Komputerowe badanie skóry - dowiedz się, jak pielęgnować swoją cerę!

16. 4. 2021 · 4 minuty czytania
Komputerowe badanie skóry wskaże, jaki masz typ cery, czy jest ona odwodniona, jaki typ przebarwień na niej występuje. Badanie jest całkowicie bezbolesne!
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Komputerowe badanie skóry - dowiedz się, jak pielęgnować swoją cerę!

Komputerowe badanie skóry wykonuje się po to, aby mieć pełen obraz jej biologicznego stanu. Dzięki temu dużo łatwiej możesz dobrać codzienną pielęgnację oraz zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Do przeprowadzania analizy potrzebny jest specjalny sprzęt. Usługę taką oferują centra medycyny estetycznej i dobrze wyposażone gabinety kosmetologiczne. Zobacz, czy przyda Ci się komputerowa diagnostyka skóry.

Komputerowe badanie skóry − co to jest?

„Masz cerę suchą!”, „Twój problem to przetłuszczająca się strefa T”, „Słońce bardzo uszkodziło Twoją cerę”. Wprawne oko kosmetologa będzie w stanie wyłapać wiele cech Twojej skóry, o których Ty do końca nie wiedziałaś. A co jeżeli Twoim kosmetologiem jest… oprogramowanie komputerowe? Skanerom maszyny nic nie ucieknie.

Nowoczesne technologie przepełniają nasze codzienne życie. Za pomocą aplikacji na smartfon czy smartwatch kontroluje dietę, puls, sen, cykle miesiączkowe. Dlaczego więc nie wykorzystać technologii do dokładnego przeanalizowania potrzeb skóry twarzy czy nawet całego ciała?

Tak więc, komputerowe badanie skóry to obiektywna analiza kondycji Twojej cery. Dokonuje się jej za pomocą specjalnej głowicy, którą specjalista medycyny estetycznej czy kosmetolog przykłada do skóry twarzy w wyznaczonych obszarach. Za jej pomocą otrzyma obraz w nawet 40-krotnym powiększeniu. Dzięki temu narzędziu komputer zbiera informacje o skórze i generuje obiektywny raport na temat jej kondycji.

Sprawdź też, jak prawidłowo myć twarz.

Komputerowe badanie skóry

 

Komputerowa analiza skóry − jak wygląda badanie?

Czy komputerowa analiza skóry boli? Ależ skąd! Badanie jest całkowicie bezbolesne. Polega w końcu jedynie na przykładaniu do skóry głowicy. Przypomina ono nieco analizę trychologiczną, gdzie specjalista w powiększeniu ogląda cebulki Twoich włosów. Zobacz, jak wygląda trichoskopia: Trichoskopia − jak wygląda badanie włosa?.

Kosmetolog lub lekarz pobiera informacje o Twojej cerze, przykładając do niej specjalne narzędzie, które wykonuje powiększone zdjęcia. Następnie dane te można porównać ze „wzorcowymi” czy modelowymi obrazami zdrowej skóry. Zestawiając ze sobą te 2 obrazy, przeprowadza się szczegółową analizę. Co ważne! Obiektywna analiza oznacza to, że stan Twojej skóry zostaje opisany za pomocą liczb i wykresów. Można więc powiedzieć, że to taka matematyka kosmetologii!

Po badaniu specjalista może dobrać Ci specjalną, kierunkowaną pielęgnację i zalecić konkretne zabiegi kosmetyczne. Możesz też poprosić o wydrukowanie zdjęć i wygenerowane raportu.

Całość badania trwa zaledwie kilka minut. Najważniejszy etap następuje natomiast po nim − specjalista po diagnostyce zaprasza Cię na konsultację, podczas której krok po kroku przechodzi z Tobą przez wszystkie badanie parametry i podpowiada Ci, jak dobrać pielęgnację, aby najbardziej odpowiadała Twoim potrzebom. Sprawdź także artykuł: Codzienna pielęgnacja twarzy w 7 krokach.

Komputerowe badania skóry u mężczyzn

O czym powie Ci komputerowa analiza skóry?

Wszystko wspaniale brzmi, ale po co właściwie wykonuje się taką analizę? Jakie konkretnie dane można dzięki niej zebrać?

    Zdjęcia wykonane w powiększeniu pozwalają na ocenę takich parametrów skóry jak:

    • Ogólny stan naskórka,
    • Ocena poziomu złuszczania naskórka,
    • Struktura skóry,
    • Poziom nawilżenia cery,
    • Poziom natłuszczenia skóry,
    • Stopień uszkodzeń spowodowanych przez promieniowanie UV (a więc słońcem),
    • Obszary pigmentacji i hiperpigmentacji,
    • Rozmiary porów skóry,
    • Występowanie zaskórników,
    • Stan naczyń krwionośnych, zwłaszcza teleangiektazji (więcej o nich przeczytać możesz w artykule: Teleangiektazje − skąd biorą się pękające naczynka?),
    • Stopień zaawansowania zmarszczek i poziom starzenia się skóry.
    Komputerowe badanie skóry a promienie UV

     

    Komputerowa analiza skóry powie Ci więc, jaki masz typ cery: suchą, normalną czy tłustą. Specjalista oceni także to, jak złuszcza się Twój naskórek i czy nie masz przypadkiem problemów z cementem międzykomórkowym. Ubytki w tym obszarze mogą prowadzić do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, a co za tym idzie, nieprawidłowego nawilżenia skóry. Kosmetolog weźmie też pod uwagę czynnik NMF (ang. Natural Moisturizing  Factor), który odpowiada za nawilżenie cery.

    Osoba wykonująca badanie odpowie też na pytania dotyczące wielu problemów dermatologicznych takich jak trądzik różowaty czy poszerzone naczynka. Dodatkowo specjalista oceni, czy masz np. problem z atopowym zapaleniem skóry. Dowiesz się także, jak naprawdę wyglądają uszkodzenia Twojej skóry wywołane przez promieniowanie słoneczne. Specjalista przyjrzy się także bliżej Twoim przebarwieniom na skórze.

    Sprawdź też leki i maści dermatologiczne.

    Komputerowe badanie skóry a pory

    Komputerowe badanie skóry twarzy − przeciwwskazania?

    Jak wspomniałam, badanie jest całkowicie nieinwazyjne. W związku z tym w ofertach komputerowych badań skóry raczej nie znajdziesz przeciwwskazań.

    Komputerowa diagnostyka skóry − kto ją wykonuje i ile kosztuje?

    Kto może przeprowadzić analizę? Zarówno dermatolog, jak i wyspecjalizowany kosmetolog. Najczęściej badanie takie oferowane jest przez specjalistyczne gabinety medycyny estetycznej. Dlaczego? Chodzi oczywiście o dość drogą aparaturę, za pomocą której wykonywana jest analiza.

    Badanie z konsultacją to koszt ok. 100 zł.

    Komputerowe badanie skóry − czy warto?

    Moim zdaniem zdecydowanie tak! Badanie zajmuje dosłownie kilka minut, a jego cena nie jest wygórowana. Dzięki wynikom analizy będziesz dokładnie wiedzieć, jakie kuracje kosmetyczne są dla Ciebie. Co więcej, możesz wykonać badanie przed i np. po serii zabiegów czy stosowaniu przez jakiś czas linii kosmetyków. Ja zdecydowanie polecam umówić się na taką wizytę!

     

    Źródło:

    Nowicka D.: Diagnostyka kosmetologiczna − studium przypadków. W: Dermatolgia, LNE& Spa. Dostępne w Internecie: https://www.beautyofscience.pl/sites/default/files/download/artykul_LNESpa1.pdf . [Dostęp: 18.12.2019].

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora