Szkoła rodzenia. Czy warto na nią chodzić i czego się tam nauczysz?

13. 1. 2019 · 5 minut czytania

Szykujesz się do rozwiązania? Najwyższa pora zapisać się do szkoły rodzenia. Dzięki niej dowiesz się, jak wygląda poród oraz poznasz zasady związane z pielęgnacją maleństwa.
 

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Szkoła rodzenia. Czy warto na nią chodzić i czego się tam nauczysz?

Szkoła rodzenia to najpopularniejszy sposób merytorycznego przygotowania się do porodu i opieki nad noworodkiem. Ale czy warto chodzić do szkoły rodzenia? Czego się nauczysz na zajęciach? Czy powinnaś zabrać ze sobą przyszłego tatusia? Przygotowałam dla Ciebie garść informacji o tym, czego możesz się spodziewać w takiej szkole.

Szkoła rodzenia – od kiedy zacząć chodzić?

Szkoła rodzenia to zajęcia, które pozwalają przyszłym rodzicom na przygotowanie się do porodu i pierwszych miesięcy rodzicielstwa.

Poleca się, żeby na szkołę rodzenia uczęszczać między 6. a 8. miesiącem ciąży. Dlaczego? Jest to okres, w którym czujesz się dość dobrze, nie jesteś zbyt opuchnięta i zmęczona. Brzuch nie jest jeszcze ogromny, więc nie przeszkadza za bardzo w ćwiczeniach fizycznych. Do tego, masz pewność, że „wyrobisz się” ze szkołą rodzenia do porodu. Ale nie zaleca się jednak, żeby zbyt wcześnie uczęszczać na zajęcia. Czemu? Po prostu, do porodu wiele zdobytej wiedzy zdąży Ci umknąć.

Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.

szkoła rodzenia od kiedy zacząć

 

Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa? 

Nie! Szkoła rodzenia jest dobrowolna. Jak chcesz, to chodzisz, jak nie to nie!

Czy za szkołę rodzenia trzeba płacić?

To zależy. Są darmowe szkoły rodzenia, które najczęściej funkcjonują przy oddziałach położniczych w szpitalach. Takie szkoły rodzenia prowadzone są przez położne i finansowane przez NFZ. Liczba miejsc tam jest jednak ograniczona. W większych miastach czasem bardzo trudno zapisać się na taką szkołę. Dlatego zróbcie to dość wcześnie. A najlepiej bardzo wcześnie. Najlepiej to na początku ciąży. Wtedy powinno Ci się udać zapisać na kurs przed planowanym porodem.

Sprawdź też, jak obliczyć termin porodu.

czy szkoła rodzenia jest za darmo

Ile trwa szkoła rodzenia?

To zależy od konkretnej szkoły. Są szkoły weekendowe, jak i wieczorowe.  Zajęcia w szkołach weekendowych prowadzone są przez kolejne 2 − 3 weekendy. Możesz również znaleźć szkoły wieczorowe, gdzie zajęcia odbywają się wieczorami, przez kilkanaście dni. To wszystko zależy od harmonogramu konkretnej szkoły rodzenia. Moja szkoła rodzenia trwała 5 tygodni. Zajęcia teoretyczne odbywały się przez 4 weekendy (2 dni po około 7 godzin).  Do tego, raz w tygodniu, wieczorem chodziliśmy na zajęcia fizyczne, które trwały godzinę. 

    Czego się nauczysz w szkole rodzenia?

    • Jakie objawy towarzyszą ostatnim tygodniom ciąży?
    • Jak rozpoznać, że zaczyna się poród?
    • Co wziąć ze sobą do szpitala?
    • Jak wygląda poród naturalny? Na co się przygotować? Co Cię może zaskoczyć?
    • Jakie są farmakologiczne i naturalne sposoby z radzeniem sobie z bólem podczas porodu?
    • Na czym polega zabieg cesarskiego cięcia? Jak wygląda rekonwalescencja po cc?
    • Jakie prawa przysługują Ci podczas porodu i hospitalizacji?
    • Co to jest połóg? Na co się przygotować?
    • Baby blues, depresja porodowa – jak je rozpoznać? Więcej możesz przeczytać w artykule Magdy: Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues
    • Podstawowe zasady opieki nad noworodkiem – trzymanie dziecka, pierwsza kąpiel, przewijanie, zasady prawidłowej pielęgnacji.
    • Jak skompletować wyprawkę dla noworodka?
    • Jakich produktów dla dziecka używać? (np. Czy używać zwykłych chusteczek nawilżanych czy bardziej naturalnych: np. Waterwipes chusteczki nawilżane? Czy kąpać w żelach myjących czy emolientach, np. Emolium emulsja do kąpieli)
    • Czy używać smoczka dla dziecka czy nie? Jeżeli tak, to jaki wybrać? Avent smoczek uspokajający czy może jakiś inny?
    • Jak rozpoznawać potrzeby dziecka i jak im sprostać?
    • Karmienie piersią – podstawowa wiedza i trudności jakie możesz napotkać.
    jak wygląda szkoła rodzenia

     

    Bardzo często w ramach szkoły rodzenia przewidziane są również tzw. „zajęcia praktyczne”.

    „Okres ciąży i czas bezpośrednio po porodzie to bardzo wymagający etap w życiu młodej mamy. Szkoła rodzenia przygotowuje kobietę na zmiany, jakie będą zachodzić w jej ciele w miarę postępu ciąży, wyjaśnia jak wygląda poród, czego się spodziewać i jak sobie radzić w tej nowej sytuacji. Podczas zajęć w szkole rodzenia przyszli rodzice uczą się też, jak postępować z maluchem, jak go pielęgnować i karmić”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Podczas nich nauczysz się miedzy innymi:

    • Jak pomagać sobie przy nieprzyjemnych dolegliwościach ciąży? Wzajemne techniki masażu łydek i kręgosłupa stosujemy razem z partnerem do tej pory!
    • Jakie ćwiczenia pozwolą najlepiej przygotować Twoje ciało do porodu?
    • Jak poprawnie oddychać podczas skurczy?
    • Jak wyglądają pozycje porodowe? Jakie są zalety rodzenia w określonych pozycjach?
    czego uczy szkoła rodzenia

    Tata i szkoła rodzenia – czy warto?

    Na zajęcia szkoły rodzenia możesz chodzić sama albo z partnerem.  Jednak zdecydowanie polecam wspólne uczestnictwo w szkole rodzenia. Partner uczy się również, jak może Ci pomóc w tym ostatnim okresie ciąży i podczas porodu. Będzie wiedział, jak ulżyć Ci w dolegliwościach w 3. trymestrze i przy bólach porodowych. Szkoło rodzenia pomoże również podjąć Wam decyzję, czy chcecie, żeby tata dziecka był obecny przy porodzie.

    szkoła rodzenia z parterem czy bez

     

    Co bardzo ważne, dzięki zajęciom, Twój partner będzie umiał Ci pomóc podczas połogu. Będzie potrafił rozpoznać, czym się różni baby blues od depresji porodowej i w razie potrzeby szybko zareaguje. Nie mówię już o tym, że przewijanie i kąpanie lalki dla wielu tatusiów jest wręcz niezbędnym krokiem od przełamania wszystkich lęków dotyczących pielęgnacji swojego dziecka. Ja nie wyobrażam sobie, żeby przyszłego taty tam zabrakło! 

    Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.

    Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

    Oczywiście, ze warto! Ja nie wyobrażam sobie, jak można ominąć szkolenie do najważniejszego projektu w Twoim życiu. Mnie, szkoła rodzenia dała przede wszystkim poczucie spokoju. Wcześniej panicznie bałam się nawet myśleć o porodzie! Podczas zajęć dowiedziałam się, czego mogę się spodziewać. Jak to rzeczywiście wygląda i na co mam się przygotować. Dzięki temu, że mój parter uczestniczył ze mną, wiedział jak mi pomóc podczas tego wyjątkowego czasu. Szkoła rodzenia z pewnością pozwala oswoić wiele lęków przyszłych rodziców! Poza tym, to naprawdę cudowna przygoda, która warto przeżyć razem.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora