Kiedy najlepiej zajść w ciążę? Czas wielkich decyzji...

28. 12. 2020 · 8 minut czytania
Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę? Czy wiek ma znaczenie? A może ważniejsze jest przygotowanie psychiczne? Wyjaśniamy temat!
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Kiedy najlepiej zajść w ciążę? Czas wielkich decyzji...

Badania wyraźnie wskazują, że Polacy coraz później decydują się na dzieci oraz że coraz więcej par ma problem z poczęciem dziecka. A kiedy jest najlepszy moment w życiu na dziecko? Wtedy, kiedy jesteście na to gotowi. 

Kiedy najlepiej mieć dziecko – zegar biologiczny i inne mity

Przy rodzinnych uroczystościach wiele kobiet słyszy to niewygodne pytanie: kiedy dziecko? A kiedy drugie? Dociekliwe mamy, ciocie, wujkowie i babcie maglują zarówno mężatki, jak i singielki. Wszystko to w ramach źle pojętej troski o zdrowie kobiety: „bo przecież zegar biologiczny tyka”. Dlatego tak wiele kobiet pyta lekarzy, znajomych, a nawet Internetu: w jakim wieku dziecko?. Jak to jest więc z tym zegarem biologicznym? Tyle mitów na ten temat urosło... Zmierzymy się z niektórymi z nich!

MIT: TYLKO KOBIETY MAJĄ ZEGAR BIOLOGICZNY

W kontekście starania o dziecko zawsze mówi się o zegarze biologicznym u kobiet. Jednak także u mężczyzn z wiekiem zmniejsza się płodność. Wprawdzie mężczyźni produkują plemniki od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej aż do śmierci i w teorii mogą zostać ojcami nawet jako staruszkowie, jednak sama zdolność produkcji plemników to nie wszystko. Istotna jest też ich jakość, na którą składa się ilość plemników i ich ruchliwość. Ta zaś z czasem znacząco się pogarsza. Zegar tyka więc nie tylko dla kobiet.

MIT: KOBIETA PO 40. NIE MOŻE ZAJŚĆ W CIĄŻĘ

Można zajść w ciążę po 40. roku życia. Wprawdzie jest to trudniejsze niż w wieku 20 – 35 lat, ale możliwe. Obecnie istnieje wiele metod wspomagania płodności. To fakt, że wraz z wiekiem kobiety zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Więcej o tym pisałam w artykule: Ciąża po 40. Fakty i mity.

test ciążowy u kobiety po 40

 

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Z czysto biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na ciążę to okres między 20. a 30. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że to właśnie wtedy musisz starać się o dziecko, bo biologia to jednak nie wszystko… Obecnie statystyczna kobieta decyduje się na dziecko po raz pierwszy w wieku 30 lat. W latach 90. XX w. kobiety rodziły po raz pierwszy, mając średnio 24 lata. 

Oczywiście, wynika to z wielu czynników. Coraz więcej kobiet studiuje, robi karierę, rozwija się. Co więcej, dziecko pragnie mieć z odpowiednim partnerem, do którego ma zaufanie. Nie zawsze chce poświęcać lata swojej młodości na przysłowiowe „siedzenie w pieluchach”. Poza tym pary myślą o nowym członku rodziny dopiero w momencie, kiedy osiągną pewną stabilność finansową.

młode małżeństwo trzymające się za ręce

Jak przygotować się do ciąży?

Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, zanim zaczniesz starać się o dziecko.

1. Bierz kwas foliowy

Kwas foliowy nie tylko pozytywnie wpływa na płodność, ale przede wszystkim pozwala uniknąć poważnych wad rozwojowych u dzieci. Należy go suplementować jeszcze przed ciążą. Badania wskazują bowiem, że potrzeba aż 12 tygodni suplementacji kwasu foliowego, żeby uzyskać odpowiednie stężenie foliantów w krwinkach. Już w czasie ciąży, lekarz poleci Ci z pewnością odpowiednie witaminy dla kobiet w ciąży, którymi będziesz mogła uzupełniać dietę. 

    2. Wylecz zęby

    Próchnica jest jedną z przyczyn poronień i porodów przedwczesnych. Dodatkowo to choroba zakaźna i w łatwy sposób możesz przekazać ją dziecku po urodzeniu.

    3. Sprawdź, czy przeszłaś dziecięce choroby zakaźne, które mogą być potencjalnie groźne w ciąży

    Do grupy tej zaliczają się ospa wietrzna czy świnka. Jeżeli nie jesteś pewna, czy w dzieciństwie miałaś którąś z tych chorób, możesz zrobić specjalne testy i w razie konieczności zaszczepić się.

    Sama przekonałam się, że to niezwykle istotna kwestia. Przed ciążami nie robiłam testów na te choroby zakaźne. W 7. miesiącu mojej 2. ciąży okazało się, że moja córka zachorowała na ospę. Nikt z rodziny nie pamiętał, czy ja przechodziłam ją w dzieciństwie. Co gorsza, nigdzie nie mogłam uzyskać takiej informacji. Telefony do rodziny, lekarzy, przychodni… W końcu musiałam zrobić test na przeciwciała. Na wynik trzeba było czekać 5 dni. Przeżyłam nieopisany stres, bo ospa może być bardzo groźna dla płodu. Do tego musiałam być odizolowana od mojej maleńkiej córki. Całe szczęście okazało się, że jestem już odporna, a wyniku tego badania i oczekiwania na niego nie zapomnę już do końca życia.  

    4. Zrób cytologię i USG piersi

    O tym, dlaczego warto zrobić badanie cytologiczne przed ciążą, pisałam w artykule: Badania cytologiczne przed ciążą. Sprawdź, dlaczego są ważne.

     

    Na całym świecie coraz więcej kobiet decyduje się na zajście w ciążę po 40. roku życia. Ze względu na wyższe ryzyko potencjalnych wad u płodu, kobiety te poddawane są bardziej szczegółowym badaniom, które pozwalają wykluczyć ewentualne nieprawidłowości”

    − pisze lek. med. Aleksandra Malewska.

    Jak skutecznie zajść w ciążę?

    Jeżeli jesteś już pewna, że chcesz już zostać mamą, czas pomyśleć o tym, jak wspomóc swoje ciało i sprawić, by było bardziej „płodne”.

    Co zrobić, żeby przyspieszyć zapłodnienie?

    • Zdrowo się odżywiajcie i bądźcie aktywni fizycznie − zrzucenie nadmiarowych kilogramów na pewno pomoże poprawić Waszą płodność,
    • Zróbcie badania − po około 6 miesiącach bezowocnych starań warto wybrać się do lekarza. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy nie ma żadnych przeszkód zdrowotnych do starania o dziecko − zalecenie to dotyczy tak kobiety, jak i mężczyzny,
    • Unikajcie używek − koniecznie rzućcie palenie. Jeśli chodzi o alkohol, to badania wskazują, że niewielka ilość nie wpływa negatywnie na płodność,
    • Nie stresujcie się − kortyzol i adrenalina należą do głównych przyczyn trudności z zajściem w ciążę,
    • Cieszcie się seksem − o tym, jak go uprawiać, żeby zajść w ciążę, piszę poniżej.

    Warto tutaj podkreślić, że wszystkie te zalecenia dotyczą obydwojga partnerów. Bardzo często słyszy się o tym, co kobieta powinna zrobić, żeby zajść w ciążę. Tymczasem do poczęcia dziecka potrzeba dwojga ludzi. Dlatego także mężczyzna powinien zadbać o swoje zdrowie.

    Kiedy najlepiej się kochać, żeby zajść w ciążę?

    Ostatnio spotkałam się z pytaniem: kiedy najlepiej uprawiać stosunek, żeby zajść w ciążę?. Powszechnie uważa się, że należy się kochać w dni płodne. Oczywiście jest to po części prawda, ale nie cała. Dlaczego? Po pierwsze, czasem naprawdę ciężko wyliczyć, kiedy one wypadają. Nieregularny okres, stres, choroba czy karmienie piersią – wszystko to sprawia, że trudno rozpisać kalendarz dni płodnych z precyzją zegarmistrza. Zawsze możesz wspomóc się testami owulacyjnymi czy monitoringiem owulacji u ginekologa. Ale żadna z tych metod nie daje 100% pewności poczęcia. Więcej o testach na owulację dowiesz się z artykułu: Jak działa test owulacyjny? Czyli skąd wiedzieć, że to dzisiaj?. Po drugie, plemniki mogą przetrwać w układzie rozrodczym nawet 5 dni. Dlatego możesz zajść w ciążę nawet wtedy, gdy nie masz dni płodnych.

    zdjęcie USG ciąży

     

    To kiedy najlepiej uprawiać seks, żeby zajść w ciążę? Eksperci zalecają, żeby regularnie się kochać co około 2 − 3 dni. Wtedy macie pewność, że nie przegapicie dni płodnych. Warto zwrócić uwagę, że pary, które starają się o dziecko, często traktują seks instrumentalnie i zadaniowo. Uprawiają go „dokładnie, jak w zegarku”. Tymczasem seks to przede wszystkim przyjemność. Zbliżając się regularnie, bez presji poczęcia, dajecie sobie większą szansę na dziecko. Stres jest naprawdę skutecznym „hamulcem” zapłodnienia. Istnieją też naukowe dowody na to, że kobieca przyjemność sprzyja zajściu w ciążę. Jak to możliwe? Podczas orgazmu, macica się kurczy i „wpycha” plemniki dalej. Po drugie, każdy orgazm to wyrzut do organizmu oksytocyny, czyli hormonu szczęścia, którego obecność sprzyja zdrowiu i wspomaga owulację.

    Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

    Wydaje mi się, że obecnie kobiety czy pary podejmują przemyślaną decyzję o ciąży. Nie uważam, żeby było to coś złego. Świadome macierzyństwo pozwala uniknąć wielu frustracji. Dziecko zasługuje na to, żeby być chciane i kochane. Pierwsze lata życia są najważniejsze dla rozwoju małego człowieka, dlatego rodzice powinni mieć czas, żeby się na to przygotować i wpisać dziecko w swoje plany.

    Równocześnie wiem, że nigdy nie będzie całkiem idealnego momentu na nowego członka rodziny. Zawsze znajdzie się coś „do poprawy”: czy to większe mieszkanie, czy awans w pracy. Dlatego jeżeli jesteście zdecydowani i gotowi na powiększenie rodziny, nie ma co czekać na „idealny moment”, zwłaszcza że wcale nie tak prosto jest zajść w ciążę, jak nam wszystkim się wydaje. Szansa na to, że w danym cyklu zajdziesz w ciążę − biorąc pod uwagę to, że zarówno Ty, jak i Twój partner jesteście zdrowi − to jednie 25%. Średnio jedynie u 10% kobiet dochodzi do poczęcia w pierwszym cyklu od rozpoczęcia starań. Mitem jest też to, że wystąpienie owulacji stanowi gwarant ciąży.

    Sprawdź też, jak się przygotować do ciąży.

    wynik testu ciążowego

     

    W Polsce około 1,5 mln par cierpi na niepłodność. Oznacza to, że 15 − 20% par w wieku prokreacyjnym ma problem ze spłodzeniem potomka. To naprawdę sporo. Wśród moich znajomych jest kilka par, które czekały na odpowiedni moment, żeby rozpocząć starania, a teraz od tego idealnego momentu mija już kilka lat…

    Tak samo, jak nie ma sensu czekać na idealny moment na rozpoczęcie starań o malucha, nie trzeba również zwlekać z różnymi życiowymi planami, czy to osobistymi, czy zawodowymi, do momentu aż urodzisz. Z planami różnie bywa, a życie płynie! Dlatego, naprawdę nie warto rozgraniczać czasu na „do dziecka” i „po dziecku”, bo to jest jedno życie! Wasze! Cieszcie się nim, realizujcie się! Niezależnie, czy już staracie się zajść w ciążę, czy dopiero to planujecie.

     

    Źródła:

    1. Kuczyński W.; Kurzawa R.; Oszukowski P.; Pawelczyk L.; Poręba R.; Radowicki S.; Szamatowicz M.; Wołczyński S.; Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności [W:] Ginekologia Polska, 2012, 83, 149-154.
    2. Bojanowska M.; Kostecka M.; Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność [W:] Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, nr  2 (319), 2018, s. 425 – 439.
    3. Bomba-Opoń D; Lidia Hirnle L.; Jarosław Kalinka J.; Seremak-Mrozikiewicz A.; Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 210–214.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Od wielu lat bezskutecznie starasz się o dziecko? Jeśli tak, dowiedz się, co może wpływać na problemy z zajściem w ciążę. Sprawdź, jak ważne jest zminimalizowanie stresu! 
      • Wiarygodność testów ciążowych

        Wiarygodność testów ciążowych

        · 6 minut czytania
        Współczesne testy ciążowe cechują się dużą wiarygodnością, wynoszącą nawet 99%. Co ważne, pozwalają na wykrycie ciąży na bardzo wczesnym etapie - nawet przed upływem 2 tygodni od zapłodnienia.
      • Jak szybko zajść w ciążę?

        Jak szybko zajść w ciążę?

        · 5 minut czytania
        Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora