Jak przygotować się do ciąży - poradnik

  (11)

Przygotowanie do zajścia w ciążę to niezwykle emocjonujące wydarzenie dla każdej pary, która nie może doczekać się przyjścia na świat swojego dziecka. Na tym etapie szczególnie warto zadbać o zdrowie obu przyszłych rodziców, dobre samopoczucie i unikanie stresu, często pojawiającego się na myśl o poczęciu. Warto także wykonać komplet badań, zmienić dietę oraz wyeliminować złe nawyki i nałogi. Ruch i aktywność fizyczna są tak samo istotne jak śledzenie cyklu owulacyjnego.

Jak przygotować się do ciąży? Blog dla niej i dla niego

Oczekiwanie na dziecko może być tak emocjonujące, że łatwo zapomnieć o wielu istotnych kwestiach. Z tego względu na łamach naszego bloga podpowiadamy np., jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę, jak przygotować organizm do ciąży, na jakie witaminy i minerały zwrócić uwagę w codziennej diecie, czy należy sięgać po kwas foliowy przed zajściem w ciążę. Nie pominiemy także tematów związanych z przeprowadzaniem testów owulacyjnych i ciążowych, czy też zajściu w ciążę po antykoncepcji. Postaramy się także wnikliwie omówić kolejne fazy cyklu menstruacyjnego i ich znaczenie w planowaniu poczęcia.

 

Zadbamy także o potrzeby panów, opowiadając, jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży, o czym musi wiedzieć i z jakimi zmianami w zachowaniu partnerki wywołanymi burzą hormonów będzie się mierzył. Odpowiemy także na wątpliwości pojawiające się na temat zbilansowanej diety, aktywności fizycznej czy konieczności przeprowadzenia badań lekarskich. Nie tylko kobiety muszą zadbać o swoje zdrowie, planując dziecko. Panowie są szczególnie narażeni na stres, dlatego oni powinni zatroszczyć się o dobre samopoczucie.

Jak psychicznie przygotować się do zajścia w ciążę?

Pary, które starają się o dziecko po raz pierwszy, muszą mieć na uwadze, że niemowlak zmieni ich cały dotychczasowy porządek życia. Czasu wolnego będzie coraz mniej, a potrzeby pociechy często przewyższą pragnienia rodziców. By nie zwariować i odnaleźć równowagę, podpowiemy, jak psychicznie przygotować się do ciąży. Dzięki temu po narodzinach dziecka będzie można skoncentrować się tylko na czerpaniu radości z nowego członka rodziny.

Przeczytaj też