Jak działa test owulacyjny? Czyli skąd wiedzieć, że to dzisiaj?

30. 5. 2018 · 4 minuty czytania

Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, warto współżyć w czasie dni płodnych. W wyznaczeniu owulacji pomocne są testy diagnostyczne? Jak działają? Sprawdź!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jak działa test owulacyjny? Czyli skąd wiedzieć, że to dzisiaj?

Kiedy planujesz ciążę, bardzo ważne jest oznaczenie dnia owulacji. Bardzo pomocne w dokładnym określeniu momentu jajeczkowania są testy owulacyjne. Możesz je dostać w każdej aptece bez recepty. Jak działają testy na owulację i czy są one skuteczne? Przekonaj się sama!

Owulacja − czym jest?

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to jedna z części cyklu miesiączkowego kobiety. Podczas owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej, która przygotowana jest do zapłodnienia. Jajeczkowanie odbywa się w regularnych cyklach, co ok. 28 dni. Zwykle owulacja ma miejsce 13 − 15 dni przed krwawieniem.

Czym jest owulacja

Owulacja zależna jest od wielu czynników. Regulują ją hormony osi podwzgórze − przysadka − jajnik − GnRh oraz gonadotropiny − FSH oraz LH, których wzrost stężenia jest sygnałem do uwolnienia komórki jajowej. 

Sprawdź też, kiedy najlepiej zajść w ciążę.

 

Test owulacyjny − jak działa?

Dzięki testom owulacyjnym możesz określić, w których dniach cyklu występują dni płodne oraz owulacja. Umożliwiły one w sposób bardziej precyzyjny rozpoznanie dni płodnych, co zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Jak działa test na owulację

 

Oczywiście test owulacyjny to nie jedyna metoda rozpoznania u siebie owulacji. Owulację możesz określić również poprzez pomiary temperatury ciała, wyliczenia kalendarzyka cyklu lub ocenie śluzu szyjkowego. Jednak pomiary te nie są na tyle dokładne, żeby w sposób precyzyjny określić czas owulacji. Jeżeli chcesz uniknąć błędów, warto skorzystać z takiego testu. Gdzie kupić test owulacyjny? Apteka zazwyczaj oferuje pełną gamę testów owulacyjnych, dostępnych oczywiście bez recepty.

Najczęściej stosowanymi testami owulacyjnymi są testy paskowe. Wykrywają w moczu hormon luteinizujący LH. Jego poziom wzrasta bezpośredni przed owulacją, w okresie, kiedy płodność kobiety jest największa. Testy paskowe charakteryzują wysoką dokładnością (do aż 98%!). Są także bardzo czułe − są w stanie wykryć LH o stężeniu nawet 25 mIU/ml. Są szybkie i proste w użyciu, a do ich zastosowania wystarczy jedynie próbka moczu.

Sprawdź też inne testy diagnostyczne.

Jak zrobić test owulacyjny?

Zanim zrobisz test na owulację, przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi i dokładniej jej przestrzegaj. Jedno opakowanie zawiera kilka pasków (zwykle 5), które umożliwiają badanie kilka dni pod rząd. W ten sposób  możesz określić dzień, w którym będzie zachodzić największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.

Jak zrobić test owulacyjny

 

Przed wykonaniem testu konieczne jest oddanie moczu do czystego pojemniczka. Ale uwaga! Działa on trochę inaczej niż test ciążowy − mocz nie powinien być pierwszym porannym moczem! W takim razie, kiedy zrobić test owulacyjny? Najlepiej między godziną 10:00 a 20:00.

Pamiętaj też, żeby najpierw określić długość cyklu miesięcznego − 1. dzień cyklu to 1. dzień krwawienia, a ostatni dzień cyklu to dzień poprzedzający krwawienie. Jeśli Twój cykl trwa 21 dni, zacznij wykonywać test w 5. dniu cyklu, przy cyklu 22-dniowym − 6. dnia, 23-dniowym 7. dnia, itd.

Ogólną zasadą jest rozpoczęcie wykonywania testu 16 dni przed kolejną miesiączką. Jeśli Twój cykl trwa mniej niż 21 dni lub dłużej niż 40 dni skonsultuj się z lekarzem.

Test wykonuj w temperaturze pokojowej. Po wyjęciu testu z opakowania, końcówkę zamoczy na 3 sekundy w moczu, który oddałaś do pojemniczka (długość zanurzenia może się różnić w zależności od producenta). Po 3 sekundach wyjmij test z moczy i połóż go na suchej powierzchni. W ciągu 5 minut na pasku powinien się pojawić wynik.

Zawsze należy odczytać wynik testu w ciągu 5 minut − powyżej tego czasu wynik może być zafałszowany, poprzez reakcje chemiczne zachodzące na pasku.

Sprawdź też, jak przygotować się do ciąży.

Test owulacyjny − interpretacja wyniku

Na pasku owulacyjnym znajdują się 2 pola − kreska testowa oaz kreska wyniku.

Jeśli po wykonaniu testu pojawi się jedna kreska w polu testowym lub kolor linii w polu testowym będzie bardziej intensywny niż kreska wyniku − wówczas test jest poprawnie wykonany, a wynik jest negatywny.

Wynik negatywny testu oznacza, że test nie wykrył hormonu luteinizującego LH, a owulacja nie nastąpi w ciągu najbliższych 36 godzin.

Jeśli 1 kreska pojawi sie w polu wyniku, a w polu testowym nie widzisz kreski − oznacza to, że test jest źle wykonany lub wadliwy. Wynik test nieważny! Tak też powinnaś zinterpretować wynik testu, na którym po 5 minutach nie pojawiła się na pasku żadna kreska.

Wynik testu owulacyjnego uznaje się za pozytywny, jeżeli na pasku kolor linii w polu testowym, jak i w miejscu wyniku, jest jednakowo intensywny lub kolor w polu wyniku jest bardziej intensywny niż w polu testowym. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, najprawdopodobniej w przeciągu 24 − 48 godzin nastąpi owulacja.

Interpretacja wyniku na test owulacyjny

  Więcej artykułów na ten temat

  • Od wielu lat bezskutecznie starasz się o dziecko? Jeśli tak, dowiedz się, co może wpływać na problemy z zajściem w ciążę. Sprawdź, jak ważne jest zminimalizowanie stresu! 
  • Wiarygodność testów ciążowych

   Wiarygodność testów ciążowych

   · 6 minut czytania
   Współczesne testy ciążowe cechują się dużą wiarygodnością, wynoszącą nawet 99%. Co ważne, pozwalają na wykrycie ciąży na bardzo wczesnym etapie - nawet przed upływem 2 tygodni od zapłodnienia.
  • Jak szybko zajść w ciążę?

   Jak szybko zajść w ciążę?

   · 5 minut czytania
   Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.
  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora