Depilacja laserowa: w domu czy w salonie? Poznaj różnice

26. 2. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja

Depilacja laserowa w domu zyskuje coraz większą popularność. Wszystko dzięki temu, że ceny przenośnych depilatorów laserowych powoli spadają i można sobie na nią pozwolić. Do niedawna z depilacji laserowej można było skorzystać tylko w gabinecie. Co się zmieniło? Zobacz, na czym polega laserowa depilacja w domu, a na czym ta wykonywana w salonie kosmetologa?

Depilacja laserowa w domu a w salonie − porównanie

Depilacja laserowa do niedawna dostępna była tylko w salonie kosmetologicznym. Na rynku pojawiły się jednak przenośne urządzenia do laserowego usuwania włosów, które można wykorzystać do depilacji na samej sobie. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice?

Depilacja laserowa

Głównym podobieństwem jest mechanizm działania urządzenia do depilacji. Emitowana wiązka światła wnika w głąb skóry, aż do cebulki i niszczy korzeń włosa. Dzięki temu, w tym miejscu przez dłuższy czas nie wyrasta nowy włosek. Depilacja laserowa w domu i w salonie ma bardzo dobrą sławę − zabieg ten wykonuje się stosunkowo rzadko, a efekty starczają na długo. Co więcej, dzięki laserowi unikniesz problemów ze wrastającymi włoskami. Zabieg ten można wykonywać na różnych partiach ciała: nogach, rękach, pod pachami, na twarzy (wąsik), a także w okolicy bikini. Co ciekawe, z zabiegu tego korzystają także panowie, który depilują swój tors czy plecy. Usuwanie włosów laserem może być jednak nieprzyjemne lub dla niektórych nawet bolesne. Wszystko zależy od zastosowanej technologii i personalnego odczuwania bólu.

 

 

Różnica pomiędzy depilacją laserową w salonie kosmetycznym a  tą domową, polega na rodzaju zastosowanej wiązki światła. W salonach wykorzystywane są urządzenia, które emitują falę światła o określonej częstotliwości. Trafia ona w macierz włosa bardzo precyzyjnie i dzięki temu nie uszkadza innych tkanek. Zabieg wykonany jest z dużą dokładnością, dlatego wystarczy już nawet 6 zabiegów w serii, żeby osiągnąć trwały efekt usunięcia owłosienia.

depilacja laserowa w salonie

Z kolei w domu możesz zastosować technologię IPL. Depilatory IPL wykorzystują światło pulsujące o falach różnej długości. Efekt domowej depilacji laserowej jest znacznie słabszy − częściej należy ją stosować, żeby utrzymać gładkie ciało. Co ważne, mówi się, że światło psujące nie niszczy macierzy włosów, a jedynie ją osłabia. Przez co włoski mają tendencję do odrastania.

Depilacja laserowa w domu − jak często ją stosować?

Przy depilacji laserowej, zarówno w salonie, jak i w domu, usuwane są włoski, które są w fazie wzrostu. Pozostałe − nie. Dlatego właśnie depilację stosuje się w seriach, żeby wiązka światła trafiła na każdy włos we właściwym czasie.

To, jak często stosować domową depilację laserową z wykorzystaniem technologii IPL zależy przede wszystkim od Twoich osobistych uwarunkowań i tego, jak mocne są Twoje włosy. Jak wspomniałam, trwały efekt usunięcia włosków po depilacji w salonie zauważysz już nawet po serii 6 zabiegów.

depilacja laserowa w domu

Mówi się, że przeciętny depilator IPL usunie włoski po około 15 seriach. Wszystko przez zmienną długość fali. Bardzo dużo zależy też od rodzaju depilatora domowego. Urządzenia bardziej zaawansowane są w stanie trafić w macierz większej ilości włosów. Są też takie depilatory, które działają na znacznie mniejsze pole − w takim przypadku zabieg trwa znacznie dłużej.

Po domowej depilacji włoski mogą odrosnąć po kilku miesiącach, a u niektórych nawet po kilku latach.

Laserowa depilacja w domu − przeciwwskazania

Istnieje sporo przeciwwskazań do usuwania laserowego włosów. Dotyczy to zarówno zabiegów w salonie, jak i w domu. Do najważniejszych należą:

  • Łuszczyca
  • Bielactwo
  • Cukrzyca
  • Częste spożywania naparów z rumianku czy dziurawca.
  • Ciąża
  • Nowotwory
  • Rozrusznik serca

Na depilację laserową uważaj także jeżeli posiadasz innego rodzaju choroby skóry. Nie wszystkie będą przeciwwskazaniem do zabiegu, jednak lepiej skonsulować to ze swoim dermatologiem.

Laserowe usuwanie włosów w domu i pielęgnacja skóry po

Choć usuwanie owłosienia depilatorem laserowym IPL uznaje się za bezbolesne, Twoja skóra po zabiegu może być lekko podrażniona i przesuszona. Dlatego dobrze jest zastosować odpowiednią pielęgnację.

laserowa depilacja w domu

Zanim przystąpisz do domowej depilacji laserowej, przygotuj do tego swoje włoski. Powinny mieć one długość około 5 mm. Wtedy laser działa najlepiej. Przed depilacją nie nakłada się na skórę żadnych żeli czy kremów. Warto jednak nawilżyć skórę po skończonym zabiegu. Jeżeli masz skórę nadwrażliwą możesz zastosować Pharmaceris X X-Rays Liposubtilium Łagodząco-Regenerujący Krem do twarzy i ciała. To specjalistyczny krem, który stosowany jest do skóry przy radioterapii. Jeżeli więc Twoja delikatna skóra, np. w okolicach bikini, źle zareaguje na zabieg, warto sięgnąć po zaawansowaną pomoc. Możesz też wtedy zastosować kremy na oparzenia, np. Octenicare Repair Creme. W przypadku podrażnień sprawdzi się także pantenol. Więcej na temat pantenolu przeczytasz: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

Przy skórze suchej dobrze sprawdzi się lipoaktywny krem nawilżający Cetaphil PS. Jeżeli po depilacji będziesz odczuwać dyskomfort możesz złagodzić ból, np. mgiełką z wodą termalną La Roche-Posay Eau Thermale, woda termalna Vichy Eau Thermale Mineralisante.

Depilacja laserowa w domu to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się na stałe owłosienia z nóg, pach, okolic bikini czy z twarzy. Przed zakupem depilatora warto jednak przeliczyć koszt zabiegu wykonanego przez profesjonalistę i koszt samego urządzenia IPL. Depilatory domowe mogą kosztować nawet powyżej 1500 zł.

Więcej artykułów na ten temat