób bardziej precyzyjny rozpoznanie dni płodnych, co zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Jak działa test na owulację

Oczywiście test owulacyjny to nie jedyna metoda rozpoznania u siebie owulacji. Owulację możesz określić również poprzez pomiary temperatury ciała, wyliczenia kalendarzyka cyklu lub ocenie śluzu szyjkowego. Jednak pomiary te nie są na tyle dokładne, żeby w sposób precyzyjny określić czas owulacji. Jeżeli chcesz uniknąć błędów, warto skorzystać z takiego testu. Gdzie kupić test owulacyjny? Apteka zazwyczaj oferuje pełną gamę testów owulacyjnych, dostępnych oczywiście bez recepty.

Najczęściej stosowanymi testami owulacyjnymi są testy paskowe. Wykrywają w moczu hormon luteinizujący LH. Jego poziom wzrasta bezpośredni przed owulacją, w okresie, kiedy płodność kobiety jest największa. Testy paskowe charakteryzują wysoką dokładnością (do aż 98%!). Są także bardzo czułe − są w stanie wykryć LH o stężeniu nawet 25 mIU/ml. Są szybkie i proste w użyciu, a do ich zastosowania wystarczy jedynie próbka moczu.

Sprawdź też inne testy diagnostyczne.

Jak zrobić test owulacyjny?

Zanim zrobisz test na owulację, przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi i dokładniej jej przestrzegaj. Jedno opakowanie zawiera kilka pasków (zwykle 5), które umożliwiają badanie kilka dni pod rząd. W ten sposób  możesz określić dzień, w którym będzie zachodzić największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.

Jak zrobić test owulacyjny

Przed wykonaniem testu konieczne jest oddanie moczu do czystego pojemniczka. Ale uwaga! Działa on trochę inaczej niż test ciążowy − mocz nie powinien być pierwszym porannym moczem! W takim razie, kiedy zrobić test owulacyjny? Najlepiej między godziną 10:00 a 20:00.

Pamiętaj też, żeby najpierw określić długość cyklu miesięcznego − 1. dzień cyklu to 1. dzień krwawienia, a ostatni dzień cyklu to dzień poprzedzający krwawienie. Jeśli Twój cykl trwa 21 dni, zacznij wykonywać test w 5. dniu cyklu, przy cyklu 22-dniowym − 6. dnia, 23-dniowym 7. dnia, itd.

Ogólną zasadą jest rozpoczęcie wykonywania testu 16 dni przed kolejną miesiączką. Jeśli Twój cykl trwa mniej niż 21 dni lub dłużej niż 40 dni skonsultuj się z lekarzem.

Test wykonuj w temperaturze pokojowej. Po wyjęciu testu z opakowania, końcówkę zamoczy na 3 sekundy w moczu, który oddałaś do pojemniczka (długość zanurzenia może się różnić w zależności od producenta). Po 3 sekundach wyjmij test z moczy i połóż go na suchej powierzchni. W ciągu 5 minut na pasku powinien się pojawić wynik.

Zawsze należy odczytać wynik testu w ciągu 5 minut − powyżej tego czasu wynik może być zafałszowany, poprzez reakcje chemiczne zachodzące na pasku.

Sprawdź też, jak przygotować się do ciąży.

Test owulacyjny − interpretacja wyniku

Na pasku owulacyjnym znajdują się 2 pola − kreska testowa oaz kreska wyniku.

Jeśli po wykonaniu testu pojawi się jedna kreska w polu testowym lub kolor linii w polu testowym będzie bardziej intensywny niż kreska wyniku − wówczas test jest poprawnie wykonany, a wynik jest negatywny.

Wynik negatywny testu oznacza, że test nie wykrył hormonu luteinizującego LH, a owulacja nie nastąpi w ciągu najbliższych 36 godzin.

Jeśli 1 kreska pojawi sie w polu wyniku, a w polu testowym nie widzisz kreski − oznacza to, że test jest źle wykonany lub wadliwy. Wynik test nieważny! Tak też powinnaś zinterpretować wynik testu, na którym po 5 minutach nie pojawiła się na pasku żadna kreska.

Wynik testu owulacyjnego uznaje się za pozytywny, jeżeli na pasku kolor linii w polu testowym, jak i w miejscu wyniku, jest jednakowo intensywny lub kolor w polu wyniku jest bardziej intensywny niż w polu testowym. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, najprawdopodobniej w przeciągu 24 − 48 godzin nastąpi owulacja.

Interpretacja wyniku na test owulacyjny

    Więcej artykułów na ten temat

    • Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?

      Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?

      · 4 minuty czytania
      • płodność
      Od wielu lat bezskutecznie starasz się o dziecko? Jeśli tak, dowiedz się, co może wpływać na problemy z zajściem w ciążę. Sprawdź, jak ważne jest zminimalizowanie stresu! 
    • Wiarygodność testów ciążowych

      Wiarygodność testów ciążowych

      · 7 minut czytania
      • płodność
      Współczesne testy ciążowe cechują się dużą wiarygodnością, wynoszącą nawet 99%. Co ważne, pozwalają na wykrycie ciąży na bardzo wczesnym etapie - nawet przed upływem 2 tygodni od zapłodnienia.
    • Jak szybko zajść w ciążę?

      Jak szybko zajść w ciążę?

      · 6 minut czytania
      • płodność
      Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora