Pryszcze na plecach: domowe sposoby, jak się ich pozbyć

31. 3. 2020 · 4 minuty czytania

Pryszcze na plecach to stosunkowo częsty problem – występuje u co 4 dorosłego i co 3 nastolatka. Z czego wynika? Jak pozbyć się nieestetycznych zmian? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Pryszcze na plecach: domowe sposoby, jak się ich pozbyć

Pryszcze na plecach to problem, z którym zmaga się statystycznie co 4. dorosły i co 3. nastolatek. Z pozoru niegroźna dolegliwość może być nie tylko bolesna i uporczywa, ale również nieestetyczna i niekomfortowa. Krosty na plecach możesz zwalczyć domowymi sposobami. Zastosuj tych parę zasad, a już wkrótce będziesz się cieszyć gładkimi plecami bez pryszczy.

Pryszcze na plecach przyczyny

Pryszcze mogą powstawać na plecach z wielu przyczyn. Jedną z nich jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry na plecach. Obszar ten jest dość problematyczny w zachowaniu higieny. Zdarza się, że pomija się plecy podczas mycia, bo nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich umyć.

Poza tym niektóre kosmetyki mogą podrażniać skórę w tym obszarze, co stosunkowo trudno jest zaobserwować. Problem mogą stanowić produkty do pielęgnacji włosów, które spływając po plecach, uczulają je i tworzą wykwity.

Inną przyczyną mogą być problemy hormonalne i związana z tym zbyt duża aktywność gruczołów łojowych. W efekcie tego nadmierna produkcja sebum zatyka je i powoduje stan zapalny i namnażanie bakterii.

Kolejny powód to po prostu nieodpowiednia higiena. Skóra na plecach łatwo się poci. Nagromadzony pot zmieszany z sebum może zatykać pory, czego efektem są zmiany skórne. Czasem pryszcze na plecach są konsekwencją uszkodzeń mechanicznych skóry na tym obszarze, w postaci np. długotrwałego noszenia ciężkiego lub niewyprofilowanego plecaka, czy nieodpowiednio dobranej lub nieprzewiewnych ubrań. Problemy z wypryskami mogą dotyczyć kobiet, które noszą źle dobrany lub rzadko prany biustonosz. Inne przyczyny to nieodpowiednia dieta, niedobór witamin lub nadmierny stres.

Sprawdź też, jak pozbyć się pryszczy podskórnych.

przyczyny pryszczy na plecach

 

Jak pozbyć się pryszczy na plecach?

Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować krosty na plecach zacznij stosować kilka prostych zasad. Codziennie myj plecy specjalnie do tego przeznaczoną szczotką, która umożliwi Ci dostęp do skóry w tych okolicach i dokładne oczyszczenie. Dzięki temu usuniesz z pleców nagromadzony na nich brud, pot i martwy naskórek.

Ważne są też odpowiednie ubrania. Noś przewiewne materiały i naturalne tkaniny. Używaj zawsze czystych rzeczy i często je zmieniaj, zwłaszcza w czasie wysokich temperatur. Plecy potrzebują dostępu powietrza, najlepiej sprawdzą się w takim wypadku oddychające ubrania. Pamiętaj także o odpowiednim doborze biustonosza. Zwracaj uwagę zwłaszcza na rozmiar obwodu stanika, bo zbyt ciasny może powodować otarcia i prowadzić do powstawania wyprysków.

Pryszcze na plecach higiena

 

Nie jest wskazane wyciskanie pryszczy, bo tym sposobem naruszasz skórę i wywołujesz jeszcze większy stan zapalny. Lepiej zainwestować w odpowiednie kosmetyki i w ten sposób zwalczać problem.

    Jeśli zmiany chorobowe na plecach są poważne, warto skonsultować z lekarzem dermatologiem lub endokrynologiem. Możliwe, że potrzebna będzie kuracja hormonalna lub dobranie odpowiednich leków i dermokosmetyków odpowiednich do pielęgnacji pleców.

    Co na pryszcze na plecach?

    Żeby wyleczyć pryszcze na plecach, sięgnij po odpowiednie kosmetyki, które zawierają substancje antybakteryjne. Najważniejsze, żeby dobrze oczyścić skórę i odblokować zatkane pory, postaw więc na odpowiedni produkt do mycia, np. żel oczyszczający do mycia ciała Ziaja Med Kuracja Antybakteryjna lub antybakteryjny żel do mycia Dermedic Normacne Preventi.

    Jeśli borykasz się z pryszczami na plecach, sięgnij po preparat przeciwdziałający zmianom trądzikowym. Przyda się produkt bakteriostatyczny, który zahamuje rozwój bakterii, oczyści skórę i złuszczy martwy naskórek. Możesz użyć na przykład Pharmaceris T Sebo-Almond-Claris oczyszczający płyn bakteriostatyczny do przemywania skóry ze zmianami zapalnymi.

    Pryszcze na plecach sposoby

     

    Przy trądziku warto postawić na właściwy krem o działaniu leczniczym, odpowiednio dobrany do problemu. Najlepiej, jeśli zawiera składnik, który złuszczy martwy naskórek, np. kwas migdałowy. Możesz sięgnąć np. po Pharmaceris T, Sebo-Almond Peel, krem z 5% zawartością kwasu migdałowego na noc. Na problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum polecam również produkty zawierające azeloglicynę, odpowiedzialną za zmniejszenie aktywności bakterii i redukcję nadmiernej ilości sebum na skórze. Odpowiedni będzie np. Iwostin Purritin, krem Fast AZG, który zmniejszy zmiany trądzikowe i niedoskonałości skóry. Ważne, żeby produkty, które zastosujesz, nie zatykały porów i miały działania antybakteryjne.

    Pryszcze na plecach

     

    Jeśli chcesz zlikwidować wypryski na plecach, musisz uzbroić się w cierpliwość. Walka ze zmianami skórnymi wymaga troski i czasu. Jeśli będziesz dbać o higienę skóry pleców, nosić odpowiednią odzież i stosować produkty antybakteryjne, już wkrótce po zaczerwienionych pryszczach nie będzie śladu.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora