Czym depilować bikini? Sprawdź domowe sposoby!

29. 6. 2021 · 10 minut czytania

Depilacja bikini spędza Ci sen z powiek? Sprawdź nasze wskazówki, dzięki którym golenie miejsc intymnych będzie proste i skuteczne!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Czym depilować bikini? Sprawdź domowe sposoby!

Golenie miejsc intymnych to trochę wciąż temat tabu wśród kobiet. Największym problemem jest dojście to tego, jak ogolić miejsce intymne i czym depilować bikini, żeby nie pozostawić na skórze ranek, wrastających włosów i podrażnień. Dlatego przychodzę z pomocą! Oto lekcja golenia nr 4. Zobacz, jak golić miejsca intymne i łagodzić podrażnienia po depilacji!

Czy golić miejsca intymne?

Miejsca intymne golą zarówno panie, jak i panowie. Tym razem stworzę poradnik dla pań, zostawiając intymne fryzury panów na inną opowieść. Jak się golić w miejscach intymnych? I czy to w ogóle zdrowe? Istnieją 2 sprzeczne stanowiska na ten temat.

Ginekolodzy podkreślają, że włosy łonowe spełniają swoją ważną funkcję − są bowiem ważną barierą ochronną miejsc intymnych przed zarazkami z zewnątrz. Uznaje się więc, że brak owłosienia nie zawsze stanowi najzdrowsze rozwiązanie.

Natalia Klonowska dodaje:

„Ginekolog, dr Metz, zwraca uwagę, że włosy łonowe są skonstruowane tak, aby zapobiegać podrażnieniom spowodowanym tarciem. Dotyczy to również tarcia podczas seksu z partnerem”.

Jednak, drugie podejście mówi, że włosy w miejscach intymnych, zwłaszcza u osób, które często odwiedzają siłownie, mogą powodować podrażnienia i właśnie być siedliskiem bakterii. Takiemu stanowisku też można po części przyznać rację. Nie podlega też dyskusji to, że kobiety depilują miejsca intymne nie tylko dla siebie, ale i dla wygody partnera w sypialni.

czym depilować bikini

Natalia pisze dalej:

„W starożytności kobiety rzekomo wyrywały sobie włosy łonowe lub używały lamp, aby je spalić. Obecnie, według jednego z badań czasopisma JAMA Dermatology 84% kobiet stylizuje włosy łonowe, a większość robi to samodzielnie w domu. Jeśli chcesz, możesz usunąć wszystkie włosy z okolicy łonowej, jak twierdzi dr Katharine White, doradca ds. zdrowia kobiet i profesor nadzwyczajny położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie w Bostonie.

Za współczesny trend praktycznie całkowitej depilacji częściowo obwinia się... Playboya. Według badania z Uniwersytetu George’a Washingtona włosy łonowe były pokazywane na zdjęciach u większości modeli aż do lat 80. Potem zaczęły powoli znikać”.

 

Jak prawidłowo golić miejsca intymne?

Natalia pisze:

„Oczywiście z goleniem włosów łonowych wiąże się ryzyko skaleczenia, wrastania włosków, zadrapania ostrzem i nie tylko – w końcu to jeden z najbardziej wrażliwych obszarów ciała. Jeśli zbyt często usuwasz włosy w nieprawidłowy sposób, może się to skończyć zapaleniem mieszków włosowych. Zasadniczo każde złe golenie może uszkodzić mieszek włosowy i wywołać stan zapalny. Jak depilować bikini, żeby sobie nie zaszkodzić?”.

Do golenia miejsc intymnych najczęściej wybiera się maszynkę do golenia. O tym, jaką wybrać, opowiem za chwilę. Teraz jednak skupmy się na technice. Jeżeli chcesz uniknąć podrażnień po goleniu miejsc intymnych, na początek zrób peeling na wzgórku łonowym. Uważaj, żeby nie dostał się do środka miejsc intymnych, bo może skończyć się to jeszcze większym podrażnieniem i bólem. Polecam Ci przede wszystkim naturalny peeling z solą, który wycisza stany zapalne. Przepis na niego znajdziesz tu: Peeling solny na wrastające włoski po depilacji.

depilacja bikini

Depilacja intymna – zmiękczanie włosków

Przed przyłożeniem maszynki do skóry, najlepiej zmiękczyć włoski. Jak to zrobić? Olejami! Ja polecam olej kokosowy. Nałóż trochę oleju na miejsce, które chcesz ogolić, poczekaj ok. 5 minut. W tym czasie włoski i skóra zmiękną i dużo łatwiej się ogolisz.

Natalia dodaje:

„Jako alternatywę możesz wybrać specjalny krem do okolic łonowych zmiękczający włoski. Miałaś w planach kąpiel? Tym lepiej, zanim przejdziesz do depilacji, zacznij od gorącego prysznica i poczekaj z goleniem do końca mycia. Dzięki temu rozgrzejesz skórę i mieszki włosowe. Umożliwi to otwarcie porów i zmiękczenie włosków, co ułatwi golenie i sprawi, że będzie dokładniejsze”.

Jak się golić w miejscach intymnych? Przede wszystkim zdecydowanie lepiej robić to na wzgórku łonowym z włosem, a nie pod włos. Dzięki temu unikniesz zacięć, przecięć skóry przy miejscach, gdzie wrastają Ci włoski. Pamiętaj też, że golenie się na sucho to recepta na podrażnienia i potworne pieczenie. Dlatego zawsze używaj odpowiedniego kremu lub przynajmniej olejku. Żeby uniknąć wrastania włosów po depilacji, możesz ponownie wykonać peeling.

Natalia pisze:

„Druga opcja to krem po goleniu, który zapobiega późniejszemu wrastaniu włosków. Jego dodatkowe funkcje obejmują spowalnianie odrostu włosków i działanie antybakteryjne”.

Po depilacji dobrze jest także zmyć wszystkie produkty, które używałaś do depilacji za pomocą płynu do higieny intymnej. Przywróci dobre pH i odpowiednie kultury bakterii kwasu mlekowego (to naturalna ochrona dla okolic intymnych). Takim płynem jest np. Ziaja Intima z rumiankiem.

Zobacz, też nasze wcześniejsze lekcje golenia:

Lekcja nr 1: Kobieca nauka golenia. Lekcja 1. Podrażnienia po goleniu

Lekcja nr 2: Kobieca nauka golenia. Lekcja 2. Wrastające włoski

Lekcja nr 3: Depilacja wąsika, czyli kobieca nauka golenia. Lekcja 3!

czym depilować okolice bikini

Czym golić miejsca intymne?

Natalia wprowadza w temat:

„Maszynka, depilator, a może wosk? To, czym najlepiej depilować bikini, w dużej mierze zależy od Ciebie, od wrażliwości Twojej skóry i progu bólu, który jesteś w stanie znieść”.

Miejsca intymne możesz golić maszynką jednorazową z jak największą liczbą ostrzy! Im więcej, tym szybciej się ogolisz i mniejsze prawdopodobieństwo zacięcia. Jeżeli używasz jednorazówki, ale używasz jej więcej niż jeden raz, pamiętaj o dezynfekcji i staraj się trzymać ją w suchym miejscu, a nie pod prysznicem. Woda może sprawić, że ostrza się stępią. A takie mogą prowadzić do odparzeń, czerwonych guzków i nacięć.

Do golenia miejsc intymnych możesz też używać specjalnych kremów do depilacji. Wybieraj te do skóry wrażliwej. Ale bardzo uważaj w głębszych partiach miejsc intymnych. Lepiej, żeby krem nie dostał się w okolice sromu, bo może to powodować duże podrażnienia.

Depilację możesz też wykonać depilatorem elektrycznym, o ile masz na tyle cierpliwości i Twój próg bólu jest naprawdę wysoki. Depilatory do miejsc intymnych mają specjalne nakładki chłodzące do depilacji okolic bikini. Nowoczesna technologia bardzo ułatwia ten proces.

Jeżeli nie boisz się bólu w okolicach bikini, możesz też spróbować depilacji woskiem lub pastą cukrową (ta druga rzekomo nie boli). Wosk nakłada się na miejsca, które chcesz wydepilować, przykładasz odpowiedni pasek, wprasowujesz go ręką, czekasz chwilę, aż wosk zastygnie, a potem jak najszybszym ruchem odrywasz wraz z włoskami. Wykonanie tego zabiegu na samej sobie jest dość trudne, dlatego na depilację bikini woskiem możesz wybrać się do specjalisty.

jak depilować bikini

Natalia pisze:

„Jeśli robisz to samodzielnie, a wosk jest zbyt gorący, możesz poparzyć skórę. W salonie możesz zdecydować, czy wybierasz bikini francuskie, czy depilację brazylijską bikini. Jaka jest różnica?

Bikini francuskie polega na usunięciu owłosienia jedynie w najbardziej widocznych, eksponowanych obszarach: z pachwin i wzdłuż linii bielizny. Depilacja brazylijska obejmuje usunięcie włosków z całej strefy intymnej, w tym z warg sromowych i okolic odbytu. Nowoczesne techniki i kosmetyki dostępne w salonie mają łagodzić negatywne doznania. Ale nie da się ukryć, że zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. Woskowanie wyrywa włosy od nasady. Kiedy odrastają w tym samym miejscu, zwykle są słabsze, bardziej miękkie i cieńsze niż wcześniej.

Wiele osób twierdzi, że w ogóle nie odczuwa bólu, zaś inni twierdzą, że doświadczają odczucia, które jest podobne do tego, gdy gumka zatrzaskuje się na skórze. Wiąże się to z faktem, że zarówno w trakcie zabiegu, jak i bezpośrednio po nim większość salonów stosuje technologię chłodzenia, aby zminimalizować ból”.

Popularna jest też ostatnio depilacja laserowa okolic bikini. To zabieg, który wykonujesz w profesjonalnym gabinecie kosmetologa lub w domu. Laser wypala włoski i sprawia, że odrastają znacznie wolniej i w mniejszej ilości.

Natalia pisze:

„W trakcie zabiegu wykorzystuje się silną wiązkę światła, która przenika przez skórę, aby zniszczyć mieszek włosowy. Włoski w końcu wypadają. Efekty mogą się różnić w zależności od osoby. Niektórzy mogą zauważyć przejściowe zaczerwienienie i obrzęk po zabiegu. Sama procedura różni się długością w zależności od ilości usuwanych włosów.

Depilacja laserowa może być kosztowna i zająć około 6 lub nawet więcej sesji. Czasami może też nie działać. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę depilacji, najpierw umów się na konsultację z lekarzem posiadającym certyfikat dermatologii lub chirurgii kosmetycznej. Najlepiej, jeśli ma doświadczenie w wykonywaniu depilacji laserowej. Zabieg nie należy do najtańszych, ale za to daje ogromną wygodę na wiele tygodni, a z czasem nawet miesięcy. Po podjęciu decyzji zadbaj o to, żeby znaleźć się w dobrych rękach licencjonowanego technika medycznego.

Elektroliza to jedyna metoda depilacji, która trwale usuwa owłosienie. Elektroda w kształcie igły służy do niszczenia korzenia włosów przy pomocy energii elektrycznej. Zabiegi są zwykle wykonywane raz w tygodniu lub co 2. tydzień przez około rok. Dzięki temu możesz całkowicie usunąć wszystkie cebulki włosów. Każda sesja trwa około 15-60 minut, a koszt może się różnić w zależności od depilowanego obszaru i innych czynników. Zabieg jest bardzo precyzyjny i czasochłonny, więc najlepiej sprawdza się na małych powierzchniach ciała”.

golenie okolic intymnych

Czym depilować bikini? Sprawdź domowe sposoby!

Natalia opisuje domowe sposoby na usuwanie włosów w okolic intymnych:

„Czy możliwe jest golenie okolic intymnych super prostym domowym sposobem? Okazuje się, że tak! Być może słyszałaś o miksturze z sody oczyszczonej, która sprawi, że włoski same zaczną wypadać. Jeśli nie, koniecznie przeczytaj artykuł Oli: Soda oczyszczona - depilacja bez nożyka! Domowy przepis na depilację bikini”.

Jak łagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych?

Wiesz już, jak dobrze ogolić miejsca intymne i czym najlepiej depilować okolice bikini. Ale skóra w tym obszarze jest bardzo delikatna. Dlatego podrażnienia zdarzają się, nawet jeżeli wszystko zrobisz dobrze. Jak sobie wtedy z nimi poradzić?

Po pierwsze, unikaj dalszych podrażnień i koronkowej bielizny, wykonanej z ostrego materiału. Najlepiej noś wtedy bawełniane majtki i spodnie lub spódnice z przewiewnego materiału, aby ranki czy podrażnienia szybko się goiły.

Po drugie, nie musisz cierpieć. Jeżeli widzisz na skórze podrażnienia, podsmaruj je odpowiednim balsamem lub żelem, który złagodzi podrażnienia. Tu egzamin zdarzą wszelkie kremy, maści i balsamy z pantenolem, np. regeneracyjne serum do ciała Regenerum. Możesz też nałożyć na skórę piankę regenerująco-łagodzącą Panthenol 5% − to z pewnością przyniesie Ci ulgę. Innym sposobem na podrażnienia jest spryskanie skóry delikatną wodą termalną z krzemionkami, np. od Avene.

depilacja intymna

Po trzecie, jeżeli Twoja skóra jest podrażniona, odczekaj chwilę przed następną depilacją. Nie dokładaj sobie cierpienia i daj skórze się zregenerować.

Natalia dodaje:

„Dr White ogólnie zaleca robienie przerw na golenie, aby zapewnić skórze sromu trochę czasu na regenerację. Najlepiej golić się tylko wtedy, gdy Twoja linia bikini będzie wyeksponowana lub na specjalne okazje. Skóra stanie się gładsza, a golenie łatwiejsze, gdy depilacja intymna nie będzie codziennością.

Masz szczególnie wrażliwą skórę za skłonnością do alergii? Wybierz produkty, które sprostają jej wymaganiom. Może to być głęboko nawilżający krem Alantandermoline, stosowany także u niemowląt lub lekka emulsja nawilżająca do twarzy i ciała CeraVe.

Rozważ zastosowanie aloesu, który łagodzi stany zapalne i likwiduje podrażnienia. W ukojeniu okolic intymnych z pewnością pomoże wielofunkcyjny żel aloesowy Holika Aloe 99% Soothing Gel. Nałożenie kojącego, bezzapachowego olejku lub kremu nawilżającego poprawi stan skóry i mieszków włosowych oraz pomoże zapobiec swędzeniu zarostu. Kosmetyki z dodatkiem witaminy PP pomogą skórze szybciej się wygoić. Znajdziesz ją w kojącej i ochronnej emulsji nawilżającej La Roche-Posay Lipikar Fluid.

Podrażnienia stref intymnych mogą wywoływać stany zapalne mieszków włosowych. Wyglądają one jak białe guzki i często może być spowodowane złą techniką golenia, nieodkażonymi akcesoriami lub noszeniem ciasnej, nieoddychającej bielizny. Ale nie przejmuj się, jeśli Ci się to przydarzy – można to leczyć miejscowym lub doustnym antybiotykiem. W lekkim przebiegu zapalenia lekarz może zalecić dostępny bez recepty krem ​​​​hydrokortyzonowy po goleniu. W ramach profilaktyki, gdy dostrzegasz u siebie ryzyko zapalenia albo czujesz, że skóra jest bardzo podrażniona, sięgnij po krem o działaniu kojącym, regenerującym i co najważniejsze – przeciwzapalnym. Jedną z propozycji łączącą te wszystkie zalety jest regenerujący krem z Cu-Zn, Uriage Bariederm Cica”.

Jak depilować okolice bikini? Podsumujmy!

Depilacja bikini to osobista preferencja. Dla większości golenie miejsc intymnych to dziś symbol zadbania i higieny.

Natalia podsumowuje:

„Niektóre kobiety przycinają włosy łonowe lub idą do salonu na wosk, inne wolą golić się prawie codziennie, pozostałe, gdy pojawi się taka potrzeba”.

Bez względu na częstotliwość depilacji pamiętaj, żeby zawsze przy goleniu miejsc intymnych używać odpowiedniego kremu do golenia lub oleju. Jeżeli na skórze pojawią się podrażnienia, śmiało użyj łagodzącego balsamu, pianki lub maści.

Źródła:

  1. Van Amburg, J., Canning, K.: Exactly How To Shave Your Pubic Hair Safely. W: Women’s Health [online]. 26.06.2019. [dostęp: 22.06.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.womenshealthmag.com/health/a19967763/shaving-pubic-hair-safe/
  2. Center for Young Women's Health: Removing Pubic Hair. W:Young Women’s Health [online]. Aktualizacja 23.05.2021. [dostęp: 22.06.2021]. Dostępny w Internecie: https://youngwomenshealth.org/2013/08/22/removing-pubic-hair/
  3. Dr. Dillner, L.: Is it more hygienic to remove pubic hair? W: The Guardian [online]. 11.07.2016. [dostęp: 22.06.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/jul/11/should-groom-pubic-hair-shaving-trimming

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora