Objawy przemęczenia na twarzy. Sprawdź, jak im zaradzić!

30. 11. 2020 · 5 minut czytania
Jeśli dostrzegasz na swojej twarzy oznaki przemęczenia, a nie możesz pozwolić sobie na zwolnienie tempa, poznaj kilka sprawdzonych sposobów na zmęczoną skórę!
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Objawy przemęczenia na twarzy. Sprawdź, jak im zaradzić!

Objawy przemęczenia na twarzy to powiększone sińce i worki pod oczami, poszarzała lub blada cera, nierównomierny koloryt skóry i przebarwienia, a także opuchlizna czy nawet wypryski trądzikowe. Na objawy niewyspania i chronicznego zmęczenia, które pojawiają się na Twojej buzi, jest tylko jedno skuteczne lekarstwo: sen i relaks. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na taki luksus, oto kilka sposobów na zmęczoną skórę, które mogą pomóc.

Przemęczenie − objawy

Kiedy jesteś przemęczona, ciężko to ukryć. I nie chodzi tylko o lekko przymykające się oczy, spowolniony i apatyczny chód czy ogólny brak życiowej energii. Objawy nieprzespanej nocy czy nawet gorzej − chronicznego przemęczenia - pojawiają się także na Twojej twarzy.

Przemęczenie na twarzy maluje się jako poszarzała, ziemista cera pozbawiona blasku, zastoje limfy pod dolnymi powiekami, czyli tzw. worki, a także sińce i ciemne kręgi pod oczami. Do tego dochodzić mogą przebarwienia, uwidocznione naczynka, które spowodowane mogą być zbyt dużą dawką przyswajanej w kawie kofeiny, czy wypryski trądzikowe − bardzo często związane z dietą „na szybko”, bo nie masz siły ani czasu zatroszczyć się swój jadłospis.

Skąd bierze się przemęczenie organizmu? Objawy pojawiają się, kiedy żyjesz w przewlekłym stresie, masz wiele zmartwień, przesypiasz dziennie mniej niż 7 godzin lub cierpisz na bezsenność, zaniedbujesz jakąkolwiek aktywność fizyczną, unikasz wychodzenia na świeże powietrze i nie zwracasz uwagi na to, co jesz. Chroniczne przemęczenie może być także sygnałem, że w Twoim ciele dzieje się coś niedobrego, np. zmagasz się z chorobą taką jak chociażby niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroba autoimmunologiczna. Na wiecznie przemęczone wyglądają osoby, które cierpią na anemię. Dlatego jeżeli czujesz, że brak Ci sił, udaj się do lekarza na kontrolne badania, który sprawdzi, czy Twój stan to tylko stres i niewyspanie, czy może coś poważniejszego.

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

Przemęczenie - objawy

    Sposoby na objawy niewyspania na twarzy

    Jeżeli zarwałaś jedną lub kilka nocy z rzędu, a chcesz wyglądać na wypoczętą i promienną, możesz uciec się do kilku trików, jak oszukać naturę.

    1. Peeling twarzy i oczyszczanie twarzy

    Pierwszym krokiem, jak zniwelować objawy stresu i przemęczenia na skórze, jest dobry peeling. Pomoże Ci to usunąć zrogowaciały, poszarzały naskórek, spod którego wydobędziesz dosłownie nową skórę. Postaraj się też dobrze oczyścić twarz żelami do mycia z drobinkami lub płynem micelarnym, a następnie nałóż na świeżą skórę przywracający naturalne pH skórze tonik do twarzy. Ja polecam naturalny tonik rewitalizujący od marki Vianek, który ma w swoim składzie nawilżający kwas hialuronowy i wyciąg z czerwonej koniczyny, który działa antyoksydacyjnie.

    2. Antyoksydanty

    Na zmęczoną skórę twarzy warto podziałać antyoksydantami. To m.in. one niekorzystnie wpływają na kondycję Twojej skóry. Dla orzeźwienia i dodania skórze energii pod krem rewitalizujący i makijaż nałóż booster mineralny, np. Mineral 89 od Vichy booster wzmacniająco-nawilżający. O tym, jak działa ta esencja, pisałam w recenzji: Dodatkowe nawilżenie skóry! Recenzja Mineral 89 Booster Vichy. Zawiera on wodę termalną z Vichy bogatą w odżywcze minerały, a także kwas hialuronowy i rozjaśniający skórę kwas cytrynowy. Innym boosterem wartym polecenia jest Nuxe Prodigieuse Boost, aksamitny krem naprawczy do skóry normalnej i suchej. Zawiera wyciąg z jaśminu, który również niweluje wolne rodniki tlenowe w skórze i przywraca jej świetlistość.

    Objawy zmęczenia

    3. Witamina C w kosmetykach

    Skórę rozjaśni witamina C, także silny antyoksydant. O tym, jak działa witamina C w kosmetykach, opowiadałam tu: Regeneracja skóry po zimie. Czy witamina C to odpowiedź? A tę znaleźć możesz m.in. w Nuxe Prodigieuse Boost balsam żelowy pod oczy, koncentracie przygotowującym skórę pod makijaż. Na zmęczoną skórę warto zadziałać także kremem odżywczym z witaminą C i kwasami hialuronowym i Hydroxyprolina. Wypróbuj kurację dermatologiczną z witaminą C HA/P na noc od Ziaji.

    4. Kosmetyki rozświetlające

    W rozjaśnieniu zmęczonej cery pomogą Ci także kremy i sera rozświetlające. W kremach rozświetlających warto też szukać naturalnych minerałów, takich jak mika, które dosłownie pozostawiają na skórze drobinki odbijające światło. O mice przeczytasz tu: Mika - sposób na rozświetlenie skóry o każdej porze roku!. Dowiedz się też, czego szukać w kremach rozświetlających tu: Promienna cera: czego szukać w kremach rozświetlających do twarzy?.

    Objawy zmęczenia na twarzy

    5. Rewitalizujący krem pod oczy

    Pamiętaj też, że dobrze nawilżona skóra zawsze będzie wyglądać na świeższą i bardziej wypoczętą. Koniecznie więc sięgaj po kosmetyki z kwasem hialuronowym. Na oznaki zmęczenia pod oczami możesz zastosować kremy z kolagenem lub arniką. Ta ostatnia dosłownie likwiduje sińce pod oczami − składnik ten dodawany jest nie tylko do kremów pod oczami, ale także do maści na siniaki.

    Sprawdź, jak ja poradziłam sobie z objawami zmęczenia pod oczami z kremem Clinic Way Hialuronowe Wygładzenie krem pod oczy. Oto moja recenzja: Recenzja kremu pod oczy Dr Irena Eris Clinic Way Hialuronowe Wygładzanie. Na dekoloracje pod oczami możesz też zastosować nawilżające płatki kolagenowe lub hialuronowe.

    Krem pod oczy na objawy zmęczenia

    6. Make-up

    Ostatnim sposobem na zamaskowanie oznak nieprzespanej nocy jest oczywiście makijaż. Wybierz kryjący podkład i koniecznie zaopatrz się w korektor rozświetlający pod oczy. To pomoże Ci zamaskować sińce pod oczami. Staraj się używać świeżych, brzoskwiniowych róży i cieni do powiek, żeby dodać swojej twarzy promienności.

    Dlaczego sen jest ważny dla urody?

    Jak widzisz, istnieje kilka sposobów na oszukanie natury i stosunkowo szybką poprawę kondycji przemęczonej cery. Jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Sen jest niezwykle istotnym elementem Twojej codziennej higieny i co więcej, wielu lekarzy uznaje go za uniwersalne lekarstwo. Nie zaniedbuj więc rytmu dobowego snu, postaraj się znaleźć chwilę czasu na relaks w swoim napiętym grafiku.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Trądzik czy przetłuszczająca się skóra głowy to jedne z najczęstszych problemów pielęgnacyjnych wśród nastolatków. Sprawdź, jak dbać o higienę w okresie dojrzewania i jakie kosmetyki wybierać!
      • Olej zamiast kremu? Nie tak szybko!

        Olej zamiast kremu? Nie tak szybko!

        · 4 minuty czytania
        Czy olejowanie twarzy może zastąpić stosowanie kremów? Komu poleca się olejki, a w jakim przypadku lepiej sprawdzą się tradycyjne kosmetyki? Szczegóły poznasz w naszym artykule!
      • Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą?

        Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą?

        · 10 minut czytania
        Zimą skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jakich składników poszukiwać w kosmetykach, by chronić skórę przed chłodem i mrozem oraz co robić, aby ograniczyć przesuszenie skóry zimą.
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora