Krostki na ramionach – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na trądzik na plecach

29. 12. 2023 · 6 minut czytania

Twoim problemem są krostki na ramionach? Wyjaśniamy skąd bierze się trądzik na ramionach oraz przedstawiamy skuteczne metody walki z dermatozą. Zobacz, jak pielęgnować skórę i jakich kosmetyków używać na co dzień.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Krostki na ramionach – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na trądzik na plecach

Pojawienie się krostek na ramionach może być następstwem chorób dermatologicznych, wahań hormonów lub niewłaściwej pielęgnacji. Zmiany skórne występujące na ramionach, a nierzadko również na plecach i innych częściach ciała, przysparzają wielu problemów. Dowiedz się, jak radzić sobie z wykwitami. Sprawdź metody leczenia i domowe sposoby na krostki na ramionach. 

Krosty na ramionach – przyczyny 

Krostki na ramionach wpływają na estetykę wyglądu, ale bywają również źródłem dyskomfortu, zwłaszcza jeśli towarzyszy im uporczywe swędzenie. Drapanie krostek i częste dotykanie brudnymi rękoma może jeszcze bardziej nasilać problem, a dodatkowo skutkować przeniesieniem na inne obszary ciała. Zastanawiasz się, co przyczynia się do krostek na ramionach? Patogeneza wszelkich zmian skórnych jest różnorodna.  

  • Jedną z przyczyn może być trądzik i różne jego formy, między innymi trądzik hormonalny czy trądzik kosmetyczny. Dermatozę kojarzymy najczęściej z trądzikiem młodzieńczym występującym w okresie dojrzewania. Tymczasem tkliwe i bolesne krosty, w tym pryszcze na plecach, pryszcze na czole, ropne wykwity i zaskórniki mogą pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Trądzik u dorosłych to powszechny problem dermatologiczny, wymagający odpowiedniego leczenia. 
  • Krosty na ramionach mogą być również skutkiem rogowacenia okołomieszkowego, czyli nadmiernego gromadzenia się keratyny w obrębie ujść mieszków włosowych. Warstwa ta z czasem ulega utlenieniu, tworząc zmiany podobne do zaskórników, Pojawiają się suche skórki, przerosty, zgrubienia, czopy rogowe, a niekiedy również zaczerwienienia i aktywne stany zapalne. Podłoże rogowacenia mieszkowego nie zostało jednoznacznie określone, a do potencjalnych czynników determinujących wystąpienie zmian zalicza się między innymi obciążenie genetyczne, nadmierny łojotok skóry, zapalenie mieszków włosowych, używki oraz niedobór witaminy A. 
  • Inne przyczyny wysypki skórnej w postaci krost i trądziku na ramionach to: 
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej, szczególnie nadmiar hormonów androgenowych, 
  • Alergia,  
  • Niedostateczna podaż witamin i minerałów,  
  • Niewłaściwa lub niedostateczna pielęgnacja newralgicznego obszaru.  
Krosty na ramionach – przyczyny 

Jak wyleczyć trądzik na ramionach? 

Kluczowe dla obrania efektywnej ścieżki leczenia są poprawna diagnoza i ustalenie źródła problemu, dlatego zaleca się, by w przypadku uporczywego lub nasilającego się trądziku na ramionach, skonsultować stan skóry z dermatologiem.  

  • W uzasadnionych sytuacjach może być konieczne zastosowanie leków przeciwhistaminowych, maści sterydowych lub antybiotyków, zwłaszcza jeśli krostki są wynikiem infekcji bakteryjnej.  
  • Lekarz może również zalecić preparaty z zawartością nadtlenku benzoilu lub kwasu azelainowego, natomiast zmiany ropne wycisza się za pomocą miejscowych antybiotyków. 
  • Jeśli zmiany nie są rozległe i nie towarzyszy im stan zapalny, zaleceniem pierwszego rzutu są najczęściej maści na trądzik i leki dermatologiczne do stosowania miejscowego dostępne bez recepty. To preparaty w postaci kremów, pianek, opatrunku mokrego czy aerozolu, oparte na składnikach aktywnych, zamkniętych w specjalnych nośnikach ułatwiających aplikację na skórę.  
  • Ponieważ walka z krostami i trądzikiem na ramionach wymaga najczęściej wielokierunkowych działań. Możesz rozważyć wsparcie w postaci profesjonalnych zabiegów gabinetowych. Jednym z polecanych są peelingi chemiczne, np. kwasem salicylowym lub inną, dobraną do potrzeb i stanu skóry, mieszanką kwasów, które złuszczają naskórek oraz działają przeciwzapalnie. Co więcej, rozpuszczają zaskórniki będące przyczyną trądziku, odblokowują ujścia mieszków włosowych oraz zapobiegają gromadzeniu się w nich łoju. Peelingi chemiczne rekomendowane są szczególnie do cer tłustych i problematycznych, a także jako pomoc w pielęgnacji skóry trądzikowej
  • Niwelowanie trądziku na ramionach to również codzienna pielęgnacja odpowiednio dopasowanymi kosmetykami i zachowanie właściwych zasad dbania o skórę, czyli: 
  • Dokładne oczyszczanie, które usunie nagromadzone w ciągu dnia brud, kurz, pot i nadmiar sebum, zatykające kanaliki gruczołów łojowych, powodując powstawanie niedoskonałości. Składy kosmetyków oczyszczających powinny być wolne od agresywnych substancji myjących i alkoholu, które mogłyby zaburzać funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, prowadząc do podrażnień i zaostrzenia dermatozy,  
  • Regularne nawilżanie po każdej kąpieli kosmetykami zawierającymi łagodne, ale skutecznie działające substancje aktywne zalecane w przypadku problemów trądzikowych. Należą do nich m.in. mocznik, pantenol, kwas hialuronowy, ceramidy, alantoina, witaminy A i E. Dobrze odżywiony i optymalnie nawilżony naskórek będzie miał mniejszą tendencję do rogowacenia skutkującego powstawaniem zmian trądzikowych na ramionach, 
  • Systematyczne złuszczanie naskórka - pamiętaj jednak, że w przypadku zmian ropnych musisz powstrzymać się od stosowania peelingu mechanicznego. Zabieg mógłby uszkodzić i podrażnić naskórek.
Jak wyleczyć trądzik na ramionach? 

    Jakie produkty sprawdzą się w przypadku trądziku na ramionach? 

    Sprawdź najlepszy krem na trądzik i zioła na trądzik

    Trądzik na ramionach – domowe sposoby 

    Trądzik na ramionach – domowe sposoby 

    Co oprócz środków miejscowych, farmakoterapii i uważnej pielęgnacji? Przede wszystkim zmiana codziennych nawyków, które mogą skutkować pogorszeniem stanu skóry i pojawieniem się krost na ramionach. Domowe sposoby na trądzik na ramionach nie sprawią, że problemy dermatologiczne samoistnie znikną, ale znacznie przyspieszą regenerację skóry i ograniczą powstawanie niedoskonałości. 

    • Zwróć uwagę, by podczas mycia włosów, kosmetyki nie spływały wraz z wodą po ramionach i plecach, ponieważ szampony do włosów mogą zawierać składniki drażniące, powodujące wykwity.
    • Noś przewiewne materiały i naturalne tkaniny zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza. 
    • Trądzik to przypadłość, która często migruje na inne obszary ciała, dlatego powstrzymaj nawyk dotykania miejsc dotkniętych dermatozą, drapania krostek oraz ich wyciskania
    • Przed planowaną ekspozycją na słońce, pamiętaj o zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem UV. Przeczytaj na temat zależności: słońce a trądzik
    • Nawadniaj organizm, a ze swojego jadłospisu wyeliminuj cukier, wysokoprzetworzoną żywność, tłuszcze nasycone i ostre przyprawy

    Podsumowanie 

    Trądzik i krosty na ramionach to często spotykane problemy dermatologiczne. Charakteryzują się pojawieniem mniejszych i większych grudek czy zaskórników o różnym stopniu nasilenia. Ich przyczyny obejmują m.in. nadprodukcję sebum, zatkanie porów, reakcje alergiczne czy infekcje bakteryjne. Skuteczne leczenie polega na regularnym oczyszczaniu, nawilżaniu i złuszczaniu martwego naskórka, a także unikaniu potencjalnych drażniących substancji i pozornie nieszkodliwych nawyków. W przypadku utrzymujących się problemów skonsultuj z dermatologiem w celu dostosowania odpowiedniej ścieżki leczenia i strategii pielęgnacyjnej. 

    Źródła:

    1. K. Adamczyk-Sitko, A. Honisz, P. Kapica, M. Szczepanek, L. Brzezińska-Wcisło, Antybiotykoterapia miejscowa w trądziku zwyczajnym, https://depot.ceon.pl/handle/123456789/17813 [dostęp 18.12.2023 r.]
    2. B. B. Wilson, Acne Vulgaris, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2529576/ [dostęp 18.12.2023 r.]
    3. Agharbi F.Z., Kératose pilaire [Keratosis pilaris], Pan Afr Med J. 2019 Jul 30;33:274. French. doi: 10.11604/pamj.2019.33.274.16158. PMID: 31692799; PMCID: PMC6814928., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31692799/ [dostęp 18.12.2023 r.] 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora