Zapalenie błony śluzowej nosa, czyli co warto wiedzieć o katarze

22. 6. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • katar

Katar, czyli wydobywanie się z nosa wydzieliny o różnym charakterze, to najczęściej skutek zapalenia błony śluzowej nosa. Każdy z nas doświadcza kataru przynajmniej kilka razy w roku. Objaw ten jest tak częsty, że jeśli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące symptomy, nie idziemy do lekarza, tylko ratujemy się domowymi sposobami. Przecież podobno leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień! Ale skąd właściwie bierze się katar? Jakie są rodzaje zapalenia błony śluzowej nosa? Czy na podstawie objawów można rozpoznać jego przyczynę?

Katar katarowi nierówny! Co to jest zapalenie błony śluzowej nosa?

Jama nosowa wraz z zatokami przynosowymi to zespół przestrzeni powietrznych w twarzoczaszce, które wysłane są błoną śluzową, która zawiera liczne gruczoły. Łączność anatomiczna i funkcjonalna jamy nosowej i zatok powoduje, że stan zapalny zwykle dotyka te struktury jednocześnie. Jeżeli więc masz katar, bardzo często wiąże się to z dolegliwościami zatok.

Sprawdź też krople, spraye i tabletki na katar.

Zapalenie błony śluzowej nosa

Skąd jednak bierze się takie zapalenie błony śluzowej nosa? Objawy mogą pomóc Ci rozpoznać przyczynę tej choroby.

Najczęstsze przyczyny kataru

1. Przyczyny infekcyjne

Wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa to zdecydowanie najczęstsza przyczyna kataru.

Któż z nas nie doświadczył nieprzyjemnego kapania z nosa w jesienią lub wiosną? Właśnie wtedy Twoja odporność spada, co sprzyja rozwojowi infekcji wirusowych. Jak rozpoznać ten stan? Najczęstsze objawy zapalenie błony śluzowej nosa o etiologii wirusowej:

  • nagły początek choroby
  • katar, uczucie zatkanego nosa
  • kaszel
  • ból, drapanie w gardle
  • stan podgorączkowy, gorączka
  • złe samopoczucie

Sprawdź też syropy na kaszel suchy.

Co ciekawe, charakter wydzieliny zmienia się z czasem. Początkowo jest ona przejrzysta i wodnista, następnie staje się gęsta i lepka. Pamiętaj jednak, że barwa wydzieliny nie różnicuje przyczyn zapalenia błony śluzowej nosa!

Infekcja wirusowa ma charakter samoograniczający się, to znaczy, że jej objawy mijają samoistnie w ciągu 7 − 10 dni. Jeśli jednak nie dochodzi do poprawy, objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni, wydzielina z nosa ma ropny charakter, towarzyszy jej gorączka powyżej 39 stopni C lub też po wstępnej poprawie dochodzi do pogorszenia objawów – lekarz może rozpoznać bakteryjne zapalenie błony śluzowej nosa.

2. Katar sienny, czyli alergia

Przyczyną kataru bardzo często jest alergia. Mówimy wówczas o katarze siennym wywołanym uczuleniem na różne wziewne alergeny, jak pyłki drzew, trwa, roztocza kurzu domowego, sierść kota czy zarodniki grzybów.

Sprawdź też tabletki na alergię.

Wziewna alergia może powodować przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa, kiedy objawy, takie jak wodnisty katar, zatkany nos, chrapanie czy kichanie towarzyszą pacjentowi przez okres dłuższy niż 12 tygodni. W takim przypadku konieczna jest diagnostyka alergologiczna, czyli wykonanie odpowiednich testów.

Więcej na temat kataru alergicznego możesz przeczytać w artykule: Jak rozpoznać katar alergiczny?

3. Zmiany anatomiczne

Skrzywiona przegroda nosowa, wady budowy małżowin nosowych, polipy błony śluzowej zatok czy przerost migdałków mogą być także przyczyną stanu zapalnego. W takich przypadkach mamy najczęściej do czynienia z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok, a pacjent skarży się na uporczywe objawy od dłuższego czasu.

Żeby postawić trafną diagnozę konieczna jest w tym wypadku  diagnostyka obrazowa, czyli wykonanie badań takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

4. Inne przyczyny zapalenia błony śluzowej nosa

Błona śluzowa nosa może reagować stanem zapalnym również pod wpływem takich czynników jak przewlekłe narażenie na suche powietrze np. w klimatyzowanych pomieszczeniach. Osoby oddychające suchym powietrzem mogą rozwinąć suche zapalenie błony śluzowej nosa o przewlekłym charakterze.

Sprawdź też leki na zatoki.

Ciekawą odmianą kataru jest naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa. Możesz je rozpoznać po tym, że po zmianie temperatury otoczenia np. po wejściu zimą do ciepłego pomieszczenia z nosa będzie ciekła Ci wodnista wydzielina .

Mimo, że katar to dość błaha dolegliwość, nie powinniśmy jej bagatelizować! Do przyczyn przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa należą też nowotwory. Dlatego jeśli Twój katar wygląda nietypowo, towarzyszą mu niecharakterystyczne objawy lub się przedłuża − nie czekaj i zwróć się o pomoc do lekarza rodzinnego.

Więcej artykułów na ten temat