Płyn ginekologiczny: jak go prawidłowo stosować?

9. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Płyn do higieny intymnej powinien być starannie dobrany? Jakie substancje aktywne zawiera dobry preparat? Jak wybierać odpowiednie produkty? Dowiedz się więcej!
 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Płyn ginekologiczny: jak go prawidłowo stosować?

Wybranie odpowiedniego płynu do higieny intymnej jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia. Płyn ginekologiczny powinien zawierać delikatne substancje myjące, które będą dbały o utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy i jej pH. Pamiętaj, żeby używać płyn do higieny intymnej zgodnie z przeznaczeniem i nie stosować go zbyt głęboko.

Co powinien zawierać płyn ginekologiczny?

Zacznijmy od tego, czego nie powinien zawierać płyn ginekologiczny. Mydła i normalne żele pod prysznic z zasadowym pH być może dobrze usuwają brud i dezynfekują skórę, ale nie są najlepszym rozwiązaniem dla Twoich okolic intymnych. Twoje narządy rozrodcze wydzielają specjalny śluz, który zawiera w sobie miliony „dobrych” kultur bakterii. One tworzą naturalną barierę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kiedy do higieny intymnej używasz zwykłych mydeł i żeli pod prysznic wyjaławiasz swoje ciało. A przez to pozbawiasz się naturalnej ochrony przed infekcjami intymnymi. Dlatego właśnie zdecydowanie warto wybierać preparaty przeznaczone do higieny intymnej.

płyn ginekologiczny skład

 

Płyn do higieny intymnej powinien mieć kwaśne pH − około 3,8 − 4,2. Środowisko kwaśnie utrudnia rozwijanie się infekcji intymnych. Mydła i preparaty na bazie mydeł mają odczyn zasadowy. To kolejny powód, dla którego warto ich unikać do pielęgnacji części intymnych.

mydło czy płyn ginekologiczny

 

Dobre jeżeli wybierzesz delikatny płyn do higieny intymnej, który będzie zawierał naturalne, ziołowe substancje łagodzące podrażnienia. W płynie do higieny intymnej możesz szukać substancji takich jak: alantoina, pantenol, rumianek, kora dębu (zawiera ją m.in. naturalny żel do higieny intymnej od Sylveco), aloes, nagietek (znajdziesz go m.in. w Femma Everyday Ultra Soft, płyn do higieny intymnej) czy zielona herbata.

Sprawdź też chusteczki do higieny intymnej.

naturalne składniki w płynie ginekologicznym

 

Płyn ginekologiczny do higieny intymnej polecany przez lekarzy powinny zawierać także pałeczki kwasu mlekowego. To naturalny probiotyk, który chroni Twoją florę bakteryjną i chronią przed infekcjami intymnymi. Jeżeli masz skłonność do podrażnień i alergii, o ochronę okolic intymnych warto dbać z podwójną ostrożnością. Dla alergików polecany jest m.in. Lacibios Femina, żel do higieny intymnej.

    Płyn ginekologiczny podczas infekcji intymnych

    Jeżeli doskwiera Ci infekcja intymna, ginekolog może polecić Ci przemywanie okolic intymnych płynami ginekologicznymi. Najczęściej są to preparaty, które łagodzą podrażnienia i pieczenie, nawilżają pochwę, a przede wszystkim odbudowują naturalną florę bakteryjną i pomagają walczyć z infekcją. Przy infekcjach intymnych zawsze dobrze udać się do ginekologa, który określi, jakiego jest to rodzaju infekcja. Czy jest to infekcja grzybicza, wirusowa czy bakteryjna. Może zdarzyć się także, że do wyleczenia potrzebne będą specjalne leki, dlatego lepiej nie diagnozuj się na własną rękę.

    Sprawdź też globulki i preparaty na zapalenie pochwy.

    płyn ginekologiczny podczas infekcji intymnej

     

    Wracając jednak do łagodzenia podrażnień podczas infekcji za pomocą płynów ginekologicznych. Płyn takie mają zwykle bardzo delikatny skład i działanie przeciwzapalne. W składzie płynu ginekologicznego Lactacyd Pharma, znajduje się np. bisabolol, substancja pochodzenia roślinnego, która wycisza stany zapalne, przez co działa przeciwbólowo. Stany zapalne łagodzi także olej z kiełków pszenicy, który znajduje się w kompozycji składników płynu do higieny intymnej od Vianka.

    Jak stosować płyn do higieny intymnej?

    Pamiętaj, że zbyt częste stosowanie płyny do higieny intymnej także nie jest wskazane. Dla unikania infekcji intymnych najważniejsze jest zachowanie równowagi. Jeżeli zbyt często i zbyt intensywnie myjesz okolice intymne, pozbawiasz je naturalnej ochrony, są sterylne. Ale to daje też możliwość łatwego rozwinięcia się grzybów i bakterii w wilgotnym środowisku pochwy.

    Kiedy myjesz pochwę płynem do higieny intymnej zwróć uwagę także, żeby płyn nie dostał się zbyt głęboko do wnętrza Twojego ciała. To może powodować podrażnienia i pieczenie. Dlatego zdecydowanie najlepiej podmywać się w głębszych częściach intymnych wodą.

    Do irygacji pochwy możesz stosować natomiast płukanki na bazie kory dębu, czy w razie infekcji intymnych chorowodorku bezydraminy. Takie preparaty do płukanek dostaniesz w każdej aptece. Możesz także taką płukankę wykonać w domu, np. stosując napar z rumianku czy właśnie, z kory dębu.

    Jak dbać o higienę intymną?

    O tym, jak dbać właściwie o higienę intymną pisałam w artykule: Higiena intymna: 8 podstawowych zasad, które warto przestrzegać.

    dbanie o higienę przez częste podmywanie

     

    Żeby utrzymać zdrowie swoich narządów płciowych, podmywaj się 1 − 2 razy dziennie (rano i wieczorem). W okresie miesiączki możesz robić to częściej. Pamiętaj też o zakładaniu odpowiedniej bielizny. Wybieraj raczej przewiewną bawełnę. Infekcjom intymnym mogą także sprzyjać stringi. Dlatego lepiej nosić wygodne figi na co dzień, a ekstrawagancką bieliznę zostawić na specjalne okazje.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora