Kwas foliowy (Witamina B9) - leki i suplementy

  (45)
Sortuj według
Kwas foliowy

Kwas foliowy

KWAS FOLIOWY – PREPARATY I SUPLEMENTY DIETY

Ciąża to okres, kiedy organizm kobiety bardzo się zmienia, a jego zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki odżywcze jest znacznie zwiększone. Oprócz licznych witamin i minerałów bardzo często konieczne jest uzupełnienie ilości kwasu foliowego, którego niedobór powodować może problemy m.in. z rozwojem układu nerwowego dziecka. Z tego powodu zaleca się suplementy z kwasem foliowym. Należy jednak pamiętać, aby przed ich zażyciem skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Suplementy, które powinna zażywać przyszła mama, powinny zawierać witaminy i minerały. Od poczęcia dba ona już nie tylko o swój organizm, ale również o rozwijający się w niej płód. Odpowiednia dieta będzie wspierać zdrowy rozwój dziecka. Warto, aby kobieta w ciąży przyswajała cholinę, witaminę B, a przede wszystkim kwas foliowy. Czym on właściwie jest? To witamina B9 i B11 lub folacyna – która potrzebna jest każdej komórce organizmu. Można powiedzieć, że to sieć ok. dwudziestu składników, które potrzebne są człowiekowi do prawidłowego rozwoju – od poczęcia aż do starości. Jeżeli spodziewasz się dziecka, przyjmuj koniecznie kwas foliowy. Tabletki są łatwe do połknięcia i szybko się wchłaniają.Kwas foliowy – lek bez recepty

Dlaczego jeszcze należy zażywać kwas foliowy? Suplement wspomaga budowę DNA – choć często o tym zapominamy. Ma naprawdę duży wpływ na syntezę kwasów nukleinowych. Oprócz tego pamiętaj, że uczestniczy on w budowie i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego wpływa negatywnie na organizm człowieka. Wystarczy, że będziesz zażywać dostępny w aptekach kwas foliowy bez recepty, a wspomożesz swój organizm w budowaniu odporności przeciwko wielu chorobom.

Dobrym rozwiązaniem wspierającym organizm jest suplementacja kwasu foliowego. Wpływa ona korzystnie m.in. na układ pokarmowy – wspomagając sprawne funkcjonowanie wątroby, jelit i soków żołądkowych. Jeżeli prowadzisz dość stresujące, nerwowe życie – zażywany regularnie kwas foliowy będzie działał uspokajająco.

W przypadku kobiet w ciąży działa on dodatkowo uspokajająco na zmysły. Dzięki niemu wzrasta poziom serotoniny w organizmie. Badania wykazują, że zachodzi korelacja pomiędzy zbyt małą ilością kwasu foliowego w organizmie a występującą depresją. Kwas foliowy zalecany jest również zatem dziewczętom w okresie dojrzewania, palaczom oraz kobietom, które stosują antykoncepcję hormonalną – bo to one najbardziej narażone są na niedobór kwasu foliowego.

W niektórych przypadkach lekarz decyduje się na przepisanie zawierającego kwas foliowy leku. Jego dawkowanie oraz sposób przyjmowania wymaga jednak nadzoru specjalisty.Suplementy z kwasem foliowym – rodzaje

W ciąży musisz niezwykle uważać na to, jakie preparaty przyjmujesz i w jakiej ilości. Każda ingerencja powinna być wprowadzona po konsultacjach z lekarzem i kompleksowych badaniach. Samodzielne eksperymentowanie w tej dziedzinie jest niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Ostrożność jest zalecana również w przypadku przyjmowania produktów bez recepty, gdyż ich wybór jest olbrzymi i trudno dopasować odpowiednie bez specjalistycznej wiedzy.

Suplementy diety z kwasem foliowym mogą występować w różnych formach. Najbardziej popularna to tabletki, które zawierają kwas foliowy. Suplementacja, by przyniosła efekty, powinna być regularna. Najlepiej, gdy preparaty przyjmuje się dokładnie według zaleceń lekarza.

Dla osób, którym nie odpowiadają pigułki, stworzono inne formy takich preparatów, np. płynne. Kwas foliowy dla kobiet w ciąży zalecany jest często, ale zdarza się, że problem jest znacznie bardziej skomplikowany. W takiej sytuacji specjalista może zalecić silniej działające, zawierające kwas foliowy leki, które dostępne są w aptece wyłącznie po okazaniu recepty. Ich działanie jest znacznie silniejsze. Przyjmuje się je jednak głównie przy dużych niedoborach, a w przypadku kobiet – również w okresie ciąży. Kwas foliowy ma niewątpliwy wpływ na układ nerwowy płodu – dlatego zażywanie go zaleca się już w momencie planowania potomstwa.Kwas foliowy – cena

Choć składnik ten znajduje się w pokarmach, które spożywasz codziennie, czasem potrzeba uzupełnić kwas foliowy. Suplement występuje często w formie tabletek. W codziennej diecie znajdziesz go w produktach zwierzęcych, ale również w warzywach zielonych np. w szpinaku. Należy dodać, że kwas ten jest rozpuszczalny w wodzie. Oprócz tego zawarty jest w warzywach strączkowych i produktach zbożowych z pełnego przemiału.

Najmniejsza jego ilość jest oczywiście w produktach przetworzonych, których obecnie spożywa się najwięcej. Dlatego bez względu na to, czy spodziewasz się dziecka czy też nie – w trosce o zdrowie i dobrą kondycję organizmu, dobrze jest zażywać suplementy z kwasem foliowym. Należy pamiętać, że kwas foliowy jest czynnikiem egzogennym, co oznacza, że nie może zostać wytworzony przez organizm człowieka.

Jeżeli chcesz kupić kwas foliowy – apteki oferują szeroki asortyment różnych producentów i w różnych cenach. Kwas foliowy ulega procesowi utleniania, niszczeje także przy wysokich temperaturach oraz pod wpływem promieniowania UV i niewłaściwego pH skóry. W niewielkich ilościach kwas foliowy magazynowany jest przez wątrobę. Natomiast zawsze należy pamiętać o jego uzupełnianiu.

Marki powiązane z kategorią: Kwas foliowy