Jakie są wczesne i pierwsze objawy ciąży? Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze dni ciąży!

1. 10. 2018 · 5 minut czytania

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Kiedy można je zauważyć? Szczegóły poznasz w naszym artykule!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jakie są wczesne i pierwsze objawy ciąży? Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze dni ciąży!

Słynne poranne mdłości, a może ciążowe zachcianki – jakie są pierwsze oznaki ciąży? Skąd tak naprawdę możesz wiedzieć, że właśnie zamieszkał w Tobie człowiek i jakie są objawy ciąży? Jeżeli planujesz ciążę, z pewnością te pytania biegają Ci po głowie. Dlatego postanowiłam podzielić się z Tobą moim doświadczeniem i opowiedzieć Ci co nieco o pierwszych chwilach w ciąży.

Jak zaczyna się ciąża?

„Do ciąży dochodzi na skutek połączenia plemnika i dojrzałej komórki jajowej. Z gamety męskiej i żeńskiej powstaje zygota, czyli komórka posiadająca pełny zestaw chromosomów. W kolejnych godzinach po zapłodnieniu zygota zaczyna się dzielić, tworząc nowe komórki zwane blastomerami. Po około 5-7 dniach dostaje się do macicy, gdzie rozpoczyna się proces implementacji. Jednocześnie wokół komórek zagnieżdżonego zarodka rozwija się trofoblast, z którego następnie tworzy się łożysko.

Istotną rolę w początkowym etapie ciąży odrywa gonadotropina kosmówkowa. Stężenie tego hormonu wzrasta kilka dni owulacji. hCG stymuluje ciałko żółte wytwarzające progesteron i wspomaga zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy. Powoduje też pogrubianie się endometrium oraz wpływa na prawidłowy przebieg ciąży. W początkowym etapie ciąży poziom gonadotropiny kosmówkowej podwaja się średnio co 48 godz. Na podstawie badań hCG z surowicy krwi można wstępnie oszacować wczesny wiek ciąży. Dane te nie są jednak precyzyjne i nie powinno się na ich podstawie ustalać terminu porodu."

- pisze Magdalena Ślaska

 

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Nie ma co do tego reguły. Niektóre kobiety, nie odczuwają żadnych zmian przez wiele tygodni i nawet nie są świadome swojego odmiennego stanu. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu ciąży tak naprawdę nie występują. Dopiero około 5− 10 dnia po zapłodnieniu, jajeczko zagnieżdża się w macicy. Wtedy organizm zaczyna wytwarzać hormon hCG, odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży. To właśnie wtedy możesz zacząć zauważać pewne zmiany w swoim organizmie. Jednak w większości przypadków, pierwsze objawy ciąży przyszłe mamy odczuwają dopiero około 4. tygodnia ciąży.

Sprawdź też testy ciążowe.

Jakie są wczesne objawy ciąży:

  • Brak miesiączki – jeżeli miesiączka się spóźnia (a masz regularne okresy), jest to pierwszy sygnał, który może (aczkolwiek nie musi) wskazywać na ciążę. Może być wiele powodów, dla których miesiączka się spóźnia (stres, niewłaściwa dieta, problemy hormonalne).
  • Bóle w dole brzucha – bardzo często pierwsze objawy ciąży mylone są z PMS-em. Rozdrażnienie i ból, który normalnie wskazywałby na zbliżający się okres, mogą tak naprawdę być zwiastunem ciąży. Wiele kobiet, które stara się o dziecko, często są rozczarowane, gdy w czasie spodziewanej miesiączki, odczuwają ból brzucha, wahania nastrojów czy bolesność piersi. Mylnie biorą je za oznakę zbliżającej się miesiączki.

Sprawdź też, czy ból brzucha w ciąży powinien Cię niepokoić.

Bóle w dole brzucha
  • Krwawienie implantacyjne – jest to krwawienie z dróg rodnych spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Często jest mylone z miesiączką, bo pojawia się mniej więcej w tym samym czasie, kiedy powinna się pojawić menstruacja. Plamienie implementacyjne jest jednak dużo mniej obfite i krótsze niż miesiączka.
  • Zaburzenia łaknienia – w pierwszych tygodniach ciąży możesz mieć zwiększony apetyt lub też nie mieć go wcale. Wszystko to sprawka hormonów!
  • Mdłości – słynne ciążowe mdłości mogą się pojawić około 2 tygodnie po zapłodnieniu. Nie wiem, kto nazwał je porannymi – trwają one nieraz całą dobę! Faktem jednak jest, że najbardziej dotkliwe są rano. Wynika to z tego, że wtedy jest najwyższy poziom hormonu ciążowego  hCG, który jest ich przyczyną. Jednak nie wszystkie kobiety ich doświadczają.
  • Nadwrażliwość na zapachy – w pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet nie jest w stanie znieść intensywnych zapachów, np. jedzenia, kosmetyków czy nawet kawy! W moim przypadku skończyło się na tym, że przyszły tatuś przez kilka tygodniu musiał żywić się na mieście. 
  • Bolesność piersi – już kilka dni po zapłodnieniu, piersi kobiety stają się większe, nabrzmiałe i tkliwe. Wynika to z prostej przyczyny: przygotowują się one do nowej roli, jaką będzie wykarmienie małego ziarenka, które nosisz już pod sercem.
  • Huśtawka nastrojów – po raz kolejny: wina szalejących hormonów. Często mylona z objawami PMS.

Sprawdź też, z czego wynikają wahania nastroju w ciąży.

Huśtawka nastrojów
  • Zmęczenie – przez pierwsze tygodnie ciąży będziesz się czuła bardzo zmęczona, ospała. Ja od zawsze miałam problem z zasypianiem, nie byłam też wielką fanką popołudniowych drzemek. Jednak w pierwszych tygodniach ciąży zasypiałam „kładąc głowę na poduszkę” − bez co najmniej 2 drzemek dziennie nie byłam w stanie funkcjonować. Zmęczenie bierze się stąd, że Twój organizm zaczyna pracować za dwóch.

    Objawy ciąży - jak to wyglądało u mnie?

    Mimo że termin miesiączki miałam za kilka dni, czułam się jakoś dziwnie. Nie jestem w stanie nawet dokładnie sprecyzować, co to oznaczało. Postanowiłam zrobić test ciążowy. Wiedziałam, że czeka mnie imprezowy weekend, chciałam mieć pewność, że mogę szaleć bez wyrzutów sumienia. Zrobiłam test płytkowy, który wyszedł negatywny. Poszłam więc poszaleć ze znajomymi na koncercie. Dzień po imprezie źle się czułam. 2. dzień znowu miałam mdłości i bóle brzucha. W 3. dniu nasilających się mdłości stwierdziłam, że chyba zatrucie alkoholem nie może trwać aż tak długo. Zrobiłam kolejny test. Pojawiła się blada, widoczna jedynie w dobrym świetle kreska. W jakim byłam szoku, jak wyczytałam w Internecie, że to może oznaczać ciążę! Od razu pobiegłam do najbliższego otwartego laboratorium, żeby zrobić test z krwi. Po drodze rozbiłam telefon. Po 3 godzinach od testu miałam już pewność! A potem były już kolejne tygodnie chronicznego zmęczenia, nieustannych mdłości i radości...

    Strumieniowy test ciążowy

    Objawy ciąży – podsumowanie

    „Większość kobiet zauważa wczesne objawy ciąży około 4 tygodnie po zapłodnieniu. Panie czują się rozdrażnione i zmęczone. Dokucza im ból w okolicach podbrzusza oraz tkliwość piersi, dlatego początkowe symptomy ciąży często myli się z PMS. Żeby sprawdzić, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka, najlepiej wykonać testy ciążowe lub badanie poziomu hCG z surowicy krwi. W przypadku pozytywnego wyniku trzeba jak najszybciej zgłosić się na konsultacje ginekologiczne, żeby potwierdzić, że zarodek prawidłowo się rozwija."

    - dodaje Magdalena Ślaska

    Źródła: 

    1. Głodek Aleksandra, M. Kubiczak, P. Urbaniak, G. Walkowiak, E. Nowak-Markwitz, A. Jankowska; Ludzka gonadotropina kosmówkowa – znany hormon o nieznanych funkcjach; w: Ginekologia Polska, 10/2012.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Od wielu lat bezskutecznie starasz się o dziecko? Jeśli tak, dowiedz się, co może wpływać na problemy z zajściem w ciążę. Sprawdź, jak ważne jest zminimalizowanie stresu! 
      • Wiarygodność testów ciążowych

        Wiarygodność testów ciążowych

        · 6 minut czytania
        Współczesne testy ciążowe cechują się dużą wiarygodnością, wynoszącą nawet 99%. Co ważne, pozwalają na wykrycie ciąży na bardzo wczesnym etapie - nawet przed upływem 2 tygodni od zapłodnienia.
      • Jak szybko zajść w ciążę?

        Jak szybko zajść w ciążę?

        · 5 minut czytania
        Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora