Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?

19. 7. 2017 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • płodność
Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?

Pierwsza i najważniejsza wskazówka prosto od par, które latami starały się o dziecko – zrezygnujcie z presji zajścia w ciążę!

Dlaczego stres może wpływać na płodność?

Układ hormonalny kobiety to skomplikowany system współdziałających ze sobą narządów, połączeń naczyniowych oraz procesów, które na siebie wzajemnie oddziałują. Wystarczy drobna niezgodność, na przykład zbyt wysokie stężenie jednego z hormonów, aby przebieg cyklu został zaburzony.

To właśnie (między innymi) od prawidłowego funkcjonowania i zgrania układu hormonalnego zależy kobieca płodność. Duże napięcie emocjonalne może wpływać na pracę narządów odpowiedzialnych za produkcję hormonów regulujących przebieg cyklu.

Podobnie u mężczyzn, stres i narastająca presja powodują wzmożoną produkcję hormonów hamujących produkcję testosteronu, a co za tym idzie, spadek ilości i jakości plemników.

Bez względu na to, czy presję wywołuje społeczeństwo, rodzina, znajomi, czy Ty sama - martwi Cię upływający czas i drąży silna potrzeba rodzicielstwa - spróbuj ją okiełznać. Paradoksalnie: wrzuć na luz, a być może zwiększysz swoje szanse na zajście w ciążę.

W takiej sytuacji pomoc dobrego psychologa niepłodności może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy z powodu złego stanu emocjonalnego, nie możesz odzyskać kontroli nad własnym samopoczuciem. Dzięki wizycie u specjalisty, dowiesz się sporo na temat ewentualnych metod leczenia niepłodności. Ale przede wszystkim zyskasz profesjonalne wsparcie! Może mieć ono charakter indywidualny lub grupowy, mieć formę wykładów, warsztatów lub spotkań z innymi parami.

 

 

Wiadomo, że inną przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę, mogą być kwestie zdrowotne. Aż u co czwartej polskiej pary problemem jest niedrożność jajowodów.  Można ją wykryć podczas badania HSG. W takich sytuacjach istnieje możliwość wykonania odpowiedniego zabiegu udrażniającego.

Jak stwierdzić i leczyć niepłodność?

Według definicji WHO, o niepłodności można mówić, gdy po 12 miesiącach regularnego współżycia, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, wciąż nie doszło do zapłodnienia.

starania o dziecko

Sama diagnostyka jest czasochłonna i wymaga wizyt u wielu specjalistów (ginekologa, embriologa, dietetyka, specjalisty terapii alternatywnych, psychologa, genetyka, urologa, androloga, chirurga, radiologa i endokrynologa). Taki kompleksowy model opieki wymaga ścisłej współpracy pomiędzy specjalistami różnych dziedzin, a od Ciebie zaangażowania we wzajemną komunikację. Dlatego uzbrój się w cierpliwość!

Oprócz opieki medycznej i psychologicznej, nie bez znaczenia pozostaje odpowiedni tryb życia. Ważna jest dieta, odpowiednia higiena i aktywność fizyczna. Na właściwą dietę kładzie się duży nacisk, zwłaszcza, gdy chodzi o profilaktykę niepłodności u kobiet. Jak twierdzą specjaliści, odpowiednie zachowania żywieniowe i inne składowe stylu życia, mogą zmniejszyć problemy z zajściem w ciążę aż o 80%!

Równie ważna jest edukacja w zakresie metod leczenia niepłodności, czy nawet rozrodu wspomaganego medycznie (inseminacja, zapłodnienie pozaustrojowe, zabezpieczenie płodności na przyszłość). Od 2016 roku w wielu ośrodkach pacjenci mogą zapoznać się ze szczegółami metody in vitro. Chociaż refundacja leczenia za pomoca in vitro zakończyła się w zeszłym roku, samorządy niektórych miast zaoferowały swoją pomoc.

Zdrowy tryb życia, wsparcie bliskich i pozytywne myślenie – kluczowe przy staraniach o dziecko

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak radzić sobie w sytuacji, gdy marzysz o dziecku, a upragnione dwie kreski na teście ciążowym wciąż się nie pojawiają.

1. Korzystaj z porad i zaleceń specjalistów
2. Prowadź zdrowy tryb życia (unikaj alkoholu, nikotyny, kawy)
3. Bądź cierpliwa!
4. Zadbaj, by bliscy otoczyli Cię troską i wsparciem
5. Nawiąż kontakt z osobami, które  osiągnęły swój cel po wieloletnich staraniach o dziecko
6. Wyeliminuj stres i presję
7. Nie wpadaj w wir negatywnego myślenia, zwątpienia i wzajemnego obwiniania
8. Pozostań otwarta na nowe, możliwe rozwiązania

Jak stwierdzić i leczyć niepłodność?

Najnowsze artykuły

Przeczytaj także

 • Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?

  Czy wiesz, że zapalenie pęcherza w ciąży dotyka około 16% kobiet? Jak sobie z nim radzić? Kiedy udać się do ginekologa? Poznaj domowe sposoby leczenia!
  • dolegliwości ciążowe
  Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
  • dolegliwości ciążowe
 • Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

  Jak stres w ciąży wpływa na dziecko? Co powinno Cię zaniepokoić i kiedy zacząć szukać wsparcia medycznego? Poznaj sprawdzone sposoby na uspokojenie emocji! 
  • zdrowa mama
  Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka
  • zdrowa mama
 • Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

  Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa dotyka około 5% kobiet spodziewających się dziecka? Jak sobie z nią radzić? Na co uważać, układając codzienne menu? Dowiedz się więcej!
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca
  Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca
 • Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów

  Jak odżywiać się w ciąży? Czego unikać, a co jeść z umiarem? Obalamy popularne mity żywieniowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!  
  • odżywianie w ciąży
  Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów
  • odżywianie w ciąży

Więcej artykułów na ten temat