Jaki filtr do maseczki bawełnianej będzie najlepszy?

8. 12. 2020 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania

Wybór maseczek ochronnych jest naprawdę ogromny. Nie brakuje też miejsc, gdzie można je kupić. Niektórzy próbują robić je samodzielnie. To, na czym na pewno powinniśmy się skupić, to zastosowany filtr, który powinien skutecznie chronić przed zakażeniem nie tylko koronawirusem. W końcu maseczka stanowi fundamentalny element profilaktyki zdrowotnej, a nie kolorowy dodatek do garderoby.

Maski z profesjonalnymi filtrami FPP2 i FPP3  są raczej dedykowane personelowi medycznemu. Większość z nas posiada maseczki bawełniane, wielokrotnego użytku. Bawełna sama w sobie nie uchroni nas przed zakażeniem, chociaż na pewno ogranicza rozprzestrzenianie wirusów. Dodatkową barierę stworzy już kilka warstw złożonej bawełny lub dodatkowy filtr. Może nim być wszyty do środka poliester, flanela lub fizelina. Niestety materiały te mają tendencję do szybkiego łapania wilgoci, stąd konieczne jest częste zmienianie przemokniętej maseczki i późniejsza jej dezynfekcja.


WHO zaleca stosowanie na co dzień masek składających się z następujących trzech warstw:

  • warstwa wewnętrzna – z materiału hydrofilowego (łatwo chłonącego wilgoć np. bawełny),
  • warstwa środkowa – dodatkowa warstwa materiałowa lub wkładka (czyli filtr),
  • warstwa zewnętrzna – z materiału hydrofobowego, który ogranicza przenikanie wilgoci np. poliester.

Eksperci twierdzą, że ważniejsze od zastosowanego filtru jest częste zmienianie masek, zanim zdążą nawilgnąć oraz odpowiednia technika ich użytkowania. Fundamentalne znaczenie ma mycie i dezynfekcja rąk przed nałożeniem maseczki, dokładne zakrycie nosa i ust oraz unikanie jej dotykania podczas noszenia.

 

Źródła:

  1. https://www.politykazdrowotna.com/60259,nowe-rekomendacje-who-ws-maseczek. [dostęp: 24.11.2020].
  2. https://www.gov.pl/web/gis/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke. [dostęp: 22.11.2020].