Zapalenie oskrzeli i jego powikłania, których wolisz uniknąć

4. 12. 2017 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
  • choroby
Zapalenie oskrzeli i jego powikłania, których wolisz uniknąć

Zaczynasz kaszleć i wydaje Ci się, że to tylko przeziębienie? Jeżeli jednak po upływie kilku dni wcale nie jest lepiej, nie lekceważ tych objawów. W takim przypadku warto udać się do lekarza, bo to może być zapalenie oskrzeli. Nieleczone zapalenie oskrzeli może mieć sporo powikłań. Zobacz, jak rozpoznać zapalenie oskrzeli i jak uniknąć powikłań po chorobie?

Zapalenie oskrzeli i jego objawy. Jak zacząć je leczyć?

Zapalenie oskrzeli to dość popularna choroba i z dużym prawdopodobieństwem dopadła Cię już kiedyś ta choroba. Bardzo łatwo pomylić je z klasycznym przeziębieniem. Choroba może objawiać się tym, że kaszlesz i odkrztuszasz plywocinę, czujesz ogólne rozbicie i masz podwyższoną temperaturę. Przy takich symptomach, pewnie często czekasz, aż „przejdzie samo”. Ale uważaj i lepiej zadbaj o siebie.

leżąca kobieta chora na zapalenie oskrzeli

W takim przypadku możesz spróbować leczenia objawowego. Od razu weź syrop wykrztuśny, który pomoże Ci oczyścić drogi oddechowe czy też syrop, który hamuje kaszel (w przypadku męczącego, suchego kaszlu). Możesz też sięgnąć po leki przeciwgorączkowe. Staraj się pić dużo płynów i odpoczywaj w domowym zaciszu. Objawy będą stopniowo się cofać, a Ty będziesz czuć się coraz lepiej – chociaż sam kaszel może utrzymać się nawet do 3 tygodni.

syrop wykrztuśny

Więcej na temat objawów zapalenia oskrzeli pisałam w tekście: Suchy, męczący kaszel – czy to zapalenie oskrzeli? [OBJAWY]

Komplikacje przy zapaleniu oskrzeli. Jak je rozpoznać?

Sprawa komplikuje się wtedy, kiedy zaczniesz mieć bóle w klatce piersiowej, Twój oddech stanie się świszczący, temperatura wzrośnie powyżej 38 stopni C, a objawy nie będą odpuszczały przez kolejne 7 dni. Wtedy lepiej skonsultować się z lekarzem, bo niestety, nieprawidłowe postępowanie w chorobie może doprowadzić do powikłań.

struktura naczyń płuc

Lekarz sprawdzi, czy osłuchowo jest wszystko w porządku i ewentualnie zlecił wykonanie zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej. To wszystko po to, żeby wykluczyć zapalenie płuc,  bo to właśnie ono jest najczęstszym i niebezpiecznym powikłaniem zapalenia oskrzeli. Po wykluczeniu sprawdzi, czy nie doszło do nadkażenia bakteryjnego. Jeżeli wdały się bakterie, zapewne przepisze Ci antybiotyki. Lekarz może też zlecić badania diagnostyczne w kierunku astmy, POCHP i innych chorób układu oddechowego.

zdjęcia radiologiczne klatki piersiowej

Przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jakie ma konsekwencje?

Kiedy sprawnie i odpowiednio zadziałasz, o nic nie musimy się martwić. Po kilku dniach będziesz zdrów jak ryba. Sprawa komplikuje się wtedy, kiedy zaniedbasz sprawę. Jak już wspomniałam, nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc. Na takie powikłanie szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Dlatego w ich przypadku, warto zachować ostrożność. Leczenie zapalenie płuc zwykle wymaga podania antybiotyku i niejednokrotnie kończy się hospitalizacją. Dlatego też warto zadziałać przy pierwszych objawach zapalenia oskrzeli i nie odkładać nic na później, na zasadzie: „jutro na pewno lepiej się poczuję”. Lepiej nie ryzykować.

krztusząca się kobieta leży w łóżku

Problem pojawia się też wtedy, kiedy zapalenie oskrzeli dopada Cię częściej, trwa długo (powyżej 8 tygodni) i głównie towarzyszy mu męczący kaszel. Jest to pewnie już wtedy przewlekłe zapalenie oskrzeli i wymaga już ono leczenia u pulmonologa. Jest to stale utrzymujący się proces zapalny w Twoich oskrzelach. Obok rozedmy płuc, jest drugim głównym schorzeniem prowadzącym do POCHP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Głównymi czynnikami, które prowadzą do przewlekłego zapalenia oskrzeli są częste infekcje wirusowe, zanieczyszczenie powietrz i palenie papierosów.

To głównie palacze papierosów cierpią na przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Sytuacje te prowadzą do nadmiernej produkcji śluzu, uszkadzania aparatu rzęskowego oskrzeli i do niemożliwości oczyszczania się ich w pełni. To z kolei, sprzyja rozwojowi zarazków − zalegający śluz jest dla nich fantastyczną pożywką − i do przewlekłego stanu zapalnego. Głównym objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny, który będzie Cię zamęczał szczególnie rano. Lekarz może zalecić Ci przyjmowanie leków rozszerzających oskrzela, sterydów hamujących stan zapalny czy mukolityków ułatwiających oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Powikłaniami przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli mogą być: problemy kardiologiczne, gościec (reumatoidalne zapalenie stawów) czy PChOP.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza