Zioła na trądzik – rośliny lecznicze w służbie zdrowia i urody

31. 5. 2021 · 5 minut czytania

Walka z trądzikiem jest nierówna, ale natura może przechylić szalę na naszą korzyść. W sukurs przychodzą rośliny oczyszczające skórę i likwidujące wypryski. Które zioła na trądzik stosować?

Michał Mazik
Michał Mazik
Zioła na trądzik – rośliny lecznicze w służbie zdrowia i urody

Trądzik to dolegliwość, z którą najczęściej boryka się młodzież, chociaż nie jest to regułą. Problem dotyczy także osób dorosłych. Zwalczanie go to nie tylko kwestia estetyki cery, ale także zdrowia. Metody walki są różne. Jednym ze sposobów stanowi zewnętrzne stosowanie roślin leczniczych. Jakie zioła na trądzik młodzieńczy czy androgenny są najskuteczniejsze?

Zioła - wsparcie w walce z trądzikiem

Trądzik może mieć różne przyczyny, dlatego najskuteczniejszą metodą walki jest dotarcie do źródła problemu. Zioła na trądzik różowaty czy zaskórnikowy głównie zwalczają objawy, oczyszczają i odżywiają skórę. Warto stosować je wspomagająco, łącząc z innymi, bardziej konwencjonalnymi rozwiązaniami.

Poznaj skuteczne sposoby na trądzik.

 

Jakie zioła na trądzik różowaty stosować?

Trądzik różowaty jest charakterystyczny objawia się zaczerwienieniem skóry w okolicach czoła, policzków, nosa i grudek. Oprócz tego mogą pojawić się krostki i grudki. Najskuteczniejsze zioła na trądzik to fiołek trójbarwny (Viola tricolor), nagietek lekarski (Calendula officinalis) oraz rumianek pospolity (Matricaria chamomilla).

zioła na trądzik różowaty - nagietek
  • Fiołek stanowi bogate źródło flawonoidów (rutozyd, kwercetyna, hesperydyna) i karotenoidów (zeaksantyna i wiolaksantyna). Oczyszcza krew z toksyn i zwalcza wypryski. Można go pić, a dodatkowo stosować parówki. Dowiedź się więcej o właściwościach fiołka trójbarwnego w kosmetyce.
  • Nagietek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dlatego dobrze radzi sobie z różnorodnymi zmianami skórnymi. Wyciągi z kwiatów są często głównym składnikiem toników do cery trądzikowej. Naparami z nagietka warto przemywać twarz. Z kwiatów można przyrządzać maści z nagietka.
  • Z rumianku często sporządza się maseczki na twarz. Susz kwiatów zaleca się zblendować z łyżeczką miodu, oliwą z oliwy oraz odrobiną wody. Substancja powinna mieć gęstą konsystencję. Maseczkę nakłada się na twarz na 15 minut, a potem zmywa wodą. Rumianek w postaci herbat ziołowych to popularna forma suplementu.

    Sprawdź ranking kremów na trądzik różowaty.

    Najskuteczniejsze zioła na trądzik androgenny

    Dobre zioła na trądzik hormonalny (androgenny, pospolity) to oprócz fiołka trójbarwnego, pospolite chwasty. Największe znaczenie ma liść pokrzywy zwyczajnej (Urtica doica) oraz ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense).

    zioła na trądzik do parówki - skrzyp polny
    • Napar z pokrzywy, parzony jak herbata, po wystudzeniu wykorzystuje się do przemywania twarzy. Oczyszcza cerę tłustą i łojotokową, a także zapobiega wypryskom. Odżywia skórę i ma właściwości bakteriobójcze. Herbata z pokrzywy to jeden z popularnych sposobów suplementacji.
    • Podobne działanie wykazuje skrzyp polny. Dodatkowo przyśpiesza gojenie się ran i zmniejsza widoczność blizn po wypryskach. Skrzyp w postaci tabletek również dostępny jest jako suplement diety.

    Oba gatunki mogą być wykorzystywane jako parówki i dodawane do kąpieli. Są to więc zioła na trądzik na plecach i w innych, trudniej dostępnych miejscach.

    Mniej popularne, ale wartościowe zioła na trądzik pospolity

    Mniej znane zioła na trądzik zaskórnikowy to ziele wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum) oraz korzeń łopianu (Arctium). Wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie wierzbownicy oczyszcza cerę i zmniejsza ilość łoju (z jego nadmiarem borykają się osoby z trądzikiem). Łopian stosowany w formie okładów, jako dodatek do maseczek i kąpieli, hamuje namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Serum na porost włosów z łopianem albo antybakteryjny płyn miceralny to popularne dermokosmetyki pozwalające na skuteczną walkę z nadmiarem łoju.

    Do walki z trądzikiem nadaje się popularny naturalny środek na obrzęki i siniaki arnika górska (Arnica montana). Ma silne właściwości antybakteryjne, a w dodatku ogranicza wydzielanie się sebum. Z kolei chińskie zioła na trądzik to przede wszystkim Dong quai nazywany dzięglem chińskim (Angelica Sinensis). Hamuje szkodliwy wpływ androgenów na skórę.

    bratek na trądzik

    Dowiedź się więcej na temat właściwości arniki.

    Jakie zioła na trądzik? Parówka i inne formy walki z problemem

    Z trądzikiem pospolitym walczy się na różne sposoby przy użyciu ziół. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać jednocześnie z kilku rozwiązań. Wtedy jest większa szansa na szybkie pozbycie się problemu.

    • Większość ziół można pić w formie naparów (z liści, ziela i kwiatów) lub odwarów (korzenie i kłącza). Napary parzy się jak herbatę, odwary gotuje średnio przez 15-20 minut.
    • Oba rodzaje powyżej opisanych naturalnych leków po wystudzeniu można wykorzystywać zewnętrznie do przemywania twarzy, jako dodatek do kosmetyków, a także do kąpieli.
    • Na oddzielną uwagę zasługują parówki, które przygotowuje się jak inhalacje. Gorący, parujący rozwór z wybranym surowcem zielarskim umieszcza się w misie. Należy przystawić blisko twarz, a dla zwiększenia efektu umieścić na głowie ręcznik. Takie inhalacje, ale działające nie na układ oddechowy, co na skórę, są jedną z najskuteczniejszych metod walki z trądzikiem pospolitym.
    • Dużym wsparciem są wyciągi do oczyszczania i złuszczania skóry. W ten sposób wykorzystuje się m.in. sok z liści aloesu, wyciąg z kory topoli osikowej, z szałwii lekarskiej, z drzewa herbacianego i z eukaliptusa. Warto używać tych składników do samodzielnie sporządzanych peelingów.

    Sprawdź ranking kremów na trądzik.

    Jakie zioła pić na trądzik?

    Najskuteczniejsze zioła na trądzik do picia mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Oprócz tego przyspieszają pozbywanie się toksyn z organizmu. Jakie pić zioła na trądzik?

    zioła na trądzik do picia - rumianek

    Do tej grupy w szczególności zalicza się rumianek pospolity oraz pokrzywa zwyczajna. Takie wewnętrzne stosowanie ma dodatkowe zalety wzmacnia organizm i pomaga przy wielu innych schorzeniach. Pokrzywa jest dobrym źródłem żelaza, a niedobór tego pierwiastka to jedna z przyczyn występowania wyprysków. Ponadto warto pić napary i spożywać produkty z kwiatów czarnego bzu (Sambucus nigra). To naturalne środki, które przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksycznych produktów przemiany materii, a więc przyczyniają się do ograniczenia pojawiania się trądziku.

    Jakie zioła na trądzik młodzieńczy i zmiany skórne? Podsumowanie

    Walka z trądzikiem i wieloma zmianami dermatologicznymi jest zazwyczaj procesem długotrwałym. Dobre zioła na trądzik stosowane zewnętrznie i wewnętrznie wspomagają oraz przyśpieszają oczyszczanie skóry. Wciąż są jednak wsparciem dla bardziej konwencjonalnych metod. Nie można przy tym zapominać o roli zrównoważonej diety i eliminacji złych nawyków żywieniowych.

     

    Źródła:

    1. Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
    2. Robak E.; Kulczyńska L.; Trądzik różowaty współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postępy Hig Med Dosw (online); 2010; 64: 439-450.
    3. Segiet-Kujawa E.; Mscisz A; Zioła w pielęgnacji cery trądzikowej, Wiadomości Zielarskie; 1997; 39/02; str: 3-4.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
      Przeczytaj więcej od tego autora