Worki pod oczami dodają 10 lat. Jak się ich pozbyć?

Skąd biorą się worki pod oczami? Czy w ich usunięciu może pomóc tylko chirurg albo dobra kosmetyczka? Przeczytaj, jak poradzić sobie bez ingerencji specjalisty – bez względu na to, czy Twój problem to zwykły obrzęk, czy worki tłuszczowe. Jakie są sposoby na worki pod oczami?
Skąd się biorą worki pod oczami?
Jeśli mówimy o obrzękach dolnych powiek, ten problem może dotyczyć osób w każdym wieku. Niestety bardzo często za ich powstawanie odpowiadają… geny. Przyczyn może być jednak o wiele więcej.
Czynniki, które sprzyjają powstawaniu worków pod oczami:
- ogólna niewydolność krążenia
- choroby nerek
- choroby tarczycy
- zaburzenia hormonalne
- alergie
- przyjmowanie niektórych leków
Przewlekłe obrzęki pod oczami, zaburzenia przemiany materii w komórkach i gromadzenie się jej produktów – to wszystko prowadzi do przerostu tkanki tłuszczowej. Wtedy pod dolną powieką tworzą się worki tłuszczowe. Zbierają się tam woda i toksyczne produkty przemiany materii. Zastój tworzy się najczęściej w nocy, gdy mimika twarzy jest ograniczona, co dodatkowo utrudnia przepływ krwi.
Worki pod oczami to także efekt starzenia się skóry oraz osłabienia struktury włókien kolagenowych – skóra wiotczeje i łatwiej się naciąga.
Jak zlikwidować worki pod oczami bez konieczności poddawania się zabiegom? 4 sposoby
Skoro już wiesz, skąd biorą się worki pod oczami. Usuwanie czas zacząć!
Aby skutecznie zlikwidować worki pod oczami, musisz:
- wspomóc odpływ limfy
- pobudzić mikrokrążenie
- usprawnić metabolizm w komórkach
- uszczelnić naczynia krwionośne
- nawilżyć i odżywić skórę pod oczami
Jak to zrobić? Oto 4 sprawdzone sposoby worki pod oczami:
1. Rób masaż
Przy zwykłych obrzękach lekarze medycyny estetycznej zalecają masaże. Nic w tym dziwnego – chodzi o pobudzenie krążenia. Słyszałaś o drenażu limfatycznym? W tym przypadku chodzi o przesuwanie nagromadzonej chłonki poprzez uciskanie i przepychanie jej wzdłuż naczyń limfatycznych.
Samodzielny masaż dobrze jest wesprzeć odpowiednim, pobudzającym krążenie kosmetykiem (możesz sięgnąć po balsam rozbudzający, np. Vichy Aqualia Thermal). Po masażu najlepiej wybierz produkt obkurczający naczynka.
Sprawdź też kremy pod oczy.
2. Zmień dietę i styl życia
- pij dużo wody – poprawia metabolizm w komórkach
- unikaj nadmiaru soli, cukru, alkoholu, ostrych przypraw – to wszystko sprzyja tworzeniu się obrzęków
- sięgaj po napary, które pomagają usuwać nadmiar wody z organizmu (np. z mniszka lekarskiego, zielonej herbaty w liściach czy opuncji figowej)
- nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu – optymalny czas to 8 godzin
Skąd biorą się worki pod oczami? Czy w ich usunięciu może pomóc tylko chirurg albo dobra kosmetyczka? Przeczytaj, jak poradzić sobie bez ingerencji specjalisty – bez względu na to, czy Twój problem to zwykły obrzęk czy worki tłuszczowe. Jakie są sposoby na worki pod oczami?
Skąd się biorą worki pod oczami?
Jeśli mówimy o obrzękach dolnych powiek, ten problem może dotyczyć osób w każdym wieku. Niestety bardzo często za ich powstawanie odpowiadają… geny. Przyczyn może być jednak o wiele więcej.
Czynniki, które sprzyjają powstawaniu worków pod oczami:
- ogólna niewydolność krążenia
- choroby nerek
- choroby tarczycy
- zaburzenia hormonalne
- alergie
- przyjmowanie niektórych leków
Przewlekłe obrzęki pod oczami, zaburzenia przemiany materii w komórkach i gromadzenie się jej produktów – to wszystko prowadzi do przerostu tkanki tłuszczowej. Wtedy pod dolną powieką tworzą się worki tłuszczowe. Zbierają się tam woda i toksyczne produkty przemiany materii. Zastój tworzy się najczęściej w nocy, gdy mimika twarzy jest ograniczona, co dodatkowo utrudnia przepływ krwi.
Worki pod oczami to także efekt starzenia się skóry oraz osłabienia struktury włókien kolagenowych – skóra wiotczeje i łatwiej się naciąga.
Sprawdź też, jak rozświetlić szarą cerę.
3. Stosuj maseczki
Poza żelowymi kompresami chłodzącymi sięgnij także po maseczki pod oczy ze składnikami likwidującymi obrzęki, które mają postać gotowych płatków. Substancje aktywne, których szukasz, to związki pochodzące z arniki górskiej, kasztanowca zwyczajnego, ruszczyka kolczastego czy miłorzębu japońskiego. Te naturalne składniki wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, pobudzają przepływ limfy.
Sprawdź też kosmetyki do twarzy.
4. Postaw na domowe sposoby
Co na worki pod oczami znajdziesz w domu? Jednym z bardziej znanych sposobów są okłady ze świeżego ogórka – efekt to napięta, rozjaśniona, odświeżona skóra. Opuchlizna staje się mniej widoczna lub zanika. Okład powinien trwać około 15 – 30 minut.
Na pewno słyszałaś, że kostki lodu lub żelowe kompresy pomogą obkurczyć naczynia krwionośne i pobudzić krążenie. Potwierdzoną skuteczność mają również schłodzone w zamrażalce srebrne łyżeczki (można ich użyć w ramach domowego drenażu opisanego powyżej). Dodatkowo po takim domowym zabiegu warto nawilżyć skórę kremami zmniejszającymi obrzęki.
Wybrane produkty powinny być przeznaczone pod oczy. Najlepiej, gdy mają właściwości nawilżająco-łagodzące, jak np. Nuxe Creme Prodigieuse lub Lierac Magnificence z kwasem hialuronowym. Kwas ten pomaga opóźnić procesy starzenia się skóry, poprawia jej sprężystość i pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie tkanek.
Co jeszcze możesz zrobić sama? Okłady z torebek herbaty (zielonej lub czarnej) działają przeciwobrzękowo i kojąco (dzięki zawartości kofeiny i garbników – związków o właściwościach przeciwzapalnych i ściągających). Torebki powinny być letnie lub schłodzone w lodówce, a okład powinien trwać około 15 – 20 minut.
Jeszcze inny domowy sposób na worki pod oczami to 15 minutowy okład z surowych ziemniaków – z plasterków lub papki. Pomaga usunąć nadmiar wody z tkanek i zlikwidować obrzęk.
Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna, podobnie jak znajdująca się pod nią sieć naczynek. Dlatego unikaj jej naciągania i postaw na regularną pielęgnację kosmetykami przeznaczonymi właśnie pod oczy – to w nich znajdziesz substancje wzmacniające naczynka o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym.
Najnowsze artykuły
Trądzik hormonalny – jak rozpoznać i jak leczyć?
Zmagasz się z wykwitami i zmianami trądzikowymi na skórze? Sprawdź, czy może to być trądzik hormonalny. Wyjaśniamy, jak go rozpoznać i jak przebiega leczenie.Najlepsze balsamy do ust – ranking produktów
Jeśli Twoim problemem są suche, spierzchnięte i pozbawione nawilżenia usta, koniecznie sprawdź ranking najlepszych balsamów do ust. Zapomnij o odstających skórkach! Poznaj nasze TOP 6 i wybierz swojego ulubieńca.Najlepsze kremy rozświetlające – ranking produktów
Szukasz skutecznego kremu rozświetlającego? Sprawdź nasz ranking i pożegnaj szarą, zmęczoną i pozbawioną blasku skórę. Przedstawiamy najlepsze kremy rozświetlające – nasze TOP 6.Najlepsze mleczka do demakijażu – ranking produktów
Dobre mleczko do demakijażu rozprawi się z kosmetykami kolorowymi, nadmiarem sebum i innymi zanieczyszczeniami. Nie wiesz, na jaki preparat się zdecydować? Sprawdź nasz TOP 6!Najlepsze kremy do twarzy na zimę – ranking produktów
Czy dobry krem do twarzy na zimę to konieczność? Tak! Poznaj nasz ranking zimowych kremów ochronnych, wybierz jedną z sześciu wartych uwagi propozycji i chroń swoją skórę przed zimową aurą.Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Jakie maseczki wybrać?
Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusem COVID-19? Jakie są ich rodzaje i którą najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury!Pryszcze na czole – jakie są przyczyny i jak się pozbyć trądziku na czole?
Pryszcze na czole to problem estetyczny i zdrowotny, który może wywoływać kompleksy. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Poznaj skuteczne metody na niechciane krosty na czole.Trądzik u dorosłych — jakie są przyczyny i jak go leczyć?
Trądzik u dorosłych może powodować spadek pewności siebie oraz problemy w kontaktach społecznych. Wyjaśniamy, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
Przeczytaj też
Kto powinien, a kto nie powinien używać korektora rozświetlającego pod oczy?
Twoja skóra straciła dawny blask, a przemęczanie dało się we znaki? Żeby odzyskać promienny wygląd, sięgnij po korektor rozświetlający po oczy. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt?5 najlepszych kremów na zmarszczki pod oczami
Sprawdź, dlaczego pielęgnacja skóry pod oczami jest tak istotna. Poznaj polecane kremy. Dowiedz się, jakie produkty cieszą się największym uznaniem blogerek.Maseczka z aspiryny na trądzik – zrób ją sama!
Nie wiesz, jak pozbyć się pryszczy oraz zaskórników? Pomoże Ci maska z aspiryny i witamin A+E. Jak ją zrobić i kiedy najlepiej ją stosować? Dowiedz się więcej!Szara, zmęczona cera – plan naprawy w 6 krokach
Nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów, stres – to tylko niektóre elementy sprawiające, że cera staje się szara i sucha. Jak przywrócić piękny wygląd? O czym pamiętać? Sprawdź!Czego szukać w kosmetykach na przebarwienia od słońca? Kwasów!
Przebarwienia na twarzy to częsty problem zwłaszcza w miesiącach letnich. Jak sobie z nim radzić? Co zrobić, żeby pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze? Sprawdź!Domowy sposób na podrażnioną i odwodnioną cerę – maska na twarz z olejkiem arganowym
Twoja cera jest sucha i ściągnięta? Wypróbuj maseczkę z olejkiem arganowym, awokado, miodem i płatkami owsianymi. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować kosmetyk!Worki pod oczami dodają 10 lat. Jak się ich pozbyć?
Worki pod oczami wyglądają nieestetycznie i dodają lat. Jak się ich pozbyć? Co zrobić, by zachować zdrowy i promienny wygląd bez ingerencji chirurga? Sprawdź!12 powodów, dlaczego suche, pękające wargi zimą nie są już moim problemem
Sprawdź 12 sposobów na pękające i wyschnięte usta zimą. Dowiedz się, jakie kosmetyki stosować na spierzchniętą skórę. Znajdź swój ulubiony sposób i przetestuj koniecznie!
Więcej artykułów na ten temat
Jak zredukować sińce pod oczami przed wielkim wyjściem?
· 8 minut czytaniaCienie pod oczami najczęściej tworzą się na skutek niewyspania. Jak się ich pozbyć? Co zrobić, by wyglądać olśniewająco? Jak zamaskować „sińce”? Czym się kierować przy wyborze kosmetyków? Sprawdź!Kto powinien, a kto nie powinien używać korektora rozświetlającego pod oczy?
· 5 minut czytaniaTwoja skóra straciła dawny blask, a przemęczanie dało się we znaki? Żeby odzyskać promienny wygląd, sięgnij po korektor rozświetlający po oczy. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt?Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?
· 6 minut czytaniaSkóra wokół oczu jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż skóra twarzy, dlatego wymaga szczególnego traktowania. Podpowiadamy, jak dbać o skórę pod oczami, by zachwycać spojrzeniem.