Jak i czym prawidłowo myć twarz?

8. 9. 2023 · 9 minut czytania

Zdrowa skóra zaczyna się od mycia twarzy! Poznaj najlepsze praktyki i etapy oczyszczania skóry, rodzaje środków myjących i błędy, których warto unikać, by cieszyć się promienną skórą.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak i czym prawidłowo myć twarz?

Codzienna pielęgnacja cery to nie tylko aplikacja ulubionego kremu. Fundamentem troski o jej kondycję jest uważne i systematyczne oczyszczanie, uwzględniające rodzaj skóry oraz Twoje indywidualne potrzeby. Jakie są najlepsze techniki mycia twarzy i jakie produkty warto uwzględnić w rutynie pielęgnacyjnej? Wyjaśniamy w artykule!

Dlaczego prawidłowe mycie twarzy jest ważne?

Cera na twarzy każdego dnia narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, pył, drobnoustroje czy toksyny z powietrza. W połączeniu z kosmetykami do makijażu i sebum, czyli naturalnym olejem wydzielanym przez skórę, stanowią mieszankę, która może potencjalnie prowadzić do zatykania porów i powstawania niedoskonałości.

Regularne oczyszczanie twarzy przeciwdziała gromadzeniu się wspomnianych substancji, w efekcie czego zapobiega podrażnieniom, problemom skórnym, zmniejsza ryzyko infekcji, a także pomaga zachować naturalną równowagę kwasowo-zasadową skóry. Wbrew pozorom prawidłowe mycie twarzy jest kluczowe nie tylko w pielęgnacji skóry trądzikowej, choć cera sucha czy naczynkowa może wymagać innych metod i odmiennych kosmetyków do oczyszczania.

Jak myć twarz

Jak myć twarz?

Prawidłowa technika mycia twarzy to klucz do zdrowej i promiennej skóry. Zapewnia optymalne oczyszczenie, przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji i zachowuje jej naturalną równowagę. Czynność mycia twarzy może składać się z kilku etapów. Doskonałym przykładem jest koreańska pielęgnacja, obejmująca nawet 10 kolejno następujących po sobie kroków, przy czym samo mycie twarzy składa się z dwóch.

  • Pierwsze mycie odbywa się zużyciem środka na bazie oleju. Mycie twarzy olejami doskonale radzi sobie z sebum, resztkami makijażu czy preparatów pielęgnacyjnych. Wypróbuj np. Bielenda CBD Cannabidiol, olejek do mycia twarzy, cera sucha, wrażliwa o działaniu nawilżająco-kojącym.
  • Do drugiego mycia Koreanki wykorzystują kosmetyk na bazie wody, np. piankę lub żel do mycia twarzy. Drugi krok oczyszczania usuwa to, czego nie udało się pozbyć produktem na bazie oleju.
  • Według Koreanek podwójna metoda mycia twarzy zapewnia skórze idealną czystość, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, ropnych niedoskonałości czy zaskórników. Dodatkowo pięknie nawilża i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację naskórka.

Oczywiście nie ma potrzeby, by rygorystycznie trzymać się opisanej wyżej techniki, ponieważ każda skóra jest inna i potrzebuje indywidualnego podejścia. Niemniej prawidłowe mycie twarzy wymaga uważności i przestrzegania kilku kluczowych zasad.

  • Mycie twarzy zawsze zaczynaj od umycia rąk, aby uniknąć przenoszenia dodatkowych zanieczyszczeń na skórę.
  • Do wstępnego usunięcia makijażu czy kremów z filtrem użyj płynu micelarnego. Nasączonym wacikiem przemyj twarz, szyje i oczy.
  • Następnie umyj twarz kosmetykiem oczyszczającym, który w łagodny sposób usunie zanieczyszczenia z porów i powierzchni skóry, nie naruszając przy tym jej warstwy hydrolipidowej.
  • Wybierz środek do mycia dostosowany do Twojego typu skóry. Nanieś niewielką ilość produktu na dłonie i delikatnie rozprowadź go na twarzy.
  • Wykonuj delikatne, okrężne ruchy palcami, unikając zbytniego nacisku, szczególnie na delikatnych obszarach, takich jak okolice oczu. Masaż pobudza krążenie krwi i pomaga w usunięciu zanieczyszczeń z porów.
  • Skoncentruj się na dokładnym oczyszczeniu strefy T (nos, czoło, broda), gdzie gruczoły łojowe są najbardziej aktywne.
  • Po umyciu twarzy delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem lub ręcznikiem jednorazowym, unikając mocnego pocierania.
  • Na zakończenie zastosuj tonik do twarzy, który wyciszy naskórek, a także przywróci równowagę pH i mikrobiomu skóry.

Przeczytaj także, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy mężczyzn krok po kroku.

Czym myć twarz?

Wybór odpowiedniego produktu do mycia twarzy zależy od Twojego typu skóry, potrzeb i ewentualnych problemów skórnych. W sprzedaży nie brakuje preparatów przeznaczonych do oczyszczania skóry, a do wyboru masz między innymi płyny micelarne, oleje, żele, pianki czy mleczka. Czym różnią się poszczególne grupy produktów?

  • Płyny micelarne łączą w sobie właściwości oczyszczające z nawilżającymi. Najczęściej stosowane w celu wstępnego usunięcia sebum, makijażu i zanieczyszczeń.
  • Oleje są niezwykle skuteczne w zmywaniu makijażu, wodoodpornego tuszu i innych kosmetyków kolorowych. Mogą być używane jako pierwszy krok w podwójnym oczyszczaniu.
  • Mleczka to świetny wybór dla cery suchej i wrażliwej, podatnej na podrażnienia i zaczerwienienia. Sprawdzą się do zmycia makijażu w zastępstwie płynu micelarnego.
  • Pianki do mycia twarzy charakteryzują się lekkością i delikatnym działaniem, dlatego raczej nie poradzą sobie ze zmyciem makijażu czy z ciężkimi kosmetykami. Pianka znajdzie zastosowanie w porannym oczyszczaniu skóry, nie naruszając jej bariery hydrolipidowej.
  • Żele do mycia twarzy to prawdopodobnie najpopularniejsze środki oczyszczające do głębokiego mycia właściwego. Precyzyjnie usuwają nieczystości zalegające w porach skóry, zapobiegając tym samym powstawaniu stanów zapalnych czy zaskórników.

Niezależnie od kategorii środka myjącego, najbezpieczniej wybierać preparaty wolne od substancji zapachowych i sztucznych barwników o potencjale alergizującym i wysuszającym, o krótkim składzie, pozbawione dodatków, takich jak silikony, parafina, alkohol czy parabeny. Zbyt agresywne środki myjące mogą prowadzić do uczucia silnego ściągnięcia skóry, zakłócać naturalny mikrobiom, uszkadzać ochronną warstwę hydrolipidową, a także powodować nadmierną suchość, skłonność do podrażnień lub wzmożonego wytwarzania sebum.

W składzie produktu warto szukać substancji aktywnych wspierających naturalne procesy skóry, stymulujących jej regenerację, dostarczających odpowiedniego nawilżenie i wzmacniających barierę ochronną naskórka. Ostateczny skład środka myjącego uwarunkowany jest typem skóry oraz problemem, z jakim się zmaga.

Czy można myć twarz tylko wodą

Poznaj dobre środki myjące do twarzy:

  • Orjena Pianka do mycia twarzy, aloes, przeznaczona do każdego typu cery. Oczyszcza skórę z pozostałości po makijażu i pielęgnuje, pozostawiając skórę przyjemną w dotyku i miękką. W składzie znajdziesz między innymi ekstrakt z aloesu, alantoinę, glicerynę, kwas mirystynowy czy kwas laurynowy,
  • Nivea Żel do mycia twarzy cera normalna i mieszana z witaminą E i ekstraktem z kwiatu lotosu. Głęboko oczyszcza, odświeża i nawilża skórę,
  • Orientana, nawilżająca pianka do mycia twarzy – gurdlina japońska bez zawartości mydła i siarczanów. Wyróżnia się składem opartym w ponad 97% na substancjach pochodzenia naturalnego. Kosmetyk zawiera m.in. nawilżający panthenol oraz emolient pochodzący z oleju babassu,
  • Tołpa Physio, żel do mycia twarzy i oczu do każdego rodzaju skóry, w tym do skóry wrażliwej i alergicznej. Łagodzi podrażnienia i zmniejsza reaktywność skóry, zatrzymuje wodę w naskórku, dokładnie oczyszcza i odświeża,
  • Sylveco, żel tymiankowy do mycia twarzy to hypoalergiczny preparat z zawartością kwasu jabłkowego, olejkiem i ekstraktem z tymianku, gliceryną i pantenolem. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, wygładzające i rozjaśniające.

Sprawdź również, ranking najlepszych pianek do mycia twarzy.

Czy można myć twarz tylko wodą?

Skoro do każdego mycia twarzy używamy wody, to może sama woda wystarczy? Zastanawiasz się, czy mycie twarzy wodą to dobry i wystarczający sposób na dokładne oczyszczenie skóry z zalegających na niej zabrudzeń?

  • W wielkim skrócie – to nie jest najlepszy pomysł, nawet jeśli na co dzień nie używasz kosmetyków kolorowych, wodoodpornych lub kremów o bogatym składzie.
  • Podstawową kwestią jest skład sebum, które jest substancją oleistą, dlatego sama woda nie poradzi sobie z usunięciem wydzieliny.
  • Ponadto zanieczyszczenia na twarzy to mieszanka sebum i innych substancji gromadzących się w ciągu dnia.
  • Razem tworzą niewidoczną warstewkę potu, łoju, kurzu i drobnoustrojów, które nieusuwane systematycznie dość szybko przełożą się na kondycję i wygląd skóry.
  • Co więcej, woda ma silny potencjał wysuszający, dlatego niezbędna jest bardziej zaawansowana rutyna pielęgnacyjna.
Jakie kosmetyki wybrać do mycia twarzy

Jaką wodą myć twarz?

Podczas spłukiwania środka do mycia z twarzy, używaj ciepłej wody, ponieważ zbyt gorąca może skutkować rozszerzeniem naczyń krwionośnych i podrażnieniami. W związku z tym gorąca woda jest szczególnie niewskazana w przypadku cer wrażliwych i naczynkowych.

Ile razy dziennie myć twarz?

Według dermatologów optymalna częstotliwość to mycie twarzy dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Oczyszczanie skóry o poranku usuwa zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu nocy, natomiast wieczorne pomaga zmyć resztki makijażu, kosmetyków i inne substancje niekorzystne dla skóry. W przypadku osób o bardzo tłustej skórze dopuszcza się mycie trzy razy w ciągu dnia. Jeśli jednak nie masz problemów z nadmiernym łojotokiem, zbyt częste mycie mogłoby doprowadzić do zaburzenia równowagi pH, przesuszenia, a nawet nadprodukcji sebum.

Podsumowanie

Mycie twarzy to istotny etap rutyny pielęgnacyjnej. Nie tylko pomaga rozprawić się z substancjami zalegającymi na skórze, ale też przygotowuje ją na kolejne kroki, między innymi aplikację kremu. Staranne oczyszczenie skóry zapobiega powstawaniu nieestetycznych zmian dermatologicznych, takich jak trądzik czy zaskórniki. Wśród dostępnej w sprzedaży gamy środków myjących do twarzy szukaj preparatów bez składników wysuszających i drażniących. Sprawdź również, do jakiego rodzaju skóry jest przeznaczony i wybierz produkt, który wpisuje się w Twoje potrzeby.

Źródła:

  1. M. Wojciechowska, K. Węt, J. Bąkowska-Janiszewska, Ocena sposobów oczyszczania cery w warunkach domowych – badanie ankietowe, http://www.estetologia.pl/art/emk2013-001.pdf [dostęp 09.09.2023 r.]
  2. J. Marwicka, K. Niemyska, M. Wieczorek, Parabeny jako substancje konserwujące stosowane w preparatach kosmetycznych oraz ich wpływ na apoptozę fibroblastów skóry człowieka, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-1.pdf [dostęp 09.09.2023 r.]
  3. M. Plutka, Wybrane składniki kosmetyków zaburzające funkcje układu hormonalnego i immunologicznego, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/197785 [dostęp 09.09.2023 r.]
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora