Czy jestem w ciąży? Test ciążowy – przeczytaj, jeśli nigdy nie robiłaś

8. 10. 2020 · Magdalena Mossakowska · 9 minut czytania
 • płodność

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Co oznaczają 2 czerwone kreski na teście ciążowym? Ile kosztuje test ciążowy? Czy test może się mylić? Odpowiadam na wszystkie pytania związane z testem ciążowym, jakie mogą Ci przyjść do głowy.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Wczesne wykrycie ciąży jest niezwykle ważne, szczególnie gdy prowadzisz tryb życia, który może zaszkodzić dziecku. W tym wypadku istotne, byś jak najszybciej porzuciła szkodliwe nawyki, np. palenie papierosów czy picie alkoholu. Zrezygnuj też ze sportów ekstremalnych i egzotycznych podróży. Bardzo ważne jest też, żeby powiedzieć lekarzowi o ciąży, jeżeli zleca Ci on badania RTG. Informacja o ciąży pozwoli Ci dostosować swoje plany do Twojej aktualnej sytuacji.

Jeden pozytywny wynik testu nie powinien być dla Ciebie 100-procentową gwarancją. Zawsze musi być potwierdzony przez ginekologa, który dodatkowo będzie mógł określić wiek ciąży.

Wynik testu będzie wiarygodny najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki lub w czasie określonym przez producenta na ulotce testu – zazwyczaj podaje się 10 dni od zapłodnienia (ale nie od daty współżycia, bo zapłodnienie może nastąpić nawet kilka dni później!).

Niech nie zmyli Cię negatywny wynik, jeśli ze zrozumiałej niecierpliwości zrobiłaś test wcześniej. Może się okazać, że poziom tzw. hormonu ciążowego będzie jeszcze zbyt niski, żeby test go wykazał. W takim wypadku najlepiej powtórzyć go za kilka dni, dla uzyskania wiarygodnego wyniku.

Test ciążowy - jak go zrobić?

Jak działa test ciążowy i jak go wykonać?

Chwilę po zapłodnieniu, rozwijające się łożysko zaczyna wytwarzać hormon ciążowy – gonadotropinę kosmówkową− hCG (następuje to zwykle około 8. dnia po zapłodnieniu). Z każdym dniem poziom tego hormonu w organizmie wzrasta.

 

Pamiętaj! 

Testy ciążowe mają różną czułość na obecność hormonu − im większa, tym szybciej będzie można stwierdzić ciążę.  

 

 

Agnieszka Kawa dodaje:

Testy o czułości niższej niż 500 IU/l mogą dać dodatni wynik już 10 dni po zapłodnieniu. W przypadku czułości 500 − 800 IU/l dodatni wynik możliwy jest po około 2 tygodniach po stosunku. Jeżeli kupiłaś test o czułości powyżej 800 IU/l wtedy może on wskazać ciążę dopiero 3 tygodnie po zapłodnieniu.

Kończy Agnieszka.

Pozytywny wynik testu ciążowego

Rodzaje testów ciążowych

Mamy domowe testy ciążowe i testy laboratoryjne. Obsługa domowych testów ciążowych jest banalnie prosta.

Jakie są rodzaje i jak ich używać? Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę.

 • Testy ciążowe płytkowe − zwykle zawierają 2 okienka. Jeden na wprowadzenie kropli moczu za pomocą dołączonej do opakowania pipety i okienko wskazujące wynik testu.
 • Testy ciążowe strumieniowe− końcówkę testera ustaw bezpośrednio pod strumieniem oddawanego moczu na kilka sekund.
 • Testy ciążowe paskowe− końcówkę testu, w postaci paska, zanurz w pojemniku z moczem. Jeśli pojemnik nie jest dołączony do opakowania, warto się w taki zaopatrzyć (powinien być czysty i suchy). Można go kupić w aptece.

Test ciążowy z moczu

Agnieszka Kawa dodaje:

Wynik testu powinno odczytywać się około 3 − 5 minut po wykonaniu. Odczytany go za wcześnie lub za późno, może być nieprawidłowy.

Kończy ekspertka.

Zwykle testy składają się z 2 pól. Pole kontrolne zawsze się zabarwia (w przeciwnym razie, test został przeprowadzony nieprawidłowo). Pole wynikowe pokazuje się w przypadku stwierdzenia ciąży.

 

Jeśli w okienku pojawi się jedna kreska (kontrolna) – wynik jest negatywny. NIE JESTEŚ W CIĄŻY. Jeśli w okienku pojawią się dwie kreski (kontrolna i testowa) – wynik jest pozytywny. BĘDZIESZ MIEĆ DZIECKO.

 

Test ciążowy laboratoryjny – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Agnieszka Kawa opowiada o laboratoryjnym teście ciążowym.

Badanie laboratoryjne wykonuje się albo z krwi, albo z moczu. Test ten pozwala określić dokładny poziom stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Daje możliwość wykrycia ciąży już 10 dni od momentu zapłodnienia. Dodatkowo dokładne oznaczenie stężenia hormonu hCG pozwala na określenie wieku ciąży. W 1. trymestrze stężenie hormonu w osoczu krwi podwaja się średnio co 48 − 72 godziny. Najwyższy poziom hCG obserwuje się około 11. − 13. tygodnia ciąży.

Test ciążowy laboratoryjny

Jak odczytać wynik laboratoryjnego testu ciążowego?

Jeżeli wynik wskazuje więcej niż 5 mlU/ml, w większości przypadków oznacza to, że jesteś w ciąży. Zdarzają się jednak nieliczne przypadki, gdy wyższy poziom tego hormonu może wskazywać na nowotwór. Zbyt niskie stężenie hormonu (niż wynikałoby to z wieku ciąży) może świadczyć o poronieniu lub ciąży pozamacicznej. Z kolei zbyt wysokie może być spowodowane ciążą mnogą.

Poziom HCG w poszczególnych tygodniach ciąży:

 • 3. − 4. tydzień ciąży − 9 − 130 mlU/ml
 • 4 .− 5. tydzień ciąży − 75 − 2600 mlU/ml
 • 5. − 6. tydzień ciąży − 850 − 20800 mlU/ml
 • 6. − 7. tydzień ciąży − 4000 − 100200 mlU/ml.

To, ile będziesz musiała czekać na wynik, zależy od konkretnego laboratorium. Jednak większość z nich o tym, czy jesteś w ciąży, poinformuje Cię w tym samym lub następnym dniu. Ja dopłacałam 5 złotych po to, żeby odebrać wynik ekspresowo – po około 4 godzinach. Koszt testu ciążowego laboratoryjnego waha się między 20 a 30 zł.

Kończy Agnieszka.

Test ciążowy – praktyczne wskazówki

Testy są do jednorazowego użytku (to oczywiste, ale wolę to napisać). Zaleca się, żeby przeprowadzać test z użyciem porannego moczu, bo wtedy stężenie hormonu jest największe. Jeśli mimo negatywnego wyniku nie pojawiła się miesiączka, powtórz test. Możliwe, że pod wpływem emocji, na myśl o potencjalnym posiadaniu dziecka, termin miesiączki przesunie się.

Co istotne, druga ledwo widoczna kreska na teście jest oznaką ciąży (jasny odcień świadczy o tym, że do zapłodnienia doszło niedawno). W takim przypadku powtórz test za kilka dni. Wtedy druga kreska powinna być już wyraźnie widoczna. 

Agnieszka Kawa dodaje:

Jeżeli jesteś bardzo niecierpliwa, to możesz się udać do pobliskiego laboratorium i zrobić test z krwi. Ja, jak zobaczyłam cień kreski, od razu udałam się do jedynego otwartego po południu laboratorium, żeby jeszcze w tym samym dniu dostać wyniki.

Kończy ekspertka.

Badanie u ginekologa - test ciążowy

Test ciążowy – ile kosztuje?

Ile kosztuje test ciążowy w aptece? To zależy. Najpopularniejsze testy − płytkowe i strumieniowe − można kupić już za ok. 3 zł. Na cenę testu ma wpływ jego rodzaj testu i producent. Ale większość oscyluje wokół 10 zł. Cyfrowe testy ciążowe, ze względu na większą czułość, są droższe i kosztują ok. 30 zł. Dla osób planujących dziecko najlepiej sprawdzą się duże opakowania.

Czy test może się mylić?

Wiarygodność domowych testów ciążowych szacuje się na ok. 95%. Wynik tekstu może być zarówno fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny.

Dlaczego wynik może być fałszywie pozytywny?

 • Wykonujesz test krótko po porodzie lub poronieniu.
 • Jesteś kobietą dojrzałą lub w okresie menopauzalnym.
 • W Twoim moczu występuje duża liczba leukocytów.
 • Masz za sobą niedawne usunięcie jajnika, chorobę tarczycy lub nerek.
 • To reakcja na niektóre leki (np. antydepresanty lub hormonalne).
 • Niepoprawnie wykonałaś test (niewłaściwe nasączenie paska).
 • Za krótko czekałaś na wynik testu.
 • Ciąża jest zbyt wczesna lub pozamaciczna.
 • Wykonujesz test po spożyciu alkoholu.
 • Mocz jest zbyt rozcieńczony (określa się to fachowo jako niski ciężar właściwy moczu).

Dlaczego wynik może być fałszywie negatywny?

 • Niepoprawnie wykonałaś test (niewłaściwe nasączenie paska).
 • Za krótko czekałaś na wynik testu.
 • Ciąża jest zbyt wczesna lub pozamaciczna.
 • Wykonujesz test po spożyciu alkoholu.
 • Mocz jest zbyt rozcieńczony (określa się to fachowo jako niski ciężar właściwy moczu).

Jak zrobić test ciążowy?

Test ciążowy – porada lekarza

Test ciążowy należy wykonać zawsze wtedy, kiedy podejrzewasz ciążę, a zazwyczaj regularna miesiączka nie chce się pojawić. Tak na dobrą sprawę, każdy test ciążowy należy traktować jako metodę orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Jeśli planujesz ciążę, pamiętaj o badaniach w kierunku chorób zakaźnych (min. toksoplazmoza, chlamydia, różyczka) oraz o przyjmowaniu kwasu foliowego

- tłumaczy lek. med. Magda Stoczyńska.

Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy możesz się ich spodziewać?

Agnieszka Kawa opowiada o pierwszych objawach ciąży i tym, jak postępować, kiedy wynik testu okaże się pozytywny.

W pierwszych tygodniach ciąży objawy występują bardzo rzadko. Jednak już w 4. tygodniu po zapłodnieniu (a czasem nawet wcześniej) możesz odczuwać między innymi: senność, zmęczenie, mdłości, bóle w dole brzucha czy bolesność piersi. W okolicach terminu okresu miesiączki może pojawić się również tzw. „plamienie implantacyjne”, które oznacza, że zarodek zagnieździł się w macicy. Niekiedy można go pomylić z miesiączką.

Więcej na ten temat możesz przeczytać: Pierwsze dni ciąży. Jak rozpoznać, że to już?.

Pozytywny test ciążowy − co dalej?

Agnieszka Kawa podpowiada, co robić, kiedy zobaczysz pozytywny test ciążowy.

1. Odstaw używki

Jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, nie pij alkoholu, nie pal papierosów. Jeżeli starasz się o dziecko, lepiej już wcześniej odstawić wszelkie używki. Nadal możesz pić kawę, o ile nie dostajesz od niej mdłości. Więcej na temat tego, jak najlepiej przygotowywać się do ciąży, przeczytasz w artykule: Jak się przygotować do ciąży: kwas foliowy to nie wszystko!.

2. Odstaw przyjmowane leki i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem

Jeżeli bierzesz na stałe jakieś leki, powinnaś jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem, żeby dowiedzieć się, czy możesz dalej je przyjmować. Niektóre leki mogą bowiem zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Test ciążowy w domu

3. Bierz kwas foliowy

Kwas foliowy jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i zapobiega niektórym wadom rozwojowym.

4. Umów się do lekarza

Większość kobiet w chwili, kiedy się dowie, że jest w ciąży, jak najszybciej umawia się do ginekologa. Nie ma jednak takiej potrzeby. Przed upływem 6. tygodnia ciąży (licząc od dnia ostatniej miesiączki) ginekolog nie będzie w stanie nawet zauważyć pęcherzyka ciążowego w macicy. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego stanu, to nie zwlekaj z wizytą. Pamiętaj, żeby udać się do ginekologa przed 10. tygodniem ciąży. Jeżeli przekroczysz ten termin, nie będziesz się mogła ubiegać o tzw. becikowe.

 

Źródła:

 1. Głodek, M. Kubiczak, P. Urbaniak, G. Walkowiak, E. Nowak-Markwitz, A. Jankowska, Ludzka gonadotropina kosmówkowa – znany hormon o nieznanych funkcjach [:] Ginekol Pol. 2012, 83, 766-771

Najnowsze artykuły

 • Ból żołądka w ciąży – przyczyny i leczenie

  Ból w obrębie jamy brzusznej, w tym ból żołądka w czasie ciąży, to objaw, który może zaniepokoić przyszłe mamy. Poznaj jego przyczyny, niepokojące symptomy alarmowe oraz sposoby leczenia!
  • dolegliwości ciążowe
  Ból żołądka w ciąży – przyczyny i leczenie
  • dolegliwości ciążowe
 • Płodność u mężczyzn – co na nią wpływa i jak ją poprawić?

  Płodność u mężczyzn jest zależna od wielu czynników związanych z dietą i stylem życia, które można modyfikować. Odpowiednia ilość ruchu oraz dieta bogata w składniki odżywcze daje ogromne szanse na poprawę jakości nasienia.
  • płodność
  Płodność u mężczyzn – co na nią wpływa i jak ją poprawić?
  • płodność
 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie

  Nadciśnienie w ciąży może wynikać z wielu przyczyn. Często są one trudne do zidentyfikowania. Dowiedz się, jak powinno wyglądać leczenie podwyższonego ciśnienia u kobiety spodziewającej się dziecka!
  • dolegliwości ciążowe
  • ciśnienie krwi
  Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie
  • dolegliwości ciążowe
  • ciśnienie krwi
 • Ból głowy w ciąży – jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

  Ból głowy w ciąży, podobnie jak poza nią, najczęściej ma charakter idiopatyczny. Jednak może być również spowodowany chorobą stanowiącą zagrożenie dla życia. Z tego powodu nie należy go bagatelizować.
  • dolegliwości ciążowe
  • boląca głowa
  Ból głowy w ciąży – jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?
  • dolegliwości ciążowe
  • boląca głowa

Przeczytaj także

 • Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?

  Czy wiesz, że zapalenie pęcherza w ciąży dotyka około 16% kobiet? Jak sobie z nim radzić? Kiedy udać się do ginekologa? Poznaj domowe sposoby leczenia!
  • dolegliwości ciążowe
  Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
  • dolegliwości ciążowe
 • Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

  Jak stres w ciąży wpływa na dziecko? Co powinno Cię zaniepokoić i kiedy zacząć szukać wsparcia medycznego? Poznaj sprawdzone sposoby na uspokojenie emocji! 
  • zdrowa mama
  Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka
  • zdrowa mama
 • Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

  Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa dotyka około 5% kobiet spodziewających się dziecka? Jak sobie z nią radzić? Na co uważać, układając codzienne menu? Dowiedz się więcej!
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca
  Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?
  • dolegliwości ciążowe
  • cukrzyca
 • Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów

  Jak odżywiać się w ciąży? Czego unikać, a co jeść z umiarem? Obalamy popularne mity żywieniowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!  
  • odżywianie w ciąży
  Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów
  • odżywianie w ciąży

Więcej artykułów na ten temat

 • Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?

  Długie starania o dziecko – jak się nie poddawać?

  · 4 minuty czytania
  • płodność
  Od wielu lat bezskutecznie starasz się o dziecko? Jeśli tak, dowiedz się, co może wpływać na problemy z zajściem w ciążę. Sprawdź, jak ważne jest zminimalizowanie stresu! 
 • Jak szybko zajść w ciążę?

  Jak szybko zajść w ciążę?

  · 6 minut czytania
  • płodność
  Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.
 • Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, warto współżyć w czasie dni płodnych. W wyznaczeniu owulacji pomocne są testy diagnostyczne? Jak działają? Sprawdź!